لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۹ آذر ۱۴۰۰ تهران ۱۴:۵۳

دولت و مخالفان ونزوئلا به گفت‌وگو می‌نشینند


اعتراضات دو ماه گذشته ۳۹ کشته برجای گذاشته است
نیکلاس مادورو، رئیس‌جمهوری ونزوئلا و رهبران مخالف دولت آن کشور، پس از هفته‌ها اعتراضاتی که دست‌کم ۳۹ کشته برجای گذاشته است، پنج‌شنبه ۲۱ فروردین، به مذاکره می‌نشینند.

هنریک کاپریلس، رقیب آقای مادورو در انتخابات پیشین ریاست‌جمهوری که با اختلاف اندکی شکست خورد، از جمله کسانی است که در این گفت‌وگوها حضور خواهد داشت.

آقای کاپریلس در هنگام اعلام خبر رفتن خود به گفت‌وگوها، به خبرنگاران گفته است «ما به دولت واقعیت را خواهیم گفت، در نتیجه کشور می‌تواند چشمان خود را باز کند، در نتیجه متوجه خواهیم شد که همه این چیزها باید عوض شود».

در سوی دیگر خبرگزاری رسمی ونزوئلا «آ وه انه» از قول خورخه آرازا، معاون رئیس‌جمهوری آن کشور نقل کرده است که این گفت‌وگو میان دولت و مخالفان «نشانه تمایل مثبت آنها برای مذاکره، حل مسائل از طریق تبادل نظر، با احترام به مردم و اصول» آن کشور است.

برای برپایی مذاکرات گروه کشورهای موسوم به «اوناسور»، اتحادیه ملت‌های آمریکای جنوبی، نیز نقش میانجی را بازی کرده است.

طرف‌ها موافقت کرده‌اند که مذاکرات تحت نظر این اتحادیه و نیز نماینده واتیکان در آن کشور برگزار شود.

از اوایل ماه میلادی فوریه، دو ماه پیش، ۳۹ نفر طی اعتراض‌ها در ونزوئلا از هر دو گروه مخالفان و نیز هواداران دولت کشته شده‌اند.

این تظاهرات که هسته‌ای دانشجویی داشته است ۶۰۰ زخمی نیز برجای گذاشته است.

راهپیمایان طیفی از اعتراضات را به وضعیت اقتصادی، جرم و جنایت و بحران در کمبود ملزومات زندگی یا تورم، مطرح کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه در میان بازداشت‌شدگان دست کم سه تن از رهبران مخالفان نیز حضور دارند.

اعتراضات دو ماه گذشته مهم‌ترین چالش مادورو ازیابی شده است؛ سیاست‌مداری از حلقه نزدیکان به هوگو چاوز، رئیس‌جمهوری درگذشته آن کشور که پس از او قدرت را در دست گرفت.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG