لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۴:۵۹
چین روز چهارشنبه، ۱۴ اسفند، اعلام کرد بودجه نظامی سال جاری آن کشور به رقم ۸۰۸ میلیارد یوان (۱۳۲ میلیارد دلار) می‌رسد که بیش از ۱۲ درصد رشد نشان می‌دهد.

تازه‌ترین رقم اعلام شده ادامه افزایش -از نظر درصدی- دو رقمی بودجه ارتش چین کم‌وبیش طی دو دهه گذشته است.

خبرگزاری رویترز می‌گوید دولت چین اعلام کرده است بخشی از این رقم صرف امور دفاع ساحلی و هوایی و نیز پیشرفت سلاح‌های فوق‌پیشرفته خواهد شد.

بودجه اعلام شده در سایه تنش‌ها میان چین و ژاپن بر سر مالکیت جزایری در دریای چین شرقی صورت می‌گیرد.

همزمان تازه‌ترین اسناد منتشر شده از سوی وزارت دفاع آمریکا نیز بر افزایش توازن قوای ایالات متحده در منطقه آسیا-اقیانوسیه حکایت دارد.

خبرگزاری فرانسه از قول لی که‌چیانگ، نخست‌وزیر چین می‌گوید آن کشور «قاطعانه» از تمامیت ارضی، امنیت و منافع حاصل از توسعه خود دفاع می‌کند.

لی می‌گوید دولت آن کشور در نظر دارد چین را به قدرت دریایی تبدیل کند.

خبرگزاری فرانسه از قول ئین ژو، مدیر کمیته مشاوره‌ای ارتش چین نیز می‌گوید نیروهای نظامی آن کشور «به دلیل چالش‌های رو به افزایش امنیتی، هنوز از مرحله‌ای که باید به آن برسند خیلی دور است».

بنا بر آمار انیستیتو مطالعات صلح استکهلم در سال ۲۰۱۳، چین پس از آمریکا بزرگ‌ترین کشور از نظر مخارج نظامی در جهان به شمار می‌رود. هر چند همچنان صدها میلیارد دلار از آمریکا عقب‌تر است. آمریکا و روسیه بیش از چهار درصد از تولید ناخالص ملی خود را به این مخارج اختصاص می‌دهند، در حالی که بنا بر آمار این انیستیتو، در چین این رقم دو درصد است.

آقای ئین می‌گوید این رقم ۱.۴ درصد از تولید ناخالص ملی در چین است.

کارشناسان بارها گفته‌اند رقمی که چین واقعا برای مصارف نظامی خود در بر می‌گیرد بیش از آن‌ چه اعلام می‌شود، است.

با وجود اختلاف‌ها و تنش‌های سیاسی میان کشورهای چین و ژاپن، اما خبرگزاری فرانسه می‌گوید بیجینگ (پکن) همچنان رقمی بیش از کل آنچه کشورهای ژاپن، کره جنوبی، تایوان و ویتنام، روی هم خرج می‌کنند به ارتش خود اختصاص می‌دهد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG