لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷ تهران ۰۴:۵۱

جان کری برای بازگرداندن سه شهروند از ایران درخواست همکاری کرد


جان کری، وزیر خارجه ایالات متحده، در بیانیه‌ای که روز چهارشنبه ۶ شهریور منشر شد از ایران خواست تا در بازگرداندن دو شهروندی که در این کشور در بازداشت هستند و شهروند دیگری که از سال ۲۰۰۷ ناپدید شده، با واشینگتن همکاری کند.

در این بیانیه آمده است که «ایالات متحده با احترام از دولت جمهوری اسلامی ایران می‌خواهد با ما در تلاش‌هایمان برای بازگرداندن رابرت لوینسون، امیر حکمتی و سعید عابدینی، نزد خانواده‌هایشان، همکاری کند».

در بخش دیگری از بیانیه به این موضوع اشاره شده که «رئیس‌جمهور روحانی در سخنرانی‌های خود طی ماه‌های گذشته از امید و نگاه خود به بهبود روابط با جهان گفته است».

جان کری از ایران می‌خواهد تا آقایان عابدینی و حمکتی را آزاد و در «پیدا کردن آقای لوینسون» به آمریکا کمک کند.

سعید عابدینی، کشیش نوکیش مسیحی‌ست که در مهرماه سال ۹۱ طی سفری به ایران بازداشت شد. او دارای تابعیت دوگانه ایرانی-آمریکایی‌ست.

اتهام این کشیش تشکیل کلیساهای خانگی برای «برهم زدن امنیت ملی»ست.

وکیل آقای عابدینی روز چهار شهریور اعلام کرد دادگاه تجدید نظر در ایران حکم اولیه هشت سال زندان را برای او تائید کرده است.

امیر حکمتی نیز شهروندی با تابعیت دوگانه است که در ایران به اتهام «جاسوسی» در زندان است.

آقای حکمتی، ۳۰ ساله، پیشتر به مدت چهار سال در نیروی دریایی آمریکا کار می‌کرد و در تابستان ۱۳۹۰، زمانی که به گفته خانواده‌اش برای دیدن مادربزرگ خود به ایران سفر کرده بود، بازداشت شد.

آقای حکمتی که ماه‌ها در سلول انفرادی به سر می‌‌برد، دی‌ماه همان سال به اعدام محکوم شد، اما دیوان عالی ایران این حکم را نقض کرد.

خانواده امیر حکمتی در اردیبهشت ماه از جان کری خواسته‌ بودند که در مسئله مربوط به فرزندشان دخالت کند و خواستار آزادیش شود.

رابرت لوینسون نیز کاراگاه بازنشسته پلیس فدرال آمریکا، اف بی آی، است که در اسفند سال ۱۳۸۵، زمانی که برای «سفری کاری» به ایران رفته بود «در جزیره کیش ناپدید شد».

خبرگزاری فرانسه پیشتر گفته بود آقای لوینسون به عنوان «بازرس خصوصی» برای یک شرکت بزرگ کار می‌کرد و مشغول تحقیق در مورد «قاچاق سیگار به ایران بود».

جان کری، وزیر خارجه ایالات متحده، در بیانیه‌ دیگری که در اسفند ماه گذشته، در زمان دولت محمود احمدی‌نژاد منتشر شده بود، از تمامی همکاران ایرانی و خارجی خواسته بود برای بازگرداندن او به آمریکا کمک کنند.

ایران بارها گفته است از وضعیت رابرت لوینسون بی‌اطلاع است.

درخواست‌های پیشین آمریکا برای آزادی این افراد بی‌پاسخ مانده است، اما این نخستین بار است که وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌‌ای برای بازگرداندن هر سه نفر از دولت جدید ایران درخواست همکاری می‌کند.

پیشتر ایران و آمریکا در بازگرداندن شهروندان بازداشتی در خاک دیگری اقداماتی انجام داده بودند.

از جمله می‌توان به آزادی سارا شورد، شین باوئر و جاشوا فتال، شهروندان آمریکایی بازداشت شده در ایران در سال ۱۳۹۰ و آزادی مجتبی عطاردی، استاد دانشگاه شریف که در آمریکا بازداشت بود، اشاره کرد.

این اقدامات -بنا بر گزارش‌ها- با میانجیگری سلطان عمان که از او گاه به عنوان رابطی میان ایران و آمریکا سخن می‌رود، انجام شد. سلطان عمان نخستین میهمان خارجی حسن روحانی نیز بود.

پس از سفر او و در پی گمانه‌زنی‌ها که حامل پیامی از آمریکاست، وزير خارجه ايران پنجم شهریور ماه تلویحا تاييد کرد که در سفر اخير سلطان قابوس به تهران موضوع آمريکا يکی از مسائل گفت‌وگوشده در ديدارهای دوجانبه بوده است.

اما جزئیات بیشتری در این مورد ارائه نشده است.
XS
SM
MD
LG