لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷ تهران ۰۰:۲۰

ابراز نگرانی روسیه در مورد «موشک‌اندازهای جدید» ارتش آمریکا در سوریه


موشک‌انداز 'های‌م‌ا‌ر‌س' ام ۱۴۲

وزارت دفاع روسیه می‌گوید موشک‌اندازهای تازه‌ای که ارتش ایالات متحده در پایگاه تنف، جنوب‌شرق سوریه، مستقر کرده، ممکن است با هدف حمله به نیروهای ارتش سوریه به محل انتقال داده شده باشند.

وزارت دفاع روسیه در بیانیه‌ای که ۲۵ خرداد ماه منتشر کرده می‌گوید: «ایالات متحده دو موشک‌انداز از نوع 'های‌م‌ا‌ر‌س' را از اردن به محل حضور نیروهای ویژه آمریکا در پایگاه تنف انتقال داده‌است». به گفته این وزارت‌خانه تحول اخیر این گمان را به‌وجود می‌آورد که ادوات برای انجام حمله به نیروهای دولتی سوریه در محل قرار گرفته‌اند.

موشک‌اندازهای 'های‌م‌ا‌ر‌س' با قابلیت کارگذاری شـش موشک، بر خودروهای ام‌تی‌وی سوار می‌شوند و به‌راحتی قابل انتقال هستند. استفاده از این موشک‌اندازها به سه خدمه نیاز دارد و برد موشک‌های آن حداکثر به ۲۳۰۰ کیلومتر می‌رسد.

در بیانیه وزارت روسیه گفته شده «نقل‌وانتقال هرگونه سلاح خارجی داخل مرزهای سوریه… باید با اجازه دولت این کشور مستقل صورت گیرد».

مسکو در ادامه با تاکید بر «حملات چندباره‌ی نیروهای ائتلاف به نیروهای دولتی سوریه که در حال نبرد علیه نفرات داعش در نزدیکی مرز اردن هستند» می‌گوید «تصور این موضوع که حملات مشابهی، این‌بار با استفاده از 'های‌م‌ا‌ر‌س' علیه کاروان‌های ارتش سوریه انجام خواهد شد، کار سختی نیست».

نیروهای ائتلاف به رهبری ایالات متحده تا کنون در مواردی به واحدهایی از نیروهای دولتی سوریه و یا شبه‌نظامیان حامی بشار اسد، در نزدیکی تنف، حمله کرده‌است. در ۱۷ خرداد ماه این ائتلاف در بیانیه‌ای رسمی اعلام کرد جنگنده‌های آن مواضع یک واحد از نیروهای وابسته به دولت سوریه را، پس از آن‌که با وجود هشدارهای صادرشده در حال نزدیک‌شدن به پایگاه تنف بودند، هدف قرار داده‌اند.

بیستم خرداد ماه وزارت خارجه روسیه گفت سرگئی لاوروف، وزیر خارجه، در گفت‌وگوی تلفنی با رکس تیلرسون، هم‌تای آمریکایی خود، خواستار آن شده تا نیروهای ایالات متحده دیگر به حامیان اسد در سویه حمله نکنند.

خبرگزاری رویترز روز پنج‌شنبه به نقل از شماری از شورشیان سوری گزارش داده بود که همز‌مان با گسترش منطقه تحت نفوذ نیروهای آمریکایی در جنوب شرقی سوریه، خطر رویارویی مستقیم بین این نیروها، و حامیان بشار اسد و شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران، «افزایش یافته است».

همین خبرگزاری نیز پیش از انتشار بیانیه وزارت دفاع روسیه گزارش داده بود که نیروهای نظامی آمریکا در روزهای گذشته، برای نخستین بار سامانه‌های 'های‌م‌ا‌ر‌س' را به پایگاه تنف برده‌اند.

مقام‌های ایالات متحده هنوز واکنشی به بیانیه وزارت دفاع روسیه نشان نداده‌اند. اما رویترز به نقل از «منابع امنیتی» گفته است یکی از اهداف حضور نیروهای ائتلاف بین‌المللی در تنف، جلوگیری از گشایش مسیر ارتباط زمینی بین عراق و سوریه از سوی شبه نظامیان مورد حمایت ایران در این دو کشور است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG