لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۰ تهران ۰۰:۲۰

نگرانی‌ها از شیوع آنفولانزای پرندگان در شرق آسیا


هنگ‌کنگ
دو روز پس از آنکه کره جنوبی تمهیداتی گسترده را برای یافتن پرندگان آلوده به آنفولانزای مرغی آغاز کرد، هنگ‌کنگ نیز هزاران مرغ وارد شده از چین را از بازارها و فروشگاه‌های آن کشور جمع‌آوری کرد.

هنک‌کنگ پس از آنکه نمونه‌ای از یکی از این ویروس‌های مرگ‌بار را شناسایی کرد، از صبح سه‌شنبه هشتم بهمن ماه دست به اقدامات پیشگریانه زده است.

دو روز پیش از آن نیز مقام‌های کره جنوبی بخشی از شهرها و روستاهای کشور را برای یک روز منطقه «خروج ممنوع» اعلام کردند تا بازرسان ویژه در آنها به شناسایی ماکیان و دیگر پرندگان آلوده به ویروس اچ۵ان۸، نوعی از آنفولانزای مرغی، بپردازند.

نخستین نمونه اچ۷ان۹ (نوعی دیگر از ویروس) در هنک‌کنگ روز دوشنبه یافت شده است.

سخنگوی دایره کشاورزی، ماهیگیری و حفاظت از منابع طبیعی هنگ‌کنگ به خبرگزاری فرانسه گفته است مرغ‌ها شده طی ده ساعت جمع‌آوری و به‌وسیله داروهای شیمیایی کشته می‌شوند.

بازاری که نمونه اچ۷ان۹ در آن یافت شده نیز به مدت سه هفته تعطیل خواهد بود.

گفته شده است که آمیزش مرغ‌های آلوده وارداتی از چین با مرغ‌های محلی و احتمال انتقال ویروس به آنها از دیگر نگرانی‌های در این منطقه کوچک است.

تازه‌ترین خبر در مورد شیوع آنفولانزای مرغی در کره جنوبی در ۱۷ ژانویه (یازده روز پیش) منتشر شده بود.

نخستین نمونه اچ۵ان۸ در کره جنوبی در یک مرغداری در ۳۰۰ کیلومتری پایتخت موجب شد تا ماکیان این مرغداری و پرندگان دیگر در شعاع ۳ کیلومتری آن جمع‌آوری شوند.

در ۲۶ ژانویه نیز اعلام شد که این ویروس در شمار بیشتری از مرغ‌داری‌ها شناسایی شده است.

هنوز نمونه‌ای از ابتلای انسان به آنفولانزای مرغی در این مناطق دیده نشده است. با این همه کره جنوبی نزدیک به یک و نیم میلیون مرغ را جمع‌آوری و نابود می‌کند. این به معنی نابودی یک درصد از کل ماکیان آن کشور است.

در چین نیز که در روزهای آینده وارد تعطیلات سال نوی تقویم قمری خود خواهد شد، نگرانی از شیوع بیماری بر بازار ماکیان و هشدارهای دولت برای مسافرت به مناطق مختلف تاثیر گذاشته شده است.

در این کشور نمونه‌ای از انتقال ویروس به انسان در بیجینگ (پکن)، پایتخت چین، نیز به‌تازگی گزارش شده است.

از پایان سال گذشته میلادی تا کنون شمار شهروندانی که در چین به ویروس اچ۷ان۹ مبتلا شده‌اند به ۲۰۰ نفر رسیده است که یک سوم آنها جان خود را از دست داده‌اند. بنا بر گزارش‌ها بسیاری از کسانی که مبتلا شده‌اند نیز در بیمارستان تحت مراقبت‌های ویژه به‌سر می‌برند.

در عین حال مقام‌های چینی روز گذشته از دومین انسانی که به اچ۱۰ان۸ مبتلا شده خبر داده‌اند.

مقام‌های چینی از شهروندان آن کشور خواسته‌اند در تعطیلات سال نوی چینی حتی‌المقدور از سفر به برخی مناطق آن کشور خودداری کنند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG