لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۷ تهران ۱۲:۵۵

دادگاه قانون اساسی تایلند حزب حاکم را منحل کرد


تظاهر کنندگان مخالف دولت تايلند، چند ماه است که دست به تظاهرات اعتراضی زده اند. (عکس: Afp)

دادگاه قانون اساسی تايلند، روز سه شنبه دستور انحلال حزب حاکم اين کشور، حزب «قدرت مردم»، را به دليل تقلب در انتخابات صادر کرد و سوماچی وونگ ساوات، نخست وزير تايلند را برای پنج سال از انجام هر گونه فعاليت سياسی منع کرد.


به گزارش خبرگزاری آسوشيتدپرس، نخست وزير تايلند در هفته های اخير بسيار منزوی شده بود و از حمايت ارتش تايلند و شاه اين کشور برخوردار نبود.


چات چالاورن رييس دادگاه قانون ساسی تايلند پس از اعلام حکم، از احزاب سياسی که در دولت ائتلافی بودند انتقاد کرد و «احزاب خلافکار را خطری برای دمکراسی تايلند دانست.»حکم دادگاه قانون اساسی در حالی صادر می شود که تظاهر کنندگان مخالف دولت تايلند، چند ماه است که علیه دولت دست به تظاهرات اعتراضی زده و اخيرا نيز حدود يک هفته فرودگاه بين المللی بانکوک را اشغال کردند.


«ناتاوت سای کاو»، سخنگوی دولت تايلند نيز اعلام کرد که نخست وزير تايلند و دولتی ائتلافی وی استعفا می دهند.


وی افزود که نمايندگان شش حزبی که دولت ائتلافی را تشکيل داده اند بايد با يکديگر ملاقات کنند تا حرکت بعدی خود را برنامه‌ريزی کنند.


سخنگوی دولت تايلند افزود که اجلاس منطقه ای کشورهای جنوب شرقی آسيا -که قرار بود در ماه دسامبر در تايلند برگزار شود- به تعويق افتاده است.


حکم دادگاه قانون اساسی در حالی صادر می شود که شهروندان مخالف دولت تايلند، چند ماه است که علیه دولت دست به تظاهرات زده و اخيرا نيز حدود يک هفته فرودگاه بين المللی بانکوک را اشغال کردند.


مسافران سرگردان در فرودگاه بین المللی بانکوک، که به اشغال مخالفان دولت در آمده است

ساعاتی پيش صدور حکم انحلال حزب حاکم کشور، انفجاری در فرودگاه بانکوک رخ داد که در پی آن يک نفر کشته و ۲۰ نفر مجروح شدند.


رهبران گروه «اتحاد مردم برای دموکراسی» گفتند آنها تجمع اعتراض آميز سه ماهه خود در دفتر نخست وزير را «به دلايل امنيتی» متوقف کردند.


معترضانی که فرودگاه را اشغال کرده بودند، چند روز پیش اجازه دادند چند هواپيمای خالی، فرودگاه بين المللی اصلی شهر را ترک کنند.


يک هفته پس از آنکه مخالفان دولت تايلند، فرودگاه های بانکوک را اشغال کردند شماری از کشورهای جهان با اعزام هواپيماهای اضطراری، سعی داشته اند نزديک به يکصد هزار مسافر و توريست سرگردان در اين فرودگاه ها را از اين کشور خارج کنند.


در حال حاضر هزاران مسافر به دليل محاصره فرودگاه اصلی شهر بانکوک سرگردان هستند.


XS
SM
MD
LG