لینک‌های قابلیت دسترسی

سه شنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۶ تهران ۲۲:۳۹

اسلام هراسی در اروپا


سجاد کریم عضو حزب لیبرال دمکرات انگلستان در پارلمان اروپا است. آقای کریم خود را یک مسلمان اروپایی و یک بریتانیایی می داند و از اعضای فعال هیئت حقوق بشر پارلمان اروپا است. در گفت و گويی که با وی داشتيم، مسايل مختلف از جمله بنيادگرايی اسلامی، اسلام هراسی در اروپا و تبادل نظر بين مذاهب را به بحث گذاشتيم:


اخیرا جک استرا، وزیر امور پارلمانی کابینه انگلیس و سیاستمدار با نفوذ حزب کارگر، روبند زنان مسلمان را مانع گفت وگو و عامل تبعیض نامید. نظر شما در این مورد چیست؟


من حدود پانزده سال است که به طور مستقیم با مردم در ارتباط هستم و آنان برای مشورت نزد من می آیند. تعداد قابل توجهی از این مراجعه کنندگان را زنان تشکیل می دهند. باید بگویم تعداد کمی از اين زنان از سر تا پا خود را می پوشانند و تعدادی نیز نوع لباسی را انتخاب می کنند که قسمت عمده ای از بدنشان را نمی پوشاند.


به عنوان یک شخص حرفه ای وظیفه من این است تا اطلاعات لازم را از این افراد کسب کنم تا بتوانم به حل مشکلشان کمک کنم. شکل لباس پوشیدن هرگز باعث نشده که من نتوانم به طور موثر کار خود را انجام دهم.


به هیچ زنی نباید گفت که برای بهتر ارتباط بر قرار کردن باید بخشی از لباس خود را کم و یا زیاد کند
سجاد کريم


در مورد اظهارات جک استرا هم که روبند زنان را مانعی برای بر قرار کردن ارتباط می داند باید بگویم که وی تجربه مرا در این مورد نداشته است. به هیچ زنی نباید گفت که برای بهتر ارتباط بر قرار کردن باید بخشی از لباس خود را کم و یا زیاد کند.

شما در مورد اسلام هراسی در انگلستان سخن گفته اید. آیا می توان مسلمانان ساکن اروپا را تا حدودی مسئول ترویج احساسات اسلام هراسی دانست؟


من فکر می کنم که تمام مردم بریتانیا مسئول هستند که جمعيت های مختلف قومی و مذهبی این کشور همدیگر را بهتر بفهمند. اسلام هراسی به دلیل عدم آگاهی و عدم شناخت درست به وجود می آید.


من رسانه ها و سیاستمداران را به خاطر نوع برخوردشان مسئول ترویج اسلام هراسی می دانم.
نماينده حزب ليبرال دموکرات انگليس

من البته رسانه ها و سیاستمداران را به خاطر نوع برخوردشان مسئول ترویج اسلام هراسی می دانم و باید بگویم اکثر مسلمانان احساس می کنند که تحت فشار تبلیغات ضد اسلامی رسانه ها هستند و سیاستمداران معروفی نیز به این تبلیغات دامن می زنند.


درباره غرب هراسی در میان مسلمانان چه عقیده ای دارید؟ و مسئولیت کشورهای غربی را در این امر در چه حد می دانید؟در مورد اکثر مسلمانانی که چند دهه است در انگلستان زندگی می کنند با اطمینان می توانم بگویم غرب هراسی جایی ندارد. در دنیای اسلام تبلیغات زیادی علیه دولت آمریکا صورت می گیرد و اخیرا نیز به دلیل حمایت آقای بلر از آقای بوش تبلیغات ضد بریتانیایی هم به آن اضافه شده است


XS
SM
MD
LG