لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۸:۵۸

فروم ۲۰۰۰؛ «تساهل و بنيادگرايی در قرن بيست و يکم»


پوستر فروم ۲۰۰۰؛ «تساهل و بنيادگرايی در قرن بيست و يکم».

سياستمداران و متفکران، از نقاط مختلف دنيا، در پراگ پايتخت جمهوری چک، از روز يکشنبه ۱۲ اکتبر گرد هم آمدند تا در فروم ۲۰۰۰ ، کنفرانسی بين المللی که به مدت دو روز برگزار می شود، شرکت کنند.


اين کنفرانس که به بررسی مشکلات جهانی می پردازد و سعی در يافتن راه حلی برای اين معضلات دارد ، امسال با شعار «تساهل و بنيادگرايی در قرن بيست و يکم» آغاز به کار کرد.


فروم ۲۰۰۰ در سال ۱۹۹۶ و با تلاش واتسلاو هاول، رييس جمهور پيشين جمهوری چک، يوهی ساساکاوا فعال حقوق بشر ژاپنی و الی ويزل برنده ی جايزه ی صلح نوبل از رومانی، بنيان گذاشته شد.

در اين نشست افرادی چون گری کاسپاروف از رهبران اپوزيسيون در روسيه، الکساندر ميلينکويچ رهبر اپوزيسيون بلاروس شرکت می کنند.


فروم ۲۰۰۰ در سال ۱۹۹۶ و با تلاش واتسلاو هاول، رييس جمهور پيشين جمهوری چک، يوهی ساساکاوا فعال حقوق بشر ژاپنی و الی ويزل برنده ی جايزه ی صلح نوبل از رومانی، بنيان گذاشته شد.


اين نهاد از سال ۱۹۹۷ ميلادی هر ساله با برگزاری کنفرانسی که امسال يازدهمين دوره آن برگزار می شود، سياستمداران ، فعالان سياسی، فعالان حقوق بشر، برندگان جايزه ی نوبل و همچنين اقتصاددانان را گرد هم می آورد تا به بررسی موضوعات روز جامعه بشری بپردازند.


از موضوع های مورد بحث در کنفرانس امسال می توان به مباحثی چون « مدرنيته بدون دمکراسی»، « اعتقادات و تعصبات» و « قدرتمند و ضعيف » اشاره کرد.


اولدریک چرنی، مدير اجرايی فروم ۲۰۰۰ در پراگ درباره ی دليل انتخاب موضوع تساهل و بنيادگرايی در گفتگو با «راديو اروپای آزاد / راديو آزادی» گفت : « من تصميم داشتم که کنفرانسی درباره اروپا و روابط اين قاره با ساير نقاط دنيا برگزار کنم اما بعد با واتسلاو هاول --که اين فروم مثل فرزندش است، گفت و گو کردم.


او گفت: اين موضوع از مدت ها پيش دغدغه ی ذهنی اش بوده و از من خواست در اين باره کنفرانسی برگزار کنيم ، و انواع مختلف تعصب ها را بررسی کنيم و برايشان راه حلی بيابيم.»


آقای چرنی همچنين درباره ی موضوع مدرنيته بدون دمکراسی گفت: «طرح اين موضوع از آن جهت جالب است که مدرنيته و دمکراسی همواره در يک راستا و پا به پای هم حرکت می کردند. اما امروز وضعيت شکل ديگری دارد.»


وی در ادامه افزود :« ما فکر می کرديم کشورهايی چون روسيه و چين هر چه مدرن شوند، دمکرات تر هم می شوند. اما تجربه اخير نشان می دهد که دقيقا عکس اين اتفاق در حال رخ دادن است. اين کشورها هر روز از مزايای مدرنيته استفاده می کنند اما هنگامی که بحث دمکراسی پيش می آيد بسيار محتاط عمل می کنند. و ما امروز می خواهيم ببينيم در اين باره چه کاری می توانيم انجام دهيم. »


فروم ۲۰۰۰ تا روز سه شنبه ۱۴ اکتبر در شهر پراگ ادامه خواهد داشت.


صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG