لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۷ تهران ۰۱:۲۴

بررسی روزنامه های صبح دوشنبه ايران


روزنامه اعتماد ملی، خبر صدور قرار بازداشت موقت برای شادی صدر و محبوبه عباس قلی زاده دو تن از زنان دستگيرشده در مقابل دادگاه انقلاب را مورد توجه قرار داد.

روزنامه جام جم، از کشف پيکر يک نظامی ايرانی در اروندرود خبر داد. به نوشته اين روزنامه يک مقام مسؤل در پليس بصره گفت که پليس منطقه «السيبه» واقع در ۴۰ کيلومتری جنوب بصره پيکر اين نظامی ايرانی را که به نظر می رسد در آبهای اروندرود غرق شده است از آب بيرون کشيده است.


جام جم به نقل از همين مقام پليس بصره نوشته از جيب يونيفورم اين نظامی ايرانی يک کارت شناسايی به دست آمده که نشان می دهد نامش «هادی احمدی» بوده و علاوه بر اين مقدار فراوانی پول با خود حمل می کرده است.


بازداشت موقت دو فعال حقوق زنان


روزنامه اعتماد ملی، خبر صدور قرار بازداشت موقت برای شادی صدر و محبوبه عباس قلی زاده دو تن از زنان دستگيرشده در مقابل دادگاه انقلاب را مورد توجه قرار داد.


به نوشته اين روزنامه نزديک به ۹ روز است که مقامات قضايی بدون آنکه اتهام زنان بازداشت شده مقابل دادگاه انقلاب را اعلام کنند، دو نفر از آنها را در سلولهای انفرادی بند ۲۰۹ زندان اوين بازداشت کردند.


اين تصميم مقامات قضايی روز گذشته وارد جريان جديدی شد، آن هم خبر تاييد بازداشت موقت خانم ها صدر و عباسقلی زاده بود که يکی از مقامات قضايی در دادگاه انقلاب تهران، به همسر شادی صدر اعلام کرده است.


اعتماد ملی هم چنين به نقل از فريده غيرت يکی از وکلای دو فعال بازداشت شده حقوق زنان نوشته که تا اين لحظه هيچيک از مقامات قضايی اتهام اين دو نفر را اعلام نکردند.


«سفر پرهزينه نيويورک»


روزنامه تهران امروز، در يادداشتی با عنوان «سفر پرهزينه نيويورک» به انتقاد از تصميم رييس جمهوری اسلامی برای حضور در شورای امنيت سازمان ملل پرداخته است.


روزنامه تهران امروز، در يادداشتی با عنوان «سفر پرهزينه نيويورک» به انتقاد از تصميم رييس جمهوری اسلامی برای حضور در شورای امنيت سازمان ملل پرداخته است.

نويسنده اين يادداشت با پيش بينی بی ثمر بودن چنين سفری وزیر امور خارجه را مورد اعتراض قرار داده و نوشته که چرا اين وزارتخانه بدون ارزيابی درست از ماحصل چنين سفری قصد اعزام بالاترين مقام اجرايی کشور به سفری را دارد که نتيجه مثبتی نخواهد داشت.


آزادی ۳۰ معلم


روزنامه سرمايه به نقل از يک عضو شورای مرکزی سازمان معلمان از آزادی ۳۰ معلمی خبر داد که در تجمع روز پنج شنبه معلمان در مقابل مجلس بازداشت شده بودند.


به گفته محمد داوری، برای تعدادی از اين معلمان پرونده تشکيل شده، و سازمان معلمان از همه دستگير شدگان درخواست دارد که در صورت بروز مشکل احتمالی با تشکل مربوطه تماس بگيرند.


سرمايه به نقل از آقای داوری که خود نيز بامداد پنج شنبه و ساعتی پيش از برگزاری تجمع اخير معلمان به همراه رهبران تشکل های معترض معلمان بازداشت شده بود، نوشت که «معلمان در بازجويی متهم به کار سياسی شدند و اين درحالی است که تشکل های معلمان در کنترل تجمعات بيش از ده هزار نفری خود در هفته گذشته موفق بودند.»


نیروگاه بوشهر


روزنامه رسالت، به نقل از رييس سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی در خصوص تاخير احتمالی روس ها در راه اندازی نيروگاه بوشهر، نوشت: کسی منکر سياسی شدن پرونده هسته ای، و اين که هر کس به تناسب خود از آن استفاده می کند نيست، اما اميدوار است که روسيه در اين مورد وارد مقوله سياسی نشود.


آقای آقازاده همچنين گفت که مشکل شرکت روسی سازنده نيروگاه بوشهر نقدينگی و فراتر ازتعهدات حقوقی ايران است، ولی چون مقام های ايرانی می خواهند نيروگاه هسته ای بوشهر هر چه زودتر راه اندازی شود، لازم است که اين مشکل حل شود.


روزنامه کيهان نيز در همين مورد خبر داد که مديران روس شرکت سازنده نيروگاه هسته ای بوشهر یکشنبه شب برای مذاکره با مقامات ايرانی در خصوص روش تکميل اين نيروگاه و حل اختلافات مالی بوجود آمده وارد تهران شدند.


به نوشته اين روزنامه، در مذاکرات روز دوشنبه، پيشنهاد تازه تهران برای حل مشکلات مالی شرکت روسی «اتم استروی اکسپورت» مطرح می شود که مبنی بر فرمولی برای راه اندازی اين نيروگاه اتمی در موعد مقرر است.


به رغم پرداخت تعهدات مالی از سوی ايران، روسيه در هفته های اخير ادامه ساخت نيروگاه بوشهر را به بهانه عدم پرداخت تعهدات ايران در موعد مقرر کند کرده و اعلام داشته که نمی تواند در موعد مقرر اين نيروگاه را به ايران تحويل دهد. کیهان

کيهان در عين حال نوشت که به رغم پرداخت تعهدات مالی از سوی ايران، روسيه در هفته های اخير ادامه ساخت نيروگاه بوشهر را به بهانه عدم پرداخت تعهدات ايران در موعد مقرر کند کرده و اعلام داشته که نمی تواند در موعد مقرر اين نيروگاه را به ايران تحويل دهد.


سوانح رانندگی کشور


روزنامه حيات نو، گزارشی از آمار مرگ و میر در سوانح رانندگی کشور را منتشر کرده و نوشته که ۲۴ هزار تن در ۱۰ ماه گذشته بر اثر تصادف جان باخته اند.


اين روزنامه همچنين تصادف را دومين عامل مرگ و میر در ايران پس از سکته قلبی اعلام کرده و با پيش بينی افزايش آمار جان باختگان تا پايان سال، نوشته که مرگ ۲۷ هزار نفر بر اثر سانحه رانندگی در کشور را می توان «جنگ خاموش» ناميد.


XS
SM
MD
LG