لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷ تهران ۰۴:۳۴

افغانستان؛ اختلاف بر سر تاریخ انتخابات


رای‌دهنده افغان در آخرین انتخابات آن کشور در سال ۲۰۰۸
موضوع تاریخ برگزاری انتخابات افغانستان به مسئله‌ای اختلاف‌برانگیز تبدیل شده است. اما در سرزمینی که سابقه کودتا، خودکامگی و تهاجم نظامی وجود دارد، نگرانی اصلی این است که آیا انتقال قدرت در این کشور به طور صلح‌آمیز در آن صورت گیرد؟

رئیس جمهوری خواهان برگزاری انتخابات در بهار سال آینده است ولی کمیسیون انتخاباتی، تاریخی زود تر از مرداد ماه را برای آن در نظر نگرفته است.

درحالی‌که مراکز رای‌گیری دراین کشور خود را برای انتخابات ریاست جمهوری آماده می‌کنند، به نظر می‌رسد یافتن پاسخی برای پرسش‌ها و نگرانی‌های سیاسی و اجتماعی درچند هفته ی آینده راحت‌تر خواهد بود. اما نتایج آن بدون تردید نه فقط بر آینده سیاسی افغانستان بلکه بر «جنگ با تروریسم» نیز تاثیر خواهد گذاشت.

عزیزالله لودین: «اکنون که حامد کرزی، رئیس جمهوری کشور، می‌خواهد تاریخ انتخابات را تغییر دهد، مشروعیت انتخابات بعدی به نوعی وجه المصالحه قرار گرفته است.»
عزیزالله لودین، رئیس کمیسیون انتخابات افغانستان، به رادیو آزادی (بخش افغانی رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی) می‌گوید: «چیزی که در خطر است مشروعیت رئیس جمهوری بعدی است.»

به گفته آقای لودین نظر کمیسیون انتخابات افغانستان براین بود که انتخابات افغانستان زودتر از ماه اوت برگزار نشود.

رئیس کمیسیون انتخابات افغانستان می‌گوید: «اکنون که حامد کرزی، رئیس جمهوری کشور، می‌خواهد تاریخ انتخابات را تغییر دهد، مشروعیت انتخابات بعدی به نوعی وجه المصالحه قرار گرفته است.»

بحران بر سر تعیین تاریخ انتخابات افغانستان از اواخر ماه ژانویه آغاز شد؛ کمیسیون انتخاباتی افغانستان با بیان مشکلاتی مانند کمبود بودجه و نبود امنیت کافی و هوای زمستانی سخت، اعلام کرد که رای گیری از بهار به مرداد ماه موکول خواهد شد.

گرچه چنین دلایلی برای بسیاری ـ چه درداخل و چه درخارج افغانستان ـ قابل درک و منطقی به نظرمی‌رسید، اما مخالف قانون اساسی افغانستان است؛ قانونی که به روشنی بیان کرده است: انتخابات باید یک تا دو ماه پیش از آنکه دوره ریاست جمهوری وقت به پایان برسد، برگزارشود.

دوره ریاست جمهوری حامد کرزی در اول خرداد ماه به پایان می‌رسد. بسیاری از مخالفان سیاسی کرزی با انتقاد از کمیسیون انتخاباتی، اعلام کردند که تغییر اولیه زمان انتخابات به سود رئیس جمهوری فعلی است.

اما هنگامی که آقای کرزی این حکم را لغو کرد و تاریخ انتخابات را به اوائل اردیبهشت ماه تغییر داد، باز هم نیروها و احزاب مخالف ضمن انتقاد از این تاریخ، این اقدام را نیز امتیازی برای رئیس جمهوری دانستند.

به هرحال این موضوع شرایط دشواری را در افغانستان به وجود آورده تا جایی که بیم آن می‌رود کشور دوباره در سراشیبی خشونت و کودتا بیفتد.

انورالحق احدی، وزیر دارایی پیشین دولت کرزی، که اکنون خود را برای انتخابات ریاست جمهوری نامزد کرده است، به رادیو آزادی می‌گوید اقدامات کرزی آخرین تلاش‌های او برای ابقای خود درقدرت است.

آقای احدی می‌گوید: «انگیزه اصلی او (حامد کرزی) این است که چون رئیس جمهوری است، هدایت انتخابات را دردست داشته باشد، به این شکل بتواند بر نتایح انتخابات اعمال نظر کند.»

از سوی دیگر این موضوع نیز مطرح است که از منظر قانون اساسی، حامد کرزی تاریخ نزدیک‌تری را برای پایان دوره ریاست جمهوری خود برگزیده است.

به هر حال کمیسیون انتخاباتی افغانستان روز چهارشنبه، ۱۴ اسفند، فرمان رئیس جمهوری را رد و تاریخ انتخابات را ۲۹ مرداد ماه اعلام کرد.

با این همه، روشن نیست اختلافات انتخاباتی بر سر تاریخ انتخابات تا چه اندازه بر نتیجه آن تاثیر بگذارد.

XS
SM
MD
LG