لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۱:۵۵

حمله انتحاری در نیجر دست‌کم ۲۶ کشته برجای گذاشت


نیجر در همسایگی مالی از جمله پایگاه‌های نبرد با افراطیون اسلام‌گراست
دو حمله انتحاری به یک پایگاه نظامی و یک معدن اورانیوم فرانسوی در روز پنج‌شنبه، دوم خرداد ماه، در نیجر دست کم ۲۶ کشته برجای گذاشت.

این حملات با خودروهایی مملو از مواد منفجره صورت گرفت و در میان کشته‌شدگان دست‌کم ۲۱ سرباز و پنج تن از مهاجمان حضور دارند. دست‌کم ۳۰ نفر نیز در این حملات زخمی شده‌اند.

مقام‌های نیجر گفته‌اند که گروهی از مهاجمان پیش از حمله سربازانی را در این پایگاه نظامی در شهر اغادیش به گروگان گرفته بودند.

نیجر از مهم‌ترین مناطق جنگ با گروه‌های افراطی اسلام‌گرا در غرب آفریقا به شمار می‌رود.

معدن اروانیومی که به آن نیز حمله انتحاری شده است در شهر ارلیت در منطقه اغادیس قرار دارد. این معدن متعلق به شرکت فرانسوی «آروا»ست.

یک گروه افراطی اسلام‌گرا به نام «توحید و جهاد در غرب آفریقا» مسئولیت این حملات را بر عهده گرفته است، اما هنوز مشخص نیست دقیقا چه کسی این انفجارهای انتحاری را ترتیب داده است.

این حملات گسترده، نخستین از این دست پس از بالا گرفتن بحران سال گذشته میلادی در کشور همسایه نیجر، مالی، به شمار می‌روند.

کودتا در مالی به شورش‌ها و نبردهایی در این کشورها با اسلام‌گرایان افراطی انجامید. نیروهای فرانسوی و غربی و گروهی از کشورهای آفریقایی سال گذشته به نبرد با افراطیون مالی پیوستند و در نهایت شورشیان را از مناطقی که در کنترل داشتند بیرون راندند.

همسایگان مالی، از جمله کشور نیجر، نگران بوده‌اند که افراطیونی که کنترل شمال مالی را در دست دارند، از این منطقه به عنوان پایگاهی برای حملات در غرب آفریقا استفاده کنند.

نیجر منبع اصلی اورانیوم برای فرانسه به شمار می‌رود.
XS
SM
MD
LG