لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۳ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۱۴:۳۷

درگیری های ارمنستان هشت کشته بر جای گذاشت


وزارت بهداشت ارمنستان در بیانیه خود درباره هویت کشته شدگان و اینکه آیا آنها از افراد پليس بوده یا معترضين، جزئیاتی ارائه نکرده است. (عکس: فوتو لور)

ساعاتی پس از اعلام وضعيت اضطراری در ارمنستان، وزارت بهداشت این کشور اعلام کرد که در درگيری بين پليس و تظاهرکنندگان معترض به نتيجه انتخابات رياست جمهوری، هشت نفر کشته شده اند.


وزارت بهداشت ارمنستان در بیانیه خود درباره هویت کشته شدگان و اینکه آیا آنها از افراد پليس بوده یا معترضين، جزئیاتی ارائه نکرده است.


بر اساس اين گزارش، ۳۳ نفر از ماموران پليس در اين درگيری ها زخمی شده اند. اين بيانيه افزوده است که پليس از تمامی شهروندان ارمنستان خواسته است تا به قوانين احترام بگذارند و وضعيت اضطراری را رعايت کنند.


تانک ها و نيروهای پليس روز يکشنبه، پس از درگيری های شديد بين پليس و معترضين در ايروان، پايتخت ارمنستان، به گشت زنی پرداختند. وضعيت اضطراری تا ۲۰ مارس ادامه پيدا می کند.


به گزارش خبرگزاری فرانسه، روز يکشنبه وضعيت در ايروان آرام گزارش شده است. حدود صد سرباز و ده زره پوش از ساختمان اصلی دولت و وزارت امور خارجه ارمنستان محافظت می کنند.


درگيری بين پليس و تظاهرکنندگان روز شنبه و زمانی آغاز شد که نيروهای پليس با استفاده از زور، معترضين به انتخابات رياست جمهوری ۱۹ فوريه را از ميدان آزادی ايروان، متفرق کردند.


درگيری بين پليس و تظاهرکنندگان روز شنبه و زمانی آغاز شد که نيروهای پليس با استفاده از زور، معترضين به انتخابات رياست جمهوری ۱۹ فوريه را از ميدان آزادی ايروان، متفرق کردند.

در همين حال لئون تر پطروسيان، رییس جمهوری سابق ارمنستان و مرد شماره دوم انتخابات رياست جمهوری نيز تحت بازداشت خانگی قرار گرفت.


هزاران نفر از تظاهرکنندگان روز شنبه بار ديگر به خيابان ها ريخته و به سوی پليس سنگ و چوب پرتاب کردند، پليس نيز، به سوی آنها دست به شليک گاز اشک آور و تيراندازی هوايی زد.


يکی از سخنگويان پليس به خبرگزاری فرانسه گفت که «هشت نفر از ماموران پليس مورد اصابت گلوله قرار گرفته اند.»


تعداد زيادی از تظاهرکنندگان نيز در اين درگيری ها زخمی شده اند ولی آمار رسمی در این زمینه منتشر نشده است.


در روزهای نخست، ده ها هزار نفر به پشتيبانی از لئون تر پطروسيان دست به تظاهرات زدند.


بخشی از مخالفان ارمنستان می گويند که در انتخابات رياست جمهوری ۱۹ فوريه در ارمنستان تقلب شده و خواستار باطل شدن رای نهايی شده اند.


سرژ سرکيسيان، نخست وزير ارمنستان، با اخذ حدود ۵۳ درصد از آرا برنده اين انتخابات اعلام شد و آقای تر پطروسيان فقط به حدود ۲۲ درصد آرا دست يافت.


نمايندگان سازمان امنيت و همکاری اروپا که بر اين انتخابات نظارت داشتند اعلام کرده اند که انتخابات رياست جمهوری ارمنستان تا حدود زيادی مبتنی بر استانداردهای دموکراتيک بوده، هرچند به گفته آن ها کاستی هايی نيز داشته است.


XS
SM
MD
LG