لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۲۱:۳۴

معاون درمان وزارت بهداشت ایران از جان باختن ۱۳ نفر از مصدومان حادثه آتش‌سوزی در روستای «شوریک» شهرستان «خوی» در استان آذربایجان غربی خبر داد.

به گزارش روز جمعه ۱۸ تیر خبرگزاری فارس٬ محمد آقاجانی علت مرگ این افراد را «شدت سوختگی» بین ۸۰ تا ۹۴ درصد اعلام کرده است.

چهارشنبه هفته گذشته بر اثر انفجار دو کپسول گاز در روستای «شوریک» شهرستان «خوی» ۲۵ نفر زخمی و دچار سوختگی شده و در بیمارستان‌های تبریز٬ تهران و اصفهان بستری شدند.

در انفجار نخست٬ چهار نفر از ساکنان خانه‌ای مصدوم شدند و زمانی که اهالی روستا برای کمک به آنها در محل حادثه حضور یافتند٬ انفجار کپسول گاز دوم منجر به زخمی شدن ۲۰ نفر دیگر شد.

آقای آقاجانی افزوده که شدت سوختگی این مصدومان بسیار بالاست و «احتمال زنده ماندن افراد با این شدت سوختگی اندک است٬ اما در حال حاضر پنج نفر بستری هستند».

بر اساس اعلام محمدجواد فاطمی٬ رییس انجمن حمایت از بیماران سوختگی، روزانه ۱۰ نفر در ایران بر اثر سوختگی جان خود را از دست می‌دهند.

آقای فاطمی روز ۱۶ تیر به خبرگزاری «تسنیم» گفته بود: «سالانه ۲۰۰ هزار نفر در کشور می‌‌سوزند که ۳۰ هزار نفر در بیمارستان‌ها، بستری می‌شوند و سه هزار نفر بر اثر سوختگی در سال می‌میرند».

وی درباره درمان سوختگی و جایگاه جهانی ایران هم افزوده که «متأسفانه در زمینه درمان حدود ۴۰ سال عقب هستیم و میزان مرگ و میر ما در ایران معادل سال‌های ۱۹۷۰ تا ۱۹۷۵ در کشورهای توسعه یافته است».

رییس انجمن حمایت از بیماران سوختگی، «غیر استاندارد» بودن لوازم پخت‌وپز و «نبود سیستم اطفا‌ء حریق» در مکان‌های مسکونی، تجاری و اداری را از مهم‌ترین علل سوختگی در کشور برشمرده است.

به گزارش ایرنا٬ وی از برنامه تدوین سند ملی پیشگیری از سوختگی در کشور خبر داده است.

فاطمی گفته که «قرار است پس از تدوین، سند ملی در هیات دولت تصویب و برای تمامی دستگاه‌های اجرایی در کشور لازم الاجرا شود».

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG