لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ تهران ۱۱:۳۷

جدل در کنگره بر سر مسئله «وجود روابط نامناسب» بین ستاد انتخاباتی ترامپ و روسیه


دوین نونس، رئیس کمیته امنیتی مجلس نمایندگان

رئیس جمهوری‌خواه کمیته امنیتی مجلس نمایندگان آمریکا وجود رابطه نامناسب و بی‌مورد بین اعضای ستاد دونالد ترامپ، در جریان رقابت‌های انتخاباتی، و مقام‌های روسیه را رد کرده‌است؛ موضوعی که با اعتراض دمکرات‌های کنگره روبه‌رو شده‌است.

دوین نونس، رئیس کمیته امنیتی مجلس نمایندگان، نهم اسفند ماه، در عین حال با درخواست نمایندگان دمکرات برای تشکیل یک هیئت تحقیقاتی مجزا و مستقل، برای تحقیق در این مورد، و نیز انتشار اظهارنامه مالیاتی دونالد ترامپ، مخالفت کرد. درخواست برای انتشار اظهارنامه مالیاتی آقای ترامپ نیز در راستای ادعاهای مربوط به فعالیت‌های اقتصادی او پیش از پیروزی در انتخابات و روابط احتمالی با روسیه مطرح شده بود.

آقای نونس، که عضو تیم انتقالی آقای ترامپ به کاخ سفید پس از پیروزی در انتخابات بود، گفته است مقام‌های امنیتی ایالات متحده هنوز هیچ مدرک و شاهدی دال بر وجود روابطی بین اعضای کارزار انتخاباتی ترامپ و مقام‌های امنیتی روسیه، آن‌طور که برخی رسانه‌های مدعی شده‌اند، ارائه نکرده‌اند.

این نماینده ارشد کنگره آمریکا افزوده است «در این مورد تحقیق شد و هیچ مدرکی وجود ندارد».

بیانیه دوین نونس با واکنش نمایندگان اقلیت از حزب دمکرات روبه‌رو شده‌است. آدام شیف، عضو ارشد دمکرات‌ها در این کمیته، گفته هنوز خیلی زود است در مورد تحقیقاتی که تازه شروع شده، نتیجه‌گیری کرد و بیانیه آقای نونس، خود باعث می‌شود در مورد توانایی او برای رهبری تحقیقاتی بی‌طرفانه، تردید به‌وجود آید.

آدام شیف گفته است «وقتی شما می‌خواهید تحقیقاتی انجام دهید، این کار را با گفتن آنچه به نظر شما باید نتیجه‌گیری شود، آغاز نمی‌کنید».

نانسی پلوسی، رهبر اقلیت دمکرات در مجلس نمایندگان نیز گفته است اظهارات نونس «پرسش‌هایی جدی در مورد بنای» تحقیقات مطرح می‌کند.

پیش از این رییس‌جمهوری آمریکا، خود در ۲۷ بهمن، اتهام ارتباط شماری از اعضای ستاد انتخاباتی‌اش و مقام‌های روسی را «بی‌اساس» نامید و در عین‌حال درز احتمالی اطلاعات از اف‌بی‌آی و آژانس امنیت ملی کشورش را «غیرقانونی» دانست.

مقام‌های نهادی امنیتی آمریکا پیشتر اعلام کرده بودند دولت روسیه در تلاش بوده‌اند با دخالت‌های سایبری در جریان رقابت‌های انتخاباتی ایالات متحده، بر نتیجه آن تاثیر بگذارند. آقای ترامپ، پس از بیان تردید‌های اولیه در مورد دخالت‌های سایبری، در سخنانی در دی‌ماه این موضوع را پذیرفت.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG