لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۰ تهران ۱۶:۵۲

ارتش در تایلند حکومت نظامی اعلام کرد


ارتش تایلند سابقه انجام کودتا در آن کشور را دارد، با این همه می‌گوید قصد کودتا ندارد و برای بازگرداندن نظم و آرامش حکومت نظامی برقرار کرده است (تصویری از نیروهای ارتش در خیابان‌های بانکوک در حالی که توریست‌ها مشغول گرفتن عکس یادگاری هستند)
ارتش تایلند روز سه‌شنبه ۳۰ اردیبهشت در پی ماه‌ها کشمکش سیاسی داخلی و اعتراضات خیابانی که به کشته و زخمی شدن شماری از شهروندان آن کشور انجامیده است، حکومت نظامی اعلام کرد.

مقام‌های نظامی آن کشور با این وجود گفته‌اند «قصد کودتا در کار نیست».

سخنگوی ارتش آن کشور این خبر ناگهانی را ساعت ۳ صبح از تلویزیون اعلام کرد. او در عین حال افزوده است که سرپرست دولت همچنان بر سر کار خواهد ماند.

سرپرستی دولت تایلند در حال حاضر در دست وزیر بازرگانی آن کشور است؛ چراکه دادگاه قانون اساسی تایلند هفتم ماه مه (دو هفته پیش) خانم اینگلاک چیناوات، نخست‌وزیر آن کشور را، به دلیل «نقض قانون اساسی» همراه پنج وزیر دیگر برکنار کرد.

خبرگزاری رویترز از قول سرهنگ وینتای سوواری، معاون سخنگوی ارشد ارتش، نقل کرده است که حکومت نظامی اعلام شده «برای بازگرداندن صلح و ثبات به کشور است و ارتباطی با دولت ندارد. دولت همچنان به طور معمول به کار خود ادامه می‌دهد».

قرار است روز ۲۹ تیر ماه در آن کشور انتخابات برگزار شود. کشوری که شش ماه گذشته صحنه اعتراضات ضددولتی بوده است. هواداران دولتی که در تایلند بر سر کار است نیز در این مدت به خیابان‌ها آمده و بارها میان مخالفان و آنها درگیری‌های خونینی رخ داده است.

مخالفان در عین حال خواستار استعفای کامل دولت و جایگزینی آن با شورایی موقتی تا زمان برگزاری انتخابات بودند.

ارتش تایلند -با وجود آنکه کودتا را رد کرده- اما سابقه انجام کودتاهای گوناگونی را در آن کشور دارد.

از جمله در سال ۲۰۰۶ میلادی برای برکناری نخست‌وزیر تاکسین چیناوات، که برادر نخست‌وزیر برکنار شده فعلی است، دست به کودتا زد.

خانواده چیناوات به طور عمومی در مناطق کمتر توسعه یافته و روستایی تایلند هوادار دارند و در مقابل ساکنان شهرهای بزرگ آن کشور به‌طور عمومی از مخالفان این خانواده ثروتمند به شمار می‌روند. تاکسین چیناوات، تنها نخست‌وزیر تایلند است که توانسته یک دوره کامل چهار ساله در قدرت بماند.

یک ژنرال ارتش تایلند به رویترز گفته است نیروهای نظامی در خیابان‌های بانکوک، پایتخت، به گشت‌زنی مشغول هستند و کنترل امنیت تلویزیون را نیز در دست گرفته‌اند.

در بیانیه‌ ارتش آمده است که نیروهای آن وارد چند تلویزیون خصوصی در پایتخت نیز شده‌اند.

روزنامه بانکوک‌پست می‌گوید دست‌کم ۲۵ نفر در اعتراضات ماه‌های گذشته در آن کشور کشته و ۷۰۰ نفر نیز زخمی شده‌اند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG