لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۳۹۷ تهران ۰۹:۵۲

حمله هوایی به مخفیگاه طالبان در پاکستان دست‌کم ۱۵ کشته داد


در حمله اول اسفند نیروی هوایی ارتش پاکستان به یکی از مخفیگاه‌های طالبان در مناطق قبیله‌نشین شمال غرب آن کشور دست‌کم ۱۵ نفر کشته شده‌اند.

خبرگزاری فرانسه این خبر را به نقل از مقام‌های امنیتی پاکستان گزارش کرده؛ حمله‌ای که در منطقه‌ای در وزیرستان شمالی انجام شده است.

شبکه تلویزیونی جئو در پاکستان نیز از قول یک مقام امنیتی گزارش داده است که کشته‌شدگان از «پیکارجویان داخلی و خارجی» هستند.

در عین حال این مقام امنیتی حمله به وزیرستان را یک حمله مقطعی و نه بخشی از یک عملیات نظامی عنوان کرده است.

حمله به طالبان پاکستان یک روز پس از آن انجام می‌شود که شبه‌نظامیان این گروه برای احترام آتش‌بس با دولت اعلام آمادگی کردند.

اما روز دوشنبه گذشته دولت پاکستان اعلام کرده بود در سایه حملات تازه این گروه، مذاکرات با آن را متوقف کرده است.

دفر نخست‌وزیری پاکستان گفته بود گروهی چهار نفره از سوی دولت طی دو هفته در حال انجام مذاکراتی با نمایندگان طالبان بودند، اما در این زمان شبه‌نظامیان این گروه دست به حملاتی مرگبار زده‌اند.

دفتر نواز شریف در بیانیه‌ای در این مورد گفته بود مذاکرات تا زمانی که خشونت‌ها متوقف نشود، بی‌معنی‌ است.

پس از آن بود که طالبان اعلام کرد حاضر است به آتش‌بس احترام بگذارد تا مذاکرات دوباره از سر گرفته شود و نیز بازداشت و کشتن آنها از سوی نیروهای امنیتی متوقف شود.

شبه‌نظامیان این گروه تندور از سوی دیگر دولت را متهم کرده‌اند که از زمان آغاز گفت‌وگوها «۶۰ نفر» از اعضای آن را کشته‌اند.

طی تازه‌ترین دور از خشونت‌ها، در هفته گذشته حمله یک خودروی بمب‌گذاری شده به اتوبوس حامل نیروهای پلیس در کراچی دست‌کم ۱۱ کشته و ده‌ها زخمی برجای گذاشت.
XS
SM
MD
LG