لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ تهران ۰۸:۱۸

استفاده از گاز فلفل توسط پليس عليه دانشجويان کاليفرنيا


معترضان «وال استریت را اشغال کنید» در نیویورک
تصاویر مربوط به استفاده نیروهای پلیس از اسپری گاز فلفل علیه دانشجویان دانشگاه کالیفرنیا به یکی از خبرهای جنجالی در آمریکا بدل شده و ویدئوی آن در روزهای اخیر روی وب سایت‌های مختلف تماشاگران زیادی را به خود جلب کرده‌است.

روز جمعه در جریان تظاهرات گروهی از دانشجویان دانشگاه کالیفرنیا در حمایت از جنبش اعتراضی موسوم به «وال استریت را اشغال کنید» نیروهای پلیس از اسپری گاز فلفل استفاده کردند. این موضوع باعث شده که بسیاری از دانشجویان و مقامات این دانشگاه خواستار کناره گیری رییس این نهاد شوند.

در مقابل رییس دانشگاه کالیفرنیا ضمن رد درخواست منتقدان برای استعفا، این حادثه را نگران کننده توصیف کرده و اعلام کرده‌است که یک هیئت ویژه را مامور تحقیق در این مورد خواهد کرد.

تظاهرات روز جمعه دانشجویان در دانشگاه کالیفرنیا بخشی از مجموعه حرکات و اجتماعات در همبستگی با جنبش «اشغال وال استریت» بود که روز جمعه در نقاط مختلف آمریکا و همزمان با تظاهرات اصلی در مرکز شهر نیویورک برگزار شد.

به نوشته سایت الجزیره، انجمن دانشجویان این دانشگاه روز شنبه با انتشار بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن این اقدام پلیس خواستار استعفای رییس دانشگاه شده و می‌گویند:«وظیفه رییس دانشگاه تامین و تضمین یک تحقیقات شفاف و عادلانه در این زمینه و نه سرپوش گذاشتن بر این حادثه‌است.»

به گفته دانشجویان رییس دانشگاه با دادن اجازه به پلیس برای مقابله با دانشجویان مرتکب یک خطای بزرگ شده‌است. در مقابل رییس دانشگاه در کنفرانس خبری که یک روز پس از این حادثه برگزار شد گفت که از دیدن صحنه مربوط به استفاده پلیس از گاز فلفل به شدت متاثر شده و این اقدام پلیس را نابجا می‌داند.

تصاویر مربوط به نحوه برخورد پلیس با تظاهرکنندگان جنبش «اشغال وال استریت» طی ماههای اخیر به یکی از موضوعات خبرساز بدل شده و حتی در مواردی همدلی و حمایت از این جنبش را تقویت کرده‌است.

در ویدئوی مربوط به برخورد پلیس با دانشجویان کالیفرنیا دیده می‌شود که یکی از ماموران پلیس محافظ این دانشگاه با نزدیک شدن به صف دانشجویان که روز زمین نشسته بودند اسپری فلفل روی آنها می‌پاشد.

یکی از مقامات سابق پلیس کالیفرنیا می‌گوید در برخی موارد برای متفرق کردن اجتماعات و در مورد افرادی که مقاومت فیزیکی نمی‌کنند پلیس از گاز فلفل استفاده می‌کند. چون در غیر اینصورت پلیس مجبور است افراد را به زور از زمین بلند کند و در یک چنین مواردی تظاهرکنندگان ممکن است آسیب ببینند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG