لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۵:۵۸

پیکر مومی اوباما در موزه مادام توسوی برلین


باراک اوباما، رییس‌ جمهوری منتخب آمریکا

به گزارش خبرگزاری د د پ (ddp) آلمان، تندیس مومی باراک اوباما، تنها چند روز پيش از انتقال قدرت به او در ايالات متحده آمريکا، در موزه مادام توسو در برلين نصب می‌شود.


به گفته سخنگوی موزه مادام توسو، پيکر ساخته شده اوباما روز ۱۵ ژانويه در رديف شخصيت‌های مهم سياسی و در کنار مجسمه های آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان و نيکولا سرکوزی، رئيس جمهوری فرانسه، قرار خواهد گرفت.


باراک اوباما روز سه شنبه آينده، اول بهمن (۲۰ ژانويه) به عنوان چهل و چهارمين رئيس جمهور آمريکا کار خود را آغاز خواهد کرد.


اوباما نزديک به شش ماه پيش، هنگامی که به عنوان نامزد رياست جمهوری آمريکا فعاليت انتخاباتی می‌کرد، به برلين سفر کرد و در برابر دويست هزار تن از شهروندان برلين سخنرانی کرد.


اين سفر با استقبال گسترده مردم و رسانه‌های آلمان روبه‌رو شد. برخی آن را با ديدار تاريخی جان اف کندی از برلين در ۲۶ ژوئن ۱۹۶۳ مقايسه کردند.


موزه مادام توسو در برلين، در تاريخ ۵ ژوئيه سال گذشته ميلادی افتتاح شد.


موزه برلين، هفتمين شعبه خارج از لندن مجموعه موزه مادام توسو است. پيش از برلین در شهرهای آمستردام، هنگ کنگ، لاس وگاس، شانگهای، نيويورک و واشنگتن، شعبه هايی از اين موزه داير شده است.


چند روز پس از افتتاح اين موزه در برلين، يک مرد ۴۱ ساله، به عنوان اعتراض سر پيکر مومی آدولف هيتلر را در حضور نگهبانان ويژه اين مجسمه از تن آن جدا کرد و نزديک به ۲۰۰ هزار يورو به اين موزه خسارت وارد کرد.


محل کار هیتلر در موزه مادام توسو در برلین، پس از آن‌که مجسمه بدون سر هیتلر برای مرمت از آن خارج شد.


موزه مرکزی و اولیه مادام توسو -که اکنون محل نگهداری پيکر بسیاری از مشاهير جهان است- توسط ماری توسو، پيکرتراش استراسبورگی (۱۸۵۰ – ۱۷۶۱)، در لندن و در سال ۱۸۳۵ شکل گرفت.


ماری توسو، پيکرتراشی مومی را در جريان انقلاب فرانسه و در اين کشور فراگرفت.

در زمان انقلاب فرانسه به هنگام اعدام افراد با گيوتين، سرهای اعدام شدگان را بر نيزه ها می‌کردند تا مردم آن ها را ببينند؛ اما اين سرها به سرعت فاسد می‌شدند. از اين رو ماسک مومی‌ای از آن‌ها ساخته می‌شد و مدت زمان طولانی‌تری در معرض ديد مردم قرار می‌گرفت؛ کار ماری توسو ساختن اين ماسک‌ها بود.


XS
SM
MD
LG