لینک‌های قابلیت دسترسی

شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۶ تهران ۰۲:۳۷
اگر اسناد ثبت و احوال کشور بوليوی دقيق باشند مردی به نام «کارملو فلورس لاورا» سالمندترين فردی است که تاکنون در جهان شناخته شده است. گفته می‌شود که وی ماه گذشته ۱۲۳ ساله شده است.

اين مرد که از قوم «آيمارا» است در يک کلبه‌ای که زمينی گلی و سقفی پوشالی دارد، در نقطه‌ای دور افتاده در حاشيه درياچه «تيتيکاکا» و در منطقه‌ای که ارتفاع آن از سطح دريا حدود چهار هزار متر است، زندگی می‌کند. او چوپان است، سواد ندارد، اسپانيايی بلد نيست و دندانی هم برايش باقی نمانده است.

خبرگزاری آسوشيتدپرس در گزارشی در مورد او می‌افزايد که کارملو هنوز هم بدون عصا راه می‌رود و عينک نمی‌زند. هر چند هنوز به لهجه محلی خود با کلامی رسا صحبت می‌کند ولی برای اينکه بشنود بايد داد زد و يا خيلی نزديک به گوش او حرف زد.

وی در مصاحبه‌ای با خبرنگار اين خبرگزاری می‌گويد: «الان ديد من ضعيف شده، ولی قبلاً خيلی خوب بود. الان توجه شدم که تو داری به سمت من می‌آيی».

در طول مصاحبه وی خيلی خوش‌برخورد بود و مدام با لثه‌های بی‌دندانش برگ‌های کوکا که يک گياه وحشی محلی است را می‌جويد. او مثل همه ساکنان مناطق کوهستانی بوليوی و کشورهای همسايه در تمام عمر خود اين گياه را جويده که يک ماده محرک است و مانع احساس گرسنگی می‌شود.

کتاب معروف و مستند رکوردهای گينس می‌گويد که کهنسال‌ترين فرد دنيا براساس تحقيق در مورد اسناد تولد وی يک زن ژاپنی است که ۱۱۵ سال دارد. کهنسال‌ترين فردی که تاکنون در طول تاريخ مشخصات و سن وی ثبت شده يک زن فرانسوی بود که ۱۲۲ سال و ۱۶۴ روز عمر کرد و در سال ۱۹۹۷ درگذشت.

سخنگوی مؤسسه‌ای که کتاب رکوردهای گينس را منتشر می‌کند، به خبرگزاری آسوشيتدپرس گفت که از وجود اين مرد سالخورده در بوليوی اطلاع ندارند.

خود «کارملو فلورس» می‌گويد که بايد حدود صد سال عمر داشته باشد ولی به حافظه وی نمی‌توان چندان اعتماد کرد. نوه وی می‌گويد که کارملو درجنگ سال ۱۹۳۷ با کشور همسايه پاراگوئه شرکت داشته ولی از آن چيزی به ياد نمی‌آورد.

مدير مؤسسه ثبت احوال بوليوی به خبرنگار آسوشيتدپرس اسناد ثبت تولد را نشان داده که در آن تاريخ توليد «کارملو فلورس» در روز شانزدهم ژوئيه ۱۸۹۰ ثبت شده است.

«کارملو فلورس» می‌گويد که راز زندگی طولانی وی اين است که به خاطر کار چوپانی هر روز ساعت‌ها راهپيمايی می‌کند. وی می‌گويد که رشته و برنج نمی‌خورد و فقط سيب زمينی‌های محلی و حبوبات مصرف می‌کند.

او مشروب نمی‌نوشد و در محيطی که زندگی می‌کند خوردن گوشت چندان متداول و قابل دسترسی نيست.

او می‌افزايد که هيچگاه به نقطه‌ای دورتر از پايتخت بوليوی شهر لاپاز که فقط ۸۰ کيلومتر فاصله دارد، سفر نکرده و هيچگاه به بيماری جدی دچار نشده است. همسر وی حدود ۱۰ سال پيش درگذشته است. او سه فرزند داشته که فقط يکی از آنها زنده است و ۴۰ نوه و ۱۹ نتيجه دارد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG