لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۹:۳۸

دومین مورد ویروس ابولا در «پرچمعیت‌ترین» شهر آفریقا


اونیه‌بوچی چوکوو، وزیر بهداشت نیجریه (در تصویر)، گفته است از ۷۰ نفری که طی روزهای گذشته تحت نظر بوده‌اند، هشت نفر قرنطینه شده‌اند

نیجریه، ۱۳ مرداد، اعلام کرد دومین مورد ابتلا به ویروس مرگبار ابولا را در شهر لاگوس، پرجمعیت‌ترین شهر آن کشور و قاره آفریقا، شناسایی کرده است؛ انتشار احتمالی این ویروس در شهر ۲۱ میلیون نفری لاگوس، پیشتر نگرانی‌هایی را سبب شده بود.

اولین بیمار، که جان خود را از دست داد، یک مقام رسمی دولت لبیریا بود که با هواپیما از آن کشور و از طریق توگو وارد لاگوس شده بود؛ و دومین بیماری که شناسایی شده، پزشکی است که به مداوای بیمار اول مشغول بوده است.

با این حساب، نیجریه چهارمین کشور قاره آفریقا است که ویروس کشنده ابولا در آن رویت می‌شود.

اونیه‌بوچی چوکوو، وزیر بهداشت نیجریه، به خبرنگاران گفته است از ۷۰ نفری که طی روزهای گذشته تحت نظر بوده‌اند، هشت نفر قرنطینه شده‌اند.

این ویروس نسبتا آسان به دیگران انتقال پیدا می‌کند و از زمان شناسایی آن طی چند دهه گذشته، در مقایسه با کسانی که نجات پیدا کرده‌اند، درصد بیشتری از مبتلایان جان خود را از دست داده‌اند.

سازمان بهداشت جهانی شمار کشته‌شدگان شناسایی شده از این بیماری را در غرب آفریقا، که در مراکز قرنطینه شده نگهداری می‌شوند، تا کنون ۸۸۷ نفر اعلام کرده است.

نخستین موارد از تازه‌ترین موج شیوع ابولا، در لیبریا، سیرالئون و گینه، کشورهایی در غرب آفریقا، گزارش شد.

مقام‌های بین‌المللی پزشکی در مورد ویروس فعلی و آمار بالای کشته‌شدگان شدیدا هشدار داده‌اند.

اما شیوع احتمالی این ویروس در لاگوس با جمعیت زیاد و بافتی فشرده، ممکن است روند گسترش و شمار قربانیان را وارد مرحله‌ای تازه و به مراتب نگران‌کننده‌تر کند.

خبرگزاری رویترز می‌گوید زیرساخت‌های پزشکی و بهداشتی در این شهر وضعیت مطلوبی ندارند.

داروی آزمایشی

ویروس ابولا دارویی ندارد. با این همه اخیرا گزارشی در مورد درمان آزمایشی دو امدادگر آمریکایی که به آن مبتلا شده‌اند، توسط دارویی به نام «زدماپ» منتشر شده است.

دو امدادگر آمریکایی، یک پزشک و یک دستیار امور بهداشتی هستند که در لیبریا به کمک به بیماران مشغول بودند و به ویروس مبتلا شده‌اند.

سخنگوی «ساماریتن پرس» سازمانی که این دو امدادگر با آن همکاری می‌کردند، گفته است یک شرکت دارویی در ایالت کالیفرنیا این داروی آزمایشی را تهیه کرده است. یه گزارش شبکه خبری ان‌بی‌سی، یک مقام موسسه ملی بهداشت ایالات متحده نیز این موضوع را تائید کرده است.

گزارش شده است که هر دو بیمار آمریکایی، علائمی از بهبودی را نشان داده‌اند.

شبکه ان‌بی‌سی در عین حال گزارش داده است که این شرکت دارویی در کالیفرنیا، شرکتی کوچک است که طی ده سال گذشته مشغول تحقیق در مورد ابولا و یافتن دارویی برای آن بوده است.

خبرگزاری رویترز نیز از قول «ساماریتن ‌پرس» می‌گوید هر دو امدادگر، اولین مرحله از این داروی آزمایشی را زمانی که در لیبریا بودند، دریافت کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG