لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۳ مهر ۱۳۹۷ تهران ۱۶:۳۱

بررسى روزنامه هاى صبح سه شنبه ايران


روزنامه تهران امروز خبر داده كه « بزرگ‌ترين تحقيق و تفحص در ۳۰ سال گذشته » صبح سه شنبه در مجلس شوراى اسلامى بررسى مى شود و « نمايندگان مجلس تصميم مى‌گيرند كه آيا مايل هستند در راستاى نظارت بر عملكرد دولت‌هاى نهم و دهم از دلايل اجرا نشدن برنامه چهارم توسعه ‌ در چهار سال گذشته ، تحقيق و تفحص كنند يا نه. »

روزنامه تهران امروز همچنين طى يادداشتى با عنوان « يك ميليارد دلار كجاست؟ » پرونده يكى از تخلفات دولت محمود احمدى نژاد را بازگشايى كرده و نوشته « از آغاز به‌كار دولت دهم حدود چهار ماه مى گذرد اما با وجود اينكه موضوع گم شدن يك ميليارد دلار از درآمد نفتى بارها از سوى ديوان محاسبات مطرح شده هنوز از سوى دولتى ‌ها هيچ پاسخ روشنى در اين زمينه ارائه نشده است. »

اين روزنامه با اشاره به اينكه « ديوان محاسبات علاوه بر تاييد ابهام در سرنوشت يك ميليارد دلار از موجودى حساب ذخيره ارزى از تخلفات دولت كه بيش از دو هزار مورد انحراف از بندها و تبصره‌هاى موجود در بودجه بود، خبر داده بود » نوشته « با اين وجود دولت و وزراى آن در پاسخ ، سعى در گمراه كردن مخاطبان كرده اند. »

تهران امروز با يادآورى اينكه دى ماه سال ۸۷ ماجراى گم شدن ۱ ميليارد و ۵۸ ميليون دلار « از سود سهم دولت ناشى از مازاد بهاى نفت خام صادراتى » از سوى ديوان محاسبات اعلام و على لاريجانى نيز از ديوان محاسبات خواسته تا موضوع عدم واريز يك ميليارد دلار از مازاد بهاى نفت به خزانه را پيگيرى كند » نوشته « اما تاكنون با گذشت ۹ ماه از آن زمان هنوز هيچ خبر جديدى از سوى دولت بر مبناى شفاف كردن اين ابهامات مطرح نشده است.»

نامه خانواده هاى زندانيان سياسى به دادستان تهران

روزنامه اعتماد در آستانه ورود به ششمين ماه بازداشت هاى گسترده اى كه از فرداى انتخابات ۲۲ خرداد آغاز شد بخشى از از نامه خانواده هاى زندانيان سياسى به دادستان تهران را منتشر كرده و نوشته كه آن ها در اين نامه نسبت به وضعيت نامناسب عزيزان شان كه در بندهاى مختلف زندان اوين زندانى هستند ابراز نگرانى كردند.

به نوشته اين روزنامه خانواده هاى زندانيان سياسى در اين نامه با اشاره به اينكه « چند روزى است كه تعدادى از زندانيان حوادث پس از انتخابات به بندهاى عمومى زندان اوين از جمله اندرزگاه هاى هفت و هشت منتقل شده اند از دادستان تهران خواستند به وضع زندانيان در بندهاى عمومى اوين رسيدگى كند.»

آن ها در اين نامه با انتقاد از محروميت زندانيان سياسى از امكانات مناسب رفاهى و بهداشتى در زندان اوين خواستار تامين فضاى كافى براى زندانيان سياسى شده و تاكيد كرده اند كه « مطابق آيين نامه حقوق شهروندى قوه قضائيه،فضاى اختصاص يافته به هر زندانى مى بايست حداقل يك متر مربع باشد.»

اعتماد نوشته كه خانواده هاى زندانيان سياسى همچنين خطاب به دادستان تهران نوشته اند « ما براى تحويل لباس گرم براى عزيزان مان در اين چند روزه بارها به زندان اوين مراجعه كرده ايم، اما دست اندركاران از پذيرفتن لباس گرم خوددارى كرده اند. »

راه اندازى ۶ هزار پايگاه بسيج در مدارس ابتدايى

روزنامه جمهورى اسلامى از تاسيس ۶ هزار پايگاه بسيج در مدارس ابتدايى خبر داده و به نقل از فرمانده بسيج دانش آموزى و فرهنگيان نوشته كه « براى نخستين بار ۶ هزار واحد مقاومت بسيج در مدارس ابتدايى كشور تشكيل مى شود. »

به نوشته اين روزنامه سرتيپ محمد صالح جوكار گفته است « هدف از ايجاد پايگاه مقاومت در مدارس ابتدايى گسترش فعاليت هاى بسيج در اين دوره است چرا كه اثر پذيرى دانش آموزان در سنين پايين بيشتر از ساير سنين است و به همين دليل قصد ترويج و نهادينه كردن تفكر انقلاب و بسيج را در بين دانش آموزان ابتدايى داريم. »

فرمانده بسيج دانش آموزى و فرهنگيان همچنين با تاكيد براينكه « براى دانش آموزان ابتدايى نيز كارت عضويت در بسيج صادر خواهد شد » گفته است « براساس قانون تشكيل و توسعه بسيج دانش آموزى واحدهاى مقاومت بسيج بايد در هر سه مقطع ابتدايى راهنمايى و متوسطه ايجاد شود اما تاكنون به دليل كمبود منابع مالى اين واحدها را در دوره ابتدايى تشكيل نداده بوديم كه با تخصيص منابع طى سال جارى اين كار صورت مى گيرد. »

اعدام ۴ نفر در كرمان به اتهام قاچاق موادمخدر

روزنامه خراسان از اعدام ۴ نفر به اتهام حمل مواد مخدر در كرمان خبر داده است.

اين روزنامه به نقل از اطلاعيه دادگسترى استان كرمان نوشته كه اعدام اين ۴ نفر « در راستاى مبارزه با قاچاقچيان مواد مخدر » صورت گرفته و بنا بر احكام صادر شده از دادگاه هاى انقلاب اسلامى حكم اعدام آن ها در زندان كرمان به اجرا درآمده است.»

روزنامه خراسان اسامى اعدام شدگان در زندان كرمان را اعلام نكرده اما نوشته كه بنابر اعلام دادگسترى كرمان اين افراد داراى سابقه كيفرى، و حمل مواد مخدر بوده از سوى حكم دادگاه انقلاب اسلامى به مجازات اعدام محكوم شده بودند كه پس از تاييد حكم در ديوان عالى در زندان مركزى كرمان اعدام شدند.

اختصاص ۲۰ ميليون دلار براى مقابله با آمريكا

روزنامه كيهان خبر داد كه كميسيون امنيت ملى مجلس شوراى اسلامى با اختصاص بودجه ۲۰ ميليون دلارى تحت عنوان «مقابله با اقدامات ضد حقوق بشر آمريكا» موافقت كرده است.
اين روزنامه از قول حسين سبحانى نيا از اعضاى كميسيون امنيت ملى مجلس درباره محل و چگونگى مصرف اين بودجه ، نوشته « در كميسيون امنيت ملى مجلس مقرر شد بودجه اى به مبلغ ۲۰ ميليون دلار در اختيار دستگاه هاى ذىربط قرار داده شود تا به افشاى اقدامات ضد حقوق بشر آمريكا بپردازند. »

روزنامه كيهان در سرمقاله روز سه شنبه با اين ادعا كه آمريكا بودجه اى ۵۵ ميليون دلارى را « براى نفوذ در ايران، مقابله با فيلترينگ، آموزش الكترونيكى ايرانيان مخالف نظام و شبكه سازى اينترنتى براى آنان با هدف براندازى نرم » اختصاص داده از قول حسن سبحانى نيا درباره اختصاص بودجه ۲۰ ميليون دلارى براى مقابله با امريكا نوشته « ما با تصويب اين طرح از سوى نمايندگان مجلس مى توانيم از خود در سطح منطقه و بين المللى دفاع كرده و اقدامات آمريكايى ها را خنثى كنيم. »

كيهان همچنين نوشته كه يك شنبه گذشته « طرح يك فوريتى اعلام روز ۲۹ دى ماه به عنوان روز غزه نماد مقاومت فلسطين كه در دستور كار كميسيون امنيت ملى مجلس شوراى اسلامى ايران قرار داشت كه به تصويب رسيد. »
XS
SM
MD
LG