لینک‌های قابلیت دسترسی

چهارشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۶ تهران ۱۲:۰۲

بحران در نیروگاه هسته‌ای فوکوشیما بار دیگر بالا گرفت


نشت آب آلوده دلیل تازه‌ترین بحران در فوکوشیما عنوان شده است
بنا برگزارش‌ها، ژاپن، چهارشنبه ۳۰ مرداد، درجه‌بندی خطرات ناشی از آب آلوده به مواد رادیواکتیو در نیروگاه آسیب‌دیده از زمین‌لرزه سال ۲۰۱۱ میلادی در فوکوشیما را به رتبه ۳، به معنی «حادثه جدی» افزایش می‌دهد.

خبرگزاری رویترز به نقل از سخنگوی سازمان مقررات هسته‌ای ژاپن گفته است قرار است این تغییر درجه‌بندی، در پایان جلسه هفتگی آنها در روز چهارشنبه به‌طور رسمی پذیرفته شود.

بازرسان اتمی ژاپن در سازمان مقررات هسته‌ای آن کشور، روز گذشته در وب‌سایت خود اعلام کردند که خطر نیروگاه فوکوشیما به رتبه ۳ رسیده است.

تحولات جدید به این معنی‌ست که بحران زیست‌محیطی برآمده از نیروگاه فوکوشیما نه تنها فروکش نکرده بلکه خطر بار دیگر بالا گرفته است.

نشت یکی از منابع نگه‌دارنده آب آلوده به مواد رادیواکتیو با شدت بالا، دلیل بحرانی شدن اوضاع عنوان شده است.

رسانه‌ها و خبرگزاری‌های ژاپنی می‌گوید نزدیک به ۳۰۰ تن آب آلوده بعد از ظهر روز سه‌شنبه به بیرون نشت کرده است.

گفته می‌شود این حادثه در حال حاضر بدترین مانع برای پاکسازی نیروگاه به شمار می‌رود.

شرکت «تپکو»، مسئول نیروگاه فوکوشیما، گفته است این آب وارد اقیانوس اطلس نشده، ولی به زمین اطراف راه پیدا کرده است. ورود آب آلوده به مواد رادیواکتیو آن هم با شدت بالا به اقیانوس، می‌تواند آلودگی را به مناطق دیگر منتقل کند. این نگرانی مدت‌هاست که در مورد نیروگاه فوکوشیما وجود دارد.

آسیب دیدن نیروگاه فوکوشیما در پی زمین‌لرزه و سونامی بزرگی که در ماه مارس سال ۲۰۱۱ در شمال شرق ژاپن رخ داد، بدترین در نوع خود از فاجعه نیروگاه اتمی چرنوبیل محسوب می‌شود.

این زمین‌لرزه در بامداد روز ۱۱ مارس و به قدرت ۹ درجه در مقیاس ریشتر، سونامی بسیار بزرگی را سبب شد که ساحل توکوهو در شبه‌جزیره اوشیکا و دیگر مناطق شرقی این کشور را درنوردید.

نیروگاه فوکوشیما در پی آن، آسیبی جدید دید و پاک‌سازی آن تا کنون ادامه دارد.

منبع آب آلوده به رادیواکتیو که دوباره بر شدت این بحران افزوده است، پیشتر از نظر خطر زیست‌محیطی آن در درجه ۱، یعنی «خلاف قاعده» قرار داشت.

در پی تازه‌ترین تحولات در نیروگاه فوکوشیما، هواپیمایی آشیانا در کره جنوبی، که پروازهایی به این شهر دارد می‌گوید، پروازهای چارتر خود را که تا ماه سپتامبر (ماه میلادی آینده) لغو شده بودند، همچنان در حالت تعلیق نگه می‌دارد.
XS
SM
MD
LG