لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۸:۱۶

۲۱۸ میلیون کودک و نوجوان در جهان کار می کنند


فقر و گرسنگی به گفته کارشناسان سازمان جهانی خواروبار و کشاورزی دلیل عمده استفاده از کودکان در کشاورزی است.

سازمان جهانی خواروبار و کشاورزی، نهاد وابسته به سازمان ملل متحد که مقر آن در پایتخت ایتالیا است، روز سه شنبه، ۱۲ژوئن، در بیانیه ای به مناسبت روز جهانی مبارزه با کار کودکان اعلام کرد که ۱۳۲ میلیون کودک زیر ۱۴ سال در مزارع پنج قاره جهان به کار مشغولند.


در بیانیه سازمان جهانی خواروبار و کشاورزی که با عنوان «کودکی را به کودکان بازگردانیم» انتشار یافته است، اشاره می شود که کودکان و نوجوانان بازوی کشاورزی در جهان هستند و در حال حاضر ۱۳۲ میلیون کودک که کمتر از ۱۴ سال سن دارند در حوزه کشاورزی در پنج قاره جهان به کار گرفته شده اند.


این کودکان بنابرآنچه در ادامه این بیانیه اشاره می شود در شرایط غیر انسانی به کار گمارده شده اند و این وضعیت با کلیه اصول و منشور حقوق کودکان در تضاد کامل قرار دارد.


همزمان با روز مبارزه با استقلال کودکان که همه ساله ۱۲ ژوئن برابر با ۲۲ خرداد برگزار می شود، سازمان جهانی خواروبار و کشاورزی در همکاری با سازمان جهانی کار و حمایت چندین نهاد بین المللی دیگر چون اتحادیه جهانی کارگران صنایع غذایی و صندوق بین المللی توسعه کشاورزی، سازمانی را برای تقلیل حضور کودکان زیر ۱۴ سال در کشاورزی و صنایع وابسته به آن به وجود آورده است.


۲۱۸ میلیون کودک و نوجوان کارگر


بنا بر آماری که سازمان بین المللی کار منتشر ساخته است حدود ۲۱۸ میلیون کودک و نوجوان زیر ۱۴ سال در پنج قاره جهان به کار مشغولند که ۷۰ درصد آنها در کشاورزی و صنایع وابسته به آن اشتغال دارند.


فقر و گرسنگی به گفته کارشناسان سازمان جهانی خواروبار و کشاورزی دلیل عمده استفاده از کودکان در کشاورزی است.


فقر و گرسنگی به گفته کارشناسان سازمان جهانی خواروبار و کشاورزی دلیل عمده استفاده از کودکان در کشاورزی است.

بسیاری از این کودکان به دلیل عدم امکانات مالی خانواده هایشان از امکان رفتن به مدرسه و تغذیه مناسب برخوردار نیستند و تحت هیچگونه پوشش پزشکی نیز قرار ندارند.


سازمان جهانی خواروبار و کشاورزی یادآوری می کند که البته در برخی از کشورها فعالیت های قابل تحسینی برای بازگرداندن کودکی به کودکان انجام گرفته است و در این راستا به کشورهای آمریکای لاتین اشاره می شود که توانستند در پنج ساله اول هزاره سوم میلادی حضور کودکان در بازار کار را از ۱۶ درصد به پنج درصد کاهش دهند.


کارشناسان سازمان جهانی خواروبار کشاورزی یکی از مشکلات در راه غیر قانونی ساختن استقلال کودکان را در تعریف مقوله استقلال کودکان می دانند.


در مصوبات بین المللی اشاره شده است که کودکان می توانند در حدی به کار گرفته شوند که این استقلال به هیچ وجه به آموزش و سلامت جسمی و روحی آنها صدمه وارد نسازد.


این تعریف به گفته این کارشناسان زیاد از حد کلی است و باعث شده است که استقلال کودکان به ویژه در کشاورزی و در چارچوب اقتصاد خانوادگی توجیه شود.


XS
SM
MD
LG