لینک‌های قابلیت دسترسی

یکشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۶ تهران ۰۳:۳۹

مهاجم کانادایی از خودش «فیلمی با مضامین ایدئولوژیک» گرفته بود


تصویری که پلیس از روز حمله از مهاجم در اختیار رسانه‌ها گذاشته است

پلیس کانادا می‌گوید مرد مهاجمی که در اتاوا، پایتخت آن کشور یک سرباز را کشت، قبل از انجام حمله مسلحانه‌اش ویدئویی تهیه کرده بود که مضامین ایدئولوژیک و سیاسی دارد.

پلیس کانادا در بیانیه‌ای که چهارم آبان ماه، در این مورد منتشر کرده است، جزئیات زیادی در مورد این فیلم منتشر نکرده و می‌گوید در حال تجزیه و تحلیل دقیق ویدئوی به جا مانده از مایکل زهف بیبو، مرد مهاجم، است.

زهف بیبو، چهارشنبه هفته گذشته، حمله‌ای مسلحانه به پارلمان کانادا انجام داد که در پی آن یک سرباز ذخیره در کنار تندیس قربانیان جنگ، کشته شد.

این حمله کانادا را در بهت و نگرانی از انجام حملات تروریستی فرو برد.

مهاجم کانادایی خود با شلیک گلوله پلیس از پا درآمد.

ساعاتی پس از این حمله رسانه‌های کانادایی و آمریکایی هویت فرد مهاجم را از سوی منابع مطلع منتشر کردند.

مایکل زهف بیبو، ۳۲ سال داشت، زاده کانادا بود و پلیس پیشتر نیز او را در فهرستی ۹۰ نفره از افراد مشکوک به انجام احتمالی عملیات تروریستی قرار داده بود.

پلیس کانادا می‌گوید درحال تحقیق در مورد اسلحه‌ای است که این مهاجم از آن استفاده کرده است؛ «این اسلحه، سلاحی غیرمعمول و قدیمی‌ست. گمان می‌بریم که او این اسلحه را در محل سکونت [یکی از بستگانش] پنهان کرده بود».

به گفته پلیس او در یک میدان نفتی در آلبرتا کار می‌کرد و «پولی که از این راه به دست می‌آورد را برای انجام فعالیت‌های خود در روزهایی که به حمله انجامید، ذخیره کرده بود. او اندکی پیش از انجام حمله در سکونتگاه بی‌خانمان‌های اتاوا ساکن شده بود».

پلیس همچنان در حال تحقیق در مورد افرادی است که زهف بیبو پیش از انجام حمله خود با آنها در ارتباط بوده است.

بنا بر گزارش‌ها مراقبت‌های امنیتی و حفاظتی در کانادا از زمان انجام این حمله افزایش یافته است.

کانادا به طور عمومی کشوری امن محسوب می‌شود و انجام حملاتی چنین در آن سابقه‌ زیادی ندارد. اما تنها دو روز پیش از آنکه مایکل زهف بیبو دست به انجام حمله مسلحانه خود به پارلمان آن کشور بزند، مارتین کوتو رولو، یک شهروند کانادایی دیگر -که بنا بر گزارش‌ها به اسلام گرویده بود- با خودرو به دو سرباز آن کشور در محوطه پارکینگی در منطقه کبک حمله کرد و یک نفر از آنها را کشت. او خود در جریان تعقیب و گزیر پلیس کشته شد.

از سوی دیگر مادر مهاجم کشته شده در نامه‌ای به خبرگزاری کانادا، پست‌مدیا، گفته‌های نقل شده از او، که مایکل زهف بیبو قصد سفر به سوریه داشت را تکذیب کرده است.

او می‌گوید پسرش قصد سفر به عربستان سعودی را داشته است تا به تحصیل قرآن بپردازد.

پیشتر خبرگزاری رویترز از قول دو مقام آمریکایی گزارش داد به آنها گفته شده زهف بیبو «به اسلام گرویده بود».

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG