لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۲:۲۴

مخالفت با ساختن ۱۸۰ مسجد در آلمان


بسياری از مردم آلمان از طرح ساختن ۱۸۰ مسجد در اين کشور مخالفت کرده اند. (عکس: Itar-Tass)

بسياری از مردم آلمان با طرح ساختن ۱۸۰ مسجد در اين کشور مخالفند و اجرای اين طرح را ضربه ای به هويت اجتماعی جامعه آلمان می دانند.


فقط گروه های راست افراطی نيستند که با اين طرح مخالفند، بلکه بسياری از مردم آلمان که به اين گروه های سياسی وابستگی ندارند، می گويند که شنيدن صدای موذن در برخی از ساعات روز به هويت «مسيحی» آلمان خدشه وارد می کند.


اين در حاليست که به گفته آنها، صدای زنگ کليسا که در برخی از ساعات روز به گوش می رسد با فرهنگ و هوييت اجتماعی مردم آلمان سازگار است و ربطی با صدای موذن ندارد.


در اين ميان، حتی برخی، مناره ها را با موشک، و گنبد مساجد را با نيروگاه اتمی مقايسه می کنند و خواستار جلوگيری از اجرای اين طرح هستند.


البته مخالفت با ساختن مساجد به آلمان محدود نمی شود و سايت خبری «يو اس ای تو دی» اخيرا در مقاله ای نوشت که اروپايی ها بيش از بيش با ساختن مساجد در کشورهايشان مخاف هستند.


به نوشته اين سايت آمريکايی، اين ترس ناشی از تروريسم و مهاجرت است و در همين ارتباط، کشور سوئيس قرار است همه پرسی برگزار کند که در آن «ممنوعيت ساختن مناره» به رای گذاشته شود.


به نوشته اين سايت، در دهه های هشتاد و نود ميلادی، ساختن مساجد بزرگ امری پذيرفته شده در اروپا بود و با شهرهای اين قاره با خوشی از اين امر استقبال کردند.»


اما رهبران راست افراطی ۱۵ شهر بزرگ اروپا ژانويه گذشته در شهر آنتورپ در بلژيک در اجلاسی خواستار منع ساختن مسجد در اروپا شدند.


اين سايت از فيليپ دو وينتر، از رهبران راست افراطی بلژيک، نقل قول کرد: «ما در اروپا شش هزار مسجد داريم که فقط جای عبادت نيستند، بلکه مبدل به سمبل افراطی گرايی شده اند و برخی از آنها از سوی ايران و عربستان سعودی حمايت مالی می شوند.»


خانم حميده محققی، سرپرست شبکه زنان مسلمان در شهر هانوور، در این مورد با رادیو فردا گفت و گو کرده است.


آيا اين ترس و نگرانی برخی از طيف های اجتماعی آلمان برحق است؟


حميده محققی: آن آلمانی هایی که مخالف اين نوع ساختن مساجد هستند به دو دسته تقسيم می شوند. يکی کسانی که کلا مخالف مذهب هستند و عده ای هم هستند که واقعا ترس از اسلام دارند و دليل اين ترس از اسلام هم، اين حرکت های سياسی در کشورهای اسلامی می بينند، همين کسانی که حملات انتحاری می کنند، آنهایی که می گويند بايد با غير مسلمان جنگيد يا آنها را با زور مسلمان کرد، اينها از اين نوع حرکت ها ترس دارند و به عقيده من اين نوع حرکت ها به هرحال خطرناک هستند و هر کسی می تواند از آنها ترس داشته باشد.


به هر نحو ممکن، بايد با آنها مخالفت شود و نبايد زمينه داده شود که اينها رشد کنند، اين چيزی است که حتی ما هم، به عنوان مسلمان، بايد از آن ترس داشته باشيم و سعی کنيم که اين حرکتها رشد پيدا نکنند.


گفته می شود که برخی مخالفان در آلمان حتی ساخت مسجدهای تازه را با جنگ و يورش عثمانی ها در قرن ها پيش مقايسه می کنند، که در آن زمان ها عثمانی ها می خواستند، با توسل به زور، مردم اروپا را مسلمان کنند. آیا چنین مقایسه ای درست است؟


درست همين است، واقعا به همين نحو هم می گويند که آن زمان حکومت عثمانی با جنگ می خواست وارد اروپا بشود و در حال حاضر از طريق مسجد هست، که پايگاه درست می کنند، برای اينکه اروپا را تسخير کنند.


حتی اسقف ها و کاردينال های آلمانی هم نسبت به ساختن مسجدها در آلمان زياد نظر خوبی ندارند و اينطور مطرح می کنند، که چطور ما مسيحيان نمی توانيم در يک کشور اسلامی کليسای دلخواه خود را برپا کنيم، در صورتی که مسلمانان به اينجا می آيند و به راحتی مسجدهای بزرگ و عظيم می سازند. چه نظری در این مورد دارید؟


اين مقايسه را من درست نمی دانم، چون ما در کشورهای اروپایی دموکراسی داريم که اجازه می دهد هر انسانی طبق مذهب خود زندگی کند، آزادی مذهب وجود دارد و نمی شود گفت چون در بعضی کشورهای اسلامی، که حکومت های ديکتاتوری دارند و اجازه نمی دهند که آزادی مذهب وجود داشته باشد، پس ما هم در اروپا، نبايد اين اجازه را به مسلمانان بدهيم که مسجد بسازند.


اين مقايسه را درست نمی دانم ولی از طرفی اين واقعيتی است که ما مسلمانان بايد قبول کنيم، آزادی مذهب، که يکی از مواد اساسنامه حقوق بشر است، در خيلی از کشورهای اسلامی اجرا نمی شود.


صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG