لینک‌های قابلیت دسترسی

جمعه ۳۱ شهریور ۱۳۹۶ تهران ۰۸:۰۱

آتش‌بس در سودان جنوبی پس از پنج هفته جنگ و هزاران کشته


یکی از شهروندان سودان جنوبی در بور؛ آمارها نشان از کشته شدن روزی ۲۸۰ نفر در نبردهای داخلی سودان جنوبی دارند
دولت سودان جنوبی و شورشیان آن کشور، پنج‌شنبه، سوم بهمن‌ماه پس از درگیری‌هایی که پنج هفته به درازا کشید، هزاران کشته برجای گذاشت و دست‌کم نیم میلیون آواره در بر داشت پیمان آتش‌بس امضا کردند.

نمایندگان سالوا کی‌یر، رئیس‌جمهوری و ریک مچار، معاون پیشین او و رهبر شورشیان، در آدیس‌آبابا، پایتخت اتیوپی، گرد آمدند تا آتش‌بس برقرار کنند؛ پس از آنکه گروه کشورهای آفریقای شرقی (آی‌جی‌ای‌دی) و دیگر کشورهای جهان و مقام‌های بین‌المللی تلاش کردند تا دو طرف را به صلح دعوت کنند.

واکنش‌های اولیه از جمله از ایالات متحده به این موضوع همراه با استقبال بوده است. کاخ سفید آمریکا آتش‌بس میان دو طرف را «گامی نخست» برای پایان دادن به خشونت‌ها و رسیدن به «صلحی ادامه‌دار» توصیف کرده است.

نگرانی از شکننده بودن صلح موضوعی‌ست که در گفته‌های طرف‌های مذاکره نیز بیان شده است. نماینده دولت در مذاکرات صلح به خبرنگاران گفته است «ما در این مورد که اجرای (آتش‌بس) آسان خواهد بود، خوش‌خیال نیستیم».

دو طرف جنگ از دو قبیله رقیب می‌آیند
دو طرف جنگ از دو قبیله رقیب می‌آیند


تلاش‌ها برای آوردن دو طرف پای میز مذاکره طی هفته‌های گذشته ادامه داشته اما آزاد نشدن یازده نفر از هوادران مچار از سوی دولت -که آنها را به تلاش برای کودتا متهم کرده- آن‌ها را ناموفق کرده بود.

شورشیان می‌گویند این یازده زندانی را برای حضور آنها در دور بعدی مذاکرات سیاسی نیاز دارند.

برکناری ریک مچار، بیش از یک ماه پیش، آغاز درگیری‌هایی را منجر شد که در واقع ریشه‌های قبیله‌ای دارند و پیشتر هم میان دو قبیله رقیب که رئیس‌جمهوری و رهبر شورشیان از آنها می‌آیند رخ داده بود.

با امضای قرارداد آتش‌بس، قرار است مذاکرات صلح از روز جمعه ۲۴ ژانویه تا هفتم فوریه برقرار شود.

پیشتر تلاش‌های گوناگون برای آتش‌بس ناکام مانده بود و ده‌ها هزار نفر از شهروندان آن کشور به پناهگاه‌هایی گریخته بودند که هزاران نفر از صلح‌بانان ملل متحد کنترل آنها را در دست داشتند.

کشورهای بلوک شرق آفریقا می‌گویند تلاش خواهند کرد تا آزادی زندانیانیی را که شورشیان طلب کرده‌اند، موجب شوند «تا آنها بتوانند در دور بعدی مذاکرات شرکت کنند».

سازمان فرادولتی «گروه بحران بین‌الملل» تخمین زده است که طی درگیری‌ها در پنج هفته گذشته تا ۱۰ هزار نفر کشته شده باشند؛ این رقم به‌معنی کشته شدن نزدیک به ۲۸۰ نفر در روز است. این گروه در عین حال شمار آوارگان را نزدیک به ۵۰۰ هزار نفر و پناهجویان در کشورهای همسایه را بیش از ۸۰ هزار نفر تخمین زده است.
XS
SM
MD
LG