لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۸ تهران ۲۰:۲۸

راه‌اندازی گوگل فایبر؛ خدمات اينترنت فوق سريع گوگل


پس از گذشت یک هفته از زمان اعلام پروژه اینترنت فوق سریع گوگل موسوم به «گوگل فایبر»، این شرکت اعلام کرد که ۴۶ محله در دو شهر کانزاس سیتی در ایالت‌های کانزاس و میسوری، آماده واجد شرایط لازم برای راه‌اندازی آزمایشی این پروژه هستند.

گوگل هفته گذشته، از راه‌اندازی شبکه اينترنت فوق سريع خود موسوم به «گوگل فایبر» خبر داد و افزود که در مرحله آزمایشی این طرح، از شهروندان شهرهای کانزاس‌سیتی در ایالات کانزاس و کانزاس سیتی در ایالت میسوری ثبت نام می‌کند و ثبت نام از متقاضیان تا نهم سپتامبر امسال ادامه خواهد داشت.

گوگل می‌گويد اين سرويس جديد اینترنت فوق سریع با سرعتی بالای يک گيگابيت در ثانيه و خدمات پخش تلويزيونی را همزمان در اختيار کاربران قرار می دهد.

به همين منظور گوگل سايتی را نيز راه‌اندازی کرده که کاربران می‌توانند از آن طريق با پرداخت تنها «۱۰ دلار» برای دريافت خدمات گوگل پيشاپيش ثبت‌نام کنند.

پس از آنکه زمان ثبت نام در نهم سپتامبر امسال به پایان رسید، گوگل با مشخص کردن محلاتی که در آن تعداد متقاضيان به حد نصاب رسيد، نصب و راه اندازی سامانه جديد خود را در آن منطقه کليد می‌زند.

اما تنها يک هفته پس از عرضه تجاری خدمات اينترنت فوق سريع گوگل، ۴۶ محله در هر دو شهر کانزاس‌سيتی برای تبديل به «محله‌های فايبری» واجد شرايط شناخته شده‌اند.

در هفته اول ارائه اين سرویس تازه گوگل، استقبال به طور چشمگيری بالا بوده و در ايالت میسوری ۳۱ درصد (يعنی ۴۰ محله از مجموع ۱۲۸ محله فایبری) به حد نصاب دريافت خدمات گوگل فایبر رسيده‌اند.گوگل از استقبال مردم از اين سرويس جديد ابراز رضايت کرده، اما بر اساس آنچه در وب‌سایت این طرح آمده، ارائه این خدمات از سپتامبر امسال در کانزاس‌سیتی واقع در ایالت کانزاس آغاز می‌شود و شهروندان کانزاس‌سیتی در ایالت میسوری باید تا اوائل سال ۲۰۱۳ برای دریافت ایت خدمات در منطقه خود صبور باشند.

بر اساس گزارش سی‌نت، وب‌سایتی که تحولالت مرتبط با اینترنت و تکنولوژی‌های جدید را دنبال می‌کند، يکی از سخنگويان گوگل با اشاره به استقبال کاربران از این طرح می گويد، «واقعاً نمی دانستيم بايد چه انتظاری داشته باشيم. اما به هر حال از مشاهده اين ميزان استقبال هيجان زده شده و تمام توان خود را در راستای آموزش مردم درباره فوايد استفاده از شبکه فایبر به کار بسته‌ايم.»

شرکت گوگل به منظور آموزش ساکنان محله‌های واجد شرايط «کاميون‌های فايبری» را به اين مناطق اعزام کرده و در نزدیکی شهر کانزاس در ایالت میسوری نیز محلی را موسوم به «فایبر اسپیس» راه‌اندازی کرده که شهروندان کانزاس می‌توانند در شعاع صد متری آن این سرویس اینترنت فوق سریع را امتحان کنند.

استقبال شهروندان این دو شهر آمریکا از اينترنت فوق سريع گوگل چندان هم دور از انتظار نیست چرا که در مقايسه با ديگر ارائه‌دهندگان خدمات اينترنت، مشترکان گوگل به مراتب پول کمتری می‌پردازند و خدماتی با سرعتی بسيار بالاتر را دريافت می‌کنند.

با اين همه نصب و راه‌اندازی شبکه فایبر برای گوگل به هيچ وجه ارزان نيست. تحليلگران تخمين زده‌اند که حتی اگر شرکت گوگل توانايی جذب ۲۵ درصد از خانوارهای شهر کانزاس‌سيتی را نيز داشته باشد، اين شرکت خدمات اينترنت فایبر را با ضرر عرضه می‌کند.‪‬
XS
SM
MD
LG