لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۸:۱۹
نشريه آمريکايی «تايم» گزارش مفصل خود در مورد جزييات جنگ پنهان ايران و اسرائيل را با توصيف صحنه ای از دادگاه دو ايرانی در نايروبی پايتخت کنيا آغاز می کند.

اين دو نفر به نامهای احمد ابوالفتحی و سيد منصور موسی به اتهام نصب ۱۵ کيلومواد منفجره زير بوته های گياهان در يک زمين گلف بازداشت شده و بسياری حدس می زنند که از اعضای تيم های عملياتی نيروی قدس واحد عمليات برونمرزی سپاه پاسداران ايران هستند.

خلاصه ای از اين مقاله به شرح زير است:

عوامل يا تيمهای عملياتی نيروی قدس در سالهای اخير شکست های فاجعه باری داشتند. علاوه بر بازداشت عوامل آنها در کنيا می توان به افشای عمليات تروريستی آنها در آذربايجان و گرجستان و به خصوص سرانجام ناموفق عمليات آنها در بانکوک اشاره کرد که همه آنها با هدف ضربه زدن به منافع اسرائيل و ترور ديپلمات های اين کشور طراحی شده بودند.

ماموران يا عوامل ايرانی سال گذشته در بانکوک قبل از آنکه با انفجار اشتباهی بمب مخفی گاه خود را برملا کرده و دستگير شوند در روسپی خانه های بانکوک پرسه می زدند و عکس هايی از آنها همراه با روسپيان زن و مرد منتشر شده است.

در جنگ پنهان ايران با اسرائيل تنها موفقيت عملياتی ايران در دوره اخير بمب گذاری در اتوبوس جهانگردان اسرائيلی در بلغارستان بود که ماه ژوييه سال گذشته روی داد. البته تازه ترين تحقيقات در مورد اين عمليات مدعی است که مجريان آن اعضای گروه حزب الله لبنان بوده اند.

به اين ترتيب عمليات ترويستی ايران طی دوره اخير صد در صد با شکست روبرو شده است و شايد وقت آن رسيده باشد که در معرفی ايران به عنوان بزرگترين صادر کننده تروريسم در سطح جهان ترديد کرد چون آمارها نشان می دهند که ميزان موفقيت ايران تقريبا صفر است.

حکومت ايران با پوشش تبليغاتی گسترده اعلام کرده طی دو سال گذشته نهادهای امنيتی ايران دو حلقه از عوامل سازمان جاسوسی اسرائيل ( موساد ) را در ايران کشف و منهدم کرده اند.

برخی طبق معمول در مورد اعترافات متهمان و تبليغات حکومت شک و ترديد داشتند. اما به گفته مقامات امنيتی غربی اين بازداشت ها مستند بوده و حلقه هايی که توسط ايران کشف شده اند در تامين تدارکات و نيازهای لجستيکی عوامل موساد که در سالهای گذشته کارشناسان هسته ای ايران را ترور کردند، نقش داشتند.
به نظر می رسد که تقابل ايران و اسرائيل در سالهای اخير به جنگی يک طرفه بدل شده است و حتی در کشورهای دور افتاده و جهان سوم نيز که کنترل امنيتی در آنها بسيار ضعيف است عمليات ايران موفقيت چندانی نداشته اند.
تایم


عرصه ديگر جنگ پنهان ايران و اسرائيل ارسال اسلحه توسط ايران برای گروههای فلسطينی و لبنانی است که با اسرائيل می جنگند. در سالهای اخير اسرائيل کاروان تسليحاتی را که از سوی ايران ارسال می شود به راحتی در خاک سوريه و سودان بمباران کرده و تاکنون با اقدام تلافی جويانه ايران روبرو نشده است.

کارشناسان می گويند که کارايی عمليات خرابکارانه اسرائيل باعث شده است که حکومت ايران برنامه ها و اقدامات جاسوسی خود را که پس از حوادث يازده سپتامبر سال ۲۰۰۱ کاهش يافته بود، دوباره تقويت کند. اما به نظر می رسد که تقابل ايران و اسرائيل در سالهای اخير به جنگی يک طرفه بدل شده است و حتی در کشورهای دور افتاده و جهان سوم نيز که کنترل امنيتی در آنها بسيار ضعيف است عمليات ايران موفقيت چندانی نداشته اند.

احتمالا اولين اقدام موفق اسرائيل مرگ مشکوک اردشير حسين پور کارشناس الکترومعناطيس در مرکز فن آوری هسته ای اصفهان بود که در اواسط ژانويه ۲۰۰۷ روی داد. حکومت ايران تا مدتها سعی کرد مرگ وی را مخفی کند و بالاخره اعلام کرد که وی بر اثر مسموميت ناشی از يک بخاری معيوب درگذشته است.

ولی در خارج از ايران بسياری به اين نتيجه رسيدند که واحدهای عمليات ويژه موساد که در طراحی و اجرای ترورهای بسيار پيچيده مهارت زيادی دارند، مرگ کارشناس ايرانی را طراحی و اجرا کردند.

اعترافات مجيد فشی در تلويزيون جمهوری اسلامی است که نحوه برقراری تماس خود با موساد و در سال ۲۰۰۷ ، نحوه آموزش و ارتباط با اين سازمان جاسوسی و بالاخره جزييات نصب يک بمب در موتورسيکلتی کنار در خانه مسعود علی محمدی کارشناس هسته ای ايران در ژانويه سال ۲۰۱۰ را تشريح کرد. در انفجار اين بمب که با يک دستگاه کنترل از راه دور عمل می کرد اين کارشناس ايرانی کشته شد.

مجيد فشی در ماه مه ۲۰۱۲ اعدام شد و همزمان وزارت اطلاعات ايران از بازداشت چهارده نفر ديگر به جرم همکاری با موساد خبر داد.
احتمالا اولين اقدام موفق اسرائيل مرگ مشکوک اردشير حسين پور کارشناس الکترومعناطيس در مرکز فن آوری هسته ای اصفهان بود که در اواسط ژانويه ۲۰۰۷ روی داد.
تایم


در گزارشهای تلويزيونی مربوط به کشف اين شبکه ادعا شد که اين افراد در اجرای دو مورد ديگر از سوء قصد به جان کارشناسان هسته ای ايران شرکت داشتند. در اين ترورها مجيد شهرياری کشته شد ولی فريدون عباسی دوانی که اکنون رياست سازمان انرژی اتمی ايران را برعهده دارد از سوء قصد جان سالم به در برد.

دو مورد ديگر از ترور کارشناسان ايرانی روی داده است. روز بيست و سه ژوييه ۲۰۱۱ داريوش رضايی نژاد به ضرب گلوله کشته شد. روز يازدهم ژانويه ۲۰۱۲ نيز مصطفی احمدی روشن کارشناس غنی سازی اورانيوم بر اثر انفجار بمبی که با آهن ربا به اتومبيل وی نصب شده بود، کشته شد.

در واکنش به مجموعه اين ترورها ايران تصميم گرفت عمليات تلافی جويانه انجام دهد و اين ماموريت به نيروی قدس سپاه پاسداران محول شد. بخش عمليات پنهانی و خرابکارانه نيروی قدس که به واحد ۴۰۰ معروف است روش حمله مستقيم به ديپلماتهای اسرائيلی در کشورهای کوچک و جهان سوم را برگزيد که شبکه ضد تروريسم بين المللی به نسبت کشورهای ديگر ضعيف تر است.

تقريبا همه اين موارد در آذربايجان، گرجستان، ژوهانسبورگ، کنيا و بانکوک يا برملا شده و يا شکست خوردند. در دنيای جاسوسی اجرای يک عمليات پنهانی و موفق به سالها برنامه ريزی نياز دارد . ولی به گفته کارشناسان نيروی قدس ايران در فاصله پانزده ماه از ماه مه ۲۰۱۱ تا ژوئيه ۲۰۱۲ همراه با حزب الله لبنان بيست عمليات را به اجرا گذاشتند. اين شتاب باعث شد که آنها از ماموران بی تجربه استفاده کرده و طرحهای عملياتی بسيار ضعيفی را اجرا کنند.

کيفيت نازل اين عمليات ها در حدی بود که ابتدا بسياری از کارشناسان شک داشتند که شبکه تروريستی با تجربه ايران يک چنين اشتباهات فاحشی را مرتکب شود. نمونه برجسته آن توطئه برای ترور سفير عربستان در واشنگتن ، استفاده از يک دلال اتومبيل های دست دوم و مراجعه به کارتل های مواد مخدر مکزيکی بود.

در مورد عمليات بانکوک نيز به خاطر انفجار بمب در دست عوامل ايرانی تعدادی از آنها زخمی شده و حضور آنها در دادگاه روی صندلی چرخدار شايد بهترين تصوير از ناکارآمدی و استيصال شبکه عمليات برونمرزی ايران باشد.
برخی از تحليلگران امور ايران معتقدند که تضعيف شبکه جاسوسی و عمليات برونمرزی ايران دلايل متعددی دارد ولی عمده ترين آن حوادث پس از انتخابات رياست جمهوری سال ۲۰۰۹ است. از آن زمان به بعد حکومت جمهوری اسلامی مشروعيت خود را از دست داده و حتی در ميان صفوف نيروهای امنيتی و نظامی ايران بسياری به اين نتيجه رسيده اند که وظايف و مسئوليت های آنها نه در راستای منافع ملی کشور و بلکه خدمت به آيت الله خامنه ای و حلقه طرفداران وی است.
تایم


مئیر جاودانفر، تحلیلگر ایرانی – اسرائیلی و مدرس دانشگاه معتقد است که تضعيف شبکه جاسوسی و عمليات برونمرزی ايران دلايل متعددی دارد ولی عمده ترين آن حوادث پس از انتخابات رياست جمهوری سال ۲۰۰۹ است. از آن زمان به بعد حکومت جمهوری اسلامی مشروعيت خود را از دست داده و حتی در ميان صفوف نيروهای امنيتی و نظامی ايران بسياری به اين نتيجه رسيده اند که وظايف و مسئوليت های آنها نه در راستای منافع ملی کشور و بلکه خدمت به آيت الله خامنه ای و حلقه طرفداران وی است.

جناحهای محافظه کار که طی سالهای اخير تمام نهادهای حکومتی را در کنترل خود گرفته اند بخش زيادی از کارشناسان و مسئولان نهادهای امنيتی و سفارتخانه های ايران را که ممکن است به جريانات اصلاح طلب تمايل داشته باشند، تصفيه کرده اند.

نيروی قدس ديگر با وزارت خارجه ايران همکاری نمی کند و وزارت خارجه نيز تجربه و کيفيت گذشته خود را از دست داده است. با در نظر گرفتن همه اين نقطه ضعف ها می توان گفت که خود رژيم نسبت به اسرائيل تهديد بزرگتری برای جمهوری اسلامی ايران است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG