لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ تهران ۰۰:۵۵

«ماما ميا»، موزيکالی با بازی مريل استريپ و ترانه های ABBA


گروه سوئدی آبا. (عکس:AFP)

يازدهم دسامبر سال ۱۹۸۲ اعضای گروه موسيقی پاپ «آبا» یا «ABBA»، در تلويزيون انگليس ظاهر شدند و از «استراحت» گروه سخن گفتند؛ استراحتی که سرانجام به از هم پاشيدن گروه منجر شد.


اينک پس از ۲۶ سال اعضای سوئدی گروه معروف ABBA به بهانه نخستين نمايش فيلم موزيکال «ماما ميا» در استکهلم، گردهم آمدند.


مريل استريپ، بازيگر ۵۹ ساله آمريکايی که تا کنون ۱۴ بار نامزد دريافت جايزه اسکار بوده و ۲ بار نيز در فيلم های کرامر عليه کرامر (۱۹۷۹) و انتخاب سوفی (۱۹۸۲) موفق به دريافت آن گرديده، در اين فيلم که کارگردان آن فليدا لويد است، نقش مادری را ايفا می کند که به تنهايی دختر خود را بزرگ کرده است.


دختر او پيش از ازدواج خود می خواهد بداند پدرش کيست. او سه مرد را که به نظر يکی از آن ها می بايست پدرش باشند دعوت می کند تا از اين راز آگاه شود. سه مردی که نقش آن ها را پيرس برازنان (جيمز باند سابق)، کالين فيرث (بازيگر فيلم شکسپير عاشق) و استلان اسکارزگارد (بازيگر نامی سوئدی) ايفا می کنند.


در اين فيلم همچون تئاتر موزيکالی به همين نام که در مارس ۱۹۹۹ در لندن به نمايش درآمد، ۲۲ ترانه گروه ABBA، از جمله ترانه های «Dancing Queen» و «The Winner Takes It All» اجرا می شوند که مريل استريپ و پيرس برازنان با صدای خود، بعضی از آن ها را اجرا می کنند. نام «ماما ميا» نيز برگرفته از ترانه ای متعلق به گروه ABBA است.


نخستين نمايش جهانی اين فيلم که بيشتر آن در يونان فيلمبرداری شده، پايان ماه ژوئن در لندن بود و در اين روزها در کشورهای مختلف اروپايی از جمله سوئد، آلمان و اتريش نيز نمايش خود را آغاز می کند.


تهيه کنندگان فيلم، تام هنکس، بازيگر معروف و برنده دو اسکار، بنی آندرسن ۶۱ ساله و بيورن اولوائس ۶۳ ساله، دو آهنگساز، نوازنده و خواننده سابق گروه ABBA هستند.


بازی مريل استريپ در اين فيلم از هم اکنون مورد توجه منتقدين قرار گرفته است. ری بنت، منتقد هاليوود ريپورتر استريپ را به خاطر بازی در اين فيلم لايق دريافت جايزه اسکار می داند.


مريل استريپ و پيرس برازنان غروب جمعه گذشته در استکهلم برای معرفی فيلم حاضر بودند و در آن جا هر چهار عضو ABBA از جمله آگنتا فلتسکوگ ۵۸ ساله و آنی فريد رويس لينگستاد ۶۲ ساله، دو خواننده زن گروه نيز حضور داشتند و در برابر دوربين عکاسان با مريل استريپ شروع به رقص کردند.


پس از اين گردهمايی بود که باز هم صحبت از به هم پيوستن گروه ABBA به ميان آمد اما آندرسن و اولوائس در مصاحبه ای اين امکان را به طور قطع منتفی دانستند.


گروه ABBA از آغاز دهه هفتاد تا آغاز دهه هشتاد ميلادی، به مدت يک دهه، يکی از مطرح ترين گروه های موسيقی پاپ در جهان بود و با فروش ۳۷۰ ميليون نسخه از آلبوم های گروه، از لحاظ مالی نيز يکی از موفق ترين گروه های جوان محسوب می شد. ABBA در سال ۱۹۷۴ با ترانه واترلو در مسابقات يورو ويژن به مقام نخست دست يافت و با همين ترانه نيز شهرت و موفقيت خود را آغاز کرد.


XS
SM
MD
LG