لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ آبان ۱۳۹۷ تهران ۰۱:۲۶

«بچه های جنگ» نروژ به دادگاه می روند


«گرت فلیشر» که به دادگاه استراسبورگ آمده می گوید در سن هفت سالگی در مدرسه متوجه شد که بقیه دانش آموزان به وی به صورت یک موجود وحشتناک نگاه می کنند.

بیش از ۱۵۰ نروژی که در زمان جنگ جهانی دوم از مادرانی نروژی و پدرانی آلمانی، که سرباز ارتش اشغالگر نازی بودند به دنيا آمدند، از دولت نروژ شکايت کرده اند.


تعداد زیادی از نروژی ها که پدرانشان سربازان آلمان هيتلری بودند، می خواهند رنج و درد شش دهه را با بقيه در ميان بگذارند. اين افراد به دادگاه اروپايی حقوق بشر در استراسبورگ شکايت کردند و خواهان گرفتن خسارت مالی از دولت نروژ هستند.


دادگاه نروژ در خواست اين افراد را در سال ۱۹۹۹ رد کرد.


اين نروژی ها می گويند که پس از جنگ جهانی دوم با وجود این که در سنین پایین قرار داشتند ولی از سوی نهادهای نروژی تحت فشار قرار گرفتند.


به نوشته روزنامه فرانسوی فيگارو، برخی از اين نروژی ها که «بچه های جنگ» خوانده می شوند و کاملا سالم بودند از سوی دولت نروژ به مراکز شبانه روزی کودکان عقب افتاده ذهنی فرستاده شدند.


«گرت فلیشر» که به دادگاه استراسبورگ آمده می گوید در سن هفت سالگی در مدرسه متوجه شد که بقیه دانش آموزان به وی به صورت یک موجود وحشتناک نگاه می کنند.


به گفته اين «بچه های جنگ»، برخی از اين کودکان مورد تجاوز جنسی قرار گرفتند و در مدارس عادی نيز با آنان بد رفتاری می شد.


در سال ۲۰۰۰ میلادی، نخست وزير نروژ از آنچه بر سر «بچه های جنگ» امده است عذرخواهی کرد .


در زمان جنگ جهانی دوم، ارتش آلمان نازی سربازان خود را تشويق می کرد که با زنان نروژی وصلت کنند و نسل جديدی برای رايش سوم به وجود بياورند.


گفته می شود تعداد «بچه های جنگ نروژی» بين ۱۰ تا ۱۲ هزار نفر است.


XS
SM
MD
LG