لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۴ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۱۵:۱۶

ژاک شیراک از دنیای سیاست خداحافظی کرد


ژاک شيراک ، رييس جمهوری فرانسه ، روز يکشنبه ۱۱ مارس، در پيغامی تلويزيونی اعلام کرد که کانديدای انتخابات رياست جمهوری فرانسه نخواهد بود.

ژاک شيراک، رييس جمهوری فرانسه، يکشنبه شب، ۱۱ مارس، در پيغامی تلويزيونی اعلام کرد که کانديدای انتخابات رياست جمهوری فرانسه نخواهد بود.


ژاک شيراک، ۷۴ ساله که به مدت ۱۲ سال رييس جمهور فرانسه بوده، گفت که وی از اين پس به طريق ديگری در خدمت فرانسه خواهد بود و برای پيشرفت صلح و عظمت فرانسه تلاش خواهد کرد.


به نوشته روزنامه فرانسوی لوموند، پيغام شيراک حدود ده دقيقه طول کشيد و وی از موفقيت های دوره رياست جمهوری خود نظير کمک به بازنشستگان و معلولين ، مبارزه عليه نا امنی ، دفاع از لائيسيته و مبارزه عليه بيکاری نام برد.


آقای شيراک اهميت محيط زيست، اروپايی قوی و فرصت يکسان دادن به همه فرانسوی ها را يادآور شد.


به نوشته روزنامه ليبراسيون، آقای شيراک شش بار در پيغام خداحافظی خود تکرار کرد که از عملکردش به عنوان رييس جمهوری فرانسه راضی است.


به نوشته اين روزنامه فرانسوی، آقای شيراک از فرانسوی ها خواست تا با نژادپرستی و يهودی ستيزی مبارزه کنند و بر لزوم گفت وگو بين فرهنگ های ديگر تاکيد کرد.


در نخستین واکنش ها به کناره گیری آقای شیراک از نامزدی ریاست جمهوری فرانسه، جرج بوش، رييس جمهوری آمريکا، برای ورود شيراک به زندگی پس از سياست، بهترين آرزوها را ابراز کرد و يادآور شد که آمريکا و فرانسه متحد يکديگر بوده و هستند.


شيراک پيش از رييس جمهور شدن، نخست وزير، وزير و شهردار پاريس بود.


ژاک شيراک اولين رييس جمهوری فرانسه بود که به طور رسمی پذيرفت مقامات فرانسوی در زمان جنگ جهانی دوم در فرستادن يهوديان به اردوگاه های نازی ها نقش داشتند. در آن زمان فرانسه تحت اشغال ارتش آلمان نازی بود.


ژاک شيراک اولين رييس جمهوری فرانسه بود که به طور رسمی پذيرفت که مقامات فرانسوی در زمان جنگ جهانی دوم در فرستادن يهوديان به اردوگاه های نازی ها نقش داشتند.

به نوشته سی ان ان، آقای شيراک اجباری بودن خدمت سربازی را لغو کرد و در دهه نود ميلادی نقشی اساسی برای پايان دادن جنگ داخلی در يوگسلاوی ايفا کرد.


براساس این گزارش، آنچه که شايد خارج از فرانسه در ياد مردم بماند، مخالفت ژاک شيراک با جنگ عراق در سال ۲۰۰۳ بود.انتخابات رياست جمهوری بدون شيراک


آقای شيراک از پشتيبانی حزب «يو ام پی»- اتحاد برای جنبش مردمی- که درجناح راست سياسی است، برخوردار بود. هم اکنون نيکلا سرکوزی، رييس اين حزب، طبق نظرسنجی ها، شانس اول انتخابات رياست جمهوری فرانسه است.


از ديگر رقيبان آقای سرکوزی می توان از سگولن رويال از حزب «سوسياليست» و فرانسوا بايرو، از حزب ميانه رو «يو دی اف» نام برد.


طبق نظر سنجی ها در حال حاضر ۲۸ درصد مردم در نظر دارند به آقای سرکوزی رای دهند و خانم رويال و آقای بايرو، حدود ۲۴ درصد آرا را بدست خواهند آورد.


حدود ۴۰ روز ديگر انتخابات رياست جمهوری فرانسه برگزار می شود.


ژان ماری لوپن از حزب راست افراطی «جبهه ملی» و رقيب ژاک شيراک در انتخابات پنج سال پيش تاکنون وارد مبارزه انتخاباتی نشده است.


اکثر سياستمداران جناح راست از پيغام آقای شيراک استقبال کردند ولی سياستمداران جناح چپ از دوازده سال رياست جمهوری وی انتقاد کردند.


ژاک شيراک اگر چه از هيچ یک از کانيداها در پيغام خود دفاع نکرد ولی مردم را از رای دادن به احزاب افراطی نژادپرست بر حذر داشت.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG