لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۰:۳۷

شرکت خودرو سازی آلمانی «پورشه»، اعلام کرد فرديناند الکساندر پورشه، طراح اتوموبيل پورشه ۹۱۱، روز چهارم آوريل درگذشت. پروفسور پورشه مغز متفکر طرح شناخته شده ترين خودروی اسپرت جهان بود که در سال ۱۹۶۳ به بازار عرضه شد.

درباره طراحی ماندگار فرديناند پورشه ذکر همين نکته کافی است که پس از گذشت حدود ۵۰ سال از عرضه اين خودرو، مدل های جديد آن کماکان طرح های بهبود يافته پورشه اوليه هستند به طوری که طراحی مدل های امروزی پورشه همچنان شباهت آشکار خود را به پورشه ۹۱۱ حفظ کرده اند.

به نوشته روزنامه انگليسی تلگراف، در بيانيه شرکت پورشه درگذشت پروفسور پورشه، نوه فرديناند پورشه ،مؤسس اين شرکت، در سن ۷۶ سالگی در شهر سالزبورگ تأييد شده است.

اين طراح فقيد آلمانی، که با نام مستعار «بوتزی» در ميان هوادارانش معروف بود، در سال ۱۹۵۶ به شرکت خانواگيش پيوست و در بخش طراحی فنی مشغول به کار شد. در ۱۹۶۲ به رياست استوديوهای طراحی پورشه برگزيده شد و يک سال بعد از آن از مدل پورشه ۹۰۱ رونمايی کرد که بعد ها نامش به پورشه ۹۱۱ تغيير يافت.

خودرو پورشه، که موتور آن در قسمت عقب جايگذاری شده، توانايی شتابگيری صفر تا ۶۲ مايل در ساعت در مدت ۹.۱ ثانيه و قابليت دستيابی به سرعت حداکثری ۱۳۱ مايل در ساعت را داراست.

پورشه در طول ساليان همواره به عنوان يک خودرو کلاسيک جايگاه خاص خود را در ميان طرفدارانش حفظ کرده و افراد سرشناسی مانند ديويد بکهام، جنسن باتن و ريچارد هموند تنها چند نام از ميان خيل دوستداران پورشه به شمار می آيند.

سال گذشته شرکت پورشه هفتمين نسل پورشه ۹۱۱ را روانه بازار کرد.

ماتياس مولر، مدير عامل پورشه، به مناسبت درگذشت پروفسور پورشه می گويد: «ما سوگوار از دست دادن فرديناند الکساندر پورشه هستيم. او به عنوان طراح پورشه ۹۱۱ يک شرکت طراحی را در فرهنگ ما بنيان گذاشت که امروز نيز الهام بخش طراحی خودروهای اسپرت است. فلسفه طراحی خوب پورشه ميراثی است که ما با افتخار به آن وفادار خواهيم ماند.»

فرديناند الکساندر پورشه در سال ۱۹۷۲ شرکت پورشه را ترک کرد و شرکتی ديگر با نام «پورشه ديزاين گروپ» [گروه طراحی پورشه] را تأسيس کرد که محصولات مختلفی از جمله تجهيزات آشپزخانه تا تلفن های همراه را عرضه کرد.

يکی از فروشندگان پورشه از شهر چيچستر نيز درباره پروفسور پورشه می گويد: «وقتی مردم درباره پورشه صحبت می کنند، منظورشان مدل ۹۱۱ است و او بود که اين طرح معروف را ارائه داد. يکی از معدود طراحی های خودرو هست که هرکسی آن را می شناسد. من هميشه به پورشه علاقه داشته ام و اين ۹۱۱ بود که نخستين بار توجه مرا به اين شرکت جلب کرد.»

XS
SM
MD
LG