لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۳ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۳:۳۹

آتش‌سوزی در کالیفرنیا؛ چهار هزار هکتار زمین طعمه حریق شد


بیش از سه هزار آتش‌نشان در چهار هزار هکتار از مساحت ایالت کالیفرنیا در تلاش‌اند تا آتش‌سوزی گسترده‌ای را که وارد دومین روز خود شده، مهار کنند.

از صبح روز پنج‌شنبه (به وقت کالیفرنیا) که آتش‌سوزی آغاز شد، به دلیل خشکی و وزش باد، بزرگی آن گسترش یافت و اکنون نزدیک به چهار هزار خانه را تهدید می‌کند.

به گزارش شبکه خبری سی‌ان‌ان، تاکنون ۱۵ خانه، چندین ساختمان و ملک تجاری طعمه حریق شده‌اند، ولی به کسی آسیبی نرسیده است.

مقام‌های مسئول دستور داده‌اند بخشی از مناطق مسکونی شهرستانی در شمال‌غرب لوس‌آنجلس از سکنه آن تخلیه شود.

آتش به یکی از پایگاه‌های نظامی آمریکا در مناطق ساحلی ایالت نیز نزدیک شده، اما خبرگزاری رویترز به نقل از یکی از سخنگویان آن نوشته است که خطری متوجه مهمات موجود در این پایگاه نیست.

بر پایه گزارش‌ها، تغییر ناگهانی جهت وزش باد، از روز جمعه شرایط را پیچیده‌تر و مهار آتش را با مشکلات بیشتری روبه‌رو کرده است. یکی از آتش‌نشان‌ها در شهرستان ونتورا، جایی که در معرض بیشترین خطر است، به شبکه سی‌بی‌اس می‌گوید که تغییر وزش باد «کابوسی» بود که از راه رسید.

از شهروندان مناطق مسکونی که در شمال‌غرب لس‌آنجلس قرار دارند، خواسته شده که به دلیل دود زیاد و خاکستری که با باد پراکنده می‌شود تا حد امکان از خانه‌های خود بیرون نروند.

آتش‌سوزی‌های ناگهانی در مناطق جنوبی ایالات متحده، به ویژه در فصل تابستان سابقه دارند. اما عمده آنها در میانه و پایان تابستان شعله‌ور می‌شوند.

بزرگترین آتش‌سوزی ثبت شده در ایالت کالیفرنیا در سال ۱۳۸۲ منطقه‌ای به بزرگی ۱۱۳ هزار هکتار را در بر گرفت. در آن آتش‌سوزی که از سوم آبان آغاز شد، بیش از دو هزار و دویست خانه طعمه حریق شد و ۱۵ نفر در سن دیه‌گو جان خود را از دست دادند. در مجموع در همان سال، پانزده آتش‌سوزی دیگر نیز در جنوب کالیفرنیا رخ داد که در تاریخ آمریکا کم‌سابقه بود و خسارت مادی آن تا دو میلیارد دلار برآورد شده است.

XS
SM
MD
LG