لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۸:۲۵
عباس عراقچی
عباس عراقچی

گروهی از نمایندگان ایران و ایالات متحده، پنج‌شنبه ۱۶ مرداد، در ژنو، سوئیس، دیدار و درباره گفت‌وگوهای جاری اتمی، مذاکره می‌کنند.

به گزارش ایرنا، عباس عراقچی، از معاونان ارشد وزارت خارجه ایران و مجید تخت روانچی، دیگر عضو تیم مذاکره‌کننده این کشور، با ویلیام برنز و وندی شرمن -رئیس هیئت مذاکره‌کننده آمریکا- دیدار می‌کنند.

وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای گفته است گروهی که به سرپرستی آقای برنز، معاون وزارت خارجه آمریکا، به ژنو می‌رود را جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی جو بایدن، معاون رئیس‌جمهوری آمریکا، نیز همراهی می‌کند.

یک عضو تیم مذاکره‌کننده ایران، در گفت‌وگو با ایرنا هدف از این دیدار را «ادامه رایزنی‌ها در مورد موضوعاتی که طرف‌ها بر سر آن اختلاف دارند و بررسی نحوه نزدیک کردن دیدگاه‌ها» عنوان کرده است.

خبرگزاری رویترز به نقل از وزارت خارجه آمریکا می‌گوید «رایزنی دو طرفه در زمینه مذاکرات ۵+۱ [و ایران] انجام می‌شود که نماینده ارشد اتحادیه اروپا، کاترین اشتون، آن را رهبری می‌کند».

به گزارش همین خبرگزاری آقایان سالیوان و برنز به زودی دولت باراک اوباما را ترک خواهند کرد؛ «ولیام برنز که گفت‌وگوهایی مخفیانه با ایران را پیش برد که در نهایت به توافق موقت در سوم آذر ماه رهنمون شد در ماه اکتبر بازنشست می‌شود و جک سالیوان نیز که در آن مذاکرات مخفیانه حضور داشت، قرار است به کارهای دانشگاهی بپردازد».

به گزارش رویترز مشخص نیست که آنها نقشی در مذاکرات با ایران، پس از کناره‌گیری از مقام‌های دولتی خود، بازی خواهند کرد یا خیر.

تهران و طرف‌های گفت‌وگو در مورد برنامه اتمی ایران، با پایان مهلت شش ماهه پس از توافق موقت، به نتیجه رسیدند تا مذاکرات را برای چهار ماه دیگر ادامه دهند.

ظرفیت غنی‌سازی از جمله مهم‌ترین موضوعات مورد اختلاف بین طرف‌ها عنوان شده است و آنها در تلاشند تا در این مورد در متن توافق نهایی به نتیجه مشترکی برسند.

اخیرا علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، گفته است روند مذاکرات «به خوبی پیش می‌رود و جای نگرانی وجود ندارد».

از سوی دیگر گروهی از نمایندگان و چهره‌های اصولگرا در ایران به دولت در مورد گفت‌وگوها هشدار داده‌اند؛ علیرضا زاکانی، از جمله این افراد است که شنبه گذشته ادعا کرده بود در مرکز غنی‌سازی فردو «تغییر ساختار» صورت گرفته است.

در آمریکا نیز گروهی از نمایندگان جمهوریخواه خواستار آن شده‌اند که هرگونه توافقی از سوی دولت برای بررسی و پذیرش نهایی به کنگره ارائه شود. هرچند به نظر نمی‌رسد این موضوع در سنای آن کشور تصویب شود.

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران، گفته است مذاکرات اصلی با ۵+۱ در اوایل ماه سپتامبر از سر گرفته می‌شود.

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG