لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷ تهران ۲۳:۴۶

پيشنهادهاى اتحاديه اروپا براى خلع سلاح اتمى در جهان


نیکلا سرکوزی (چپ) همراه با مانوئل باروسو، رییس کمیسیون اتحادیه اروپایی.(عکس: EPA)

نيكلا سركوزى، رييس جمهورى فرانسه و رييس دوره ای اتحاديه اروپا در نامه اى به دبير كل سازمان ملل اقدامات تازه اى را براى متوقف كردن گسترش سلاح هاى هسته اى در جهان پيشنهاد كرد.


آقاى سركوزى در نامه خود به بان كى مون گفت: ۲۷ عضو اتحاديه اروپا يكسرى ابتكارها را در نشست سال جارى مجمع عمومى سازمان ملل ارائه كرده اند تا از آسيب بيشتر به معاهده خلع سلاح هسته اى جلوگيرى كنند.


در نامه وى كه روز دوشنبه منتشر شد ولى تاريخ آن مربوط به روز پنج دسامبر است، آمده كه «سازمان ملل نقش مهمى در مباحث مربوط به خلع سلاح بازى مى كند. اروپا نيز خواهان ايفاى نقش مهمى در اين زمينه است.»


يكى از پيشنهادهاى رييس اتحاديه اروپا در اين نامه عبارت است از: «آغاز بدون تاخير و بدون پيش شرط مذاكرات در باره معاهده منع توليد مواد اتمى با هدف توليد سلاح هسته اى و همچنين، به اجرا در آوردن ضرب الاجل فورى در خصوص توليد اين مواد.»


برخى تحليل ها حاكى از آن است كه نامه آقاى سركوزى با هدف مقابله با برنامه اتمى جمهورى اسلامى ايران تهيه شده است كه به دليل تعليق نكردن غنى سازى اورانيوم، از سوى شوراى امنيت سازمان ملل مورد تحريم قرار گرفته است.


يكى از پيشنهادهاى رييس اتحاديه اروپا در اين نامه عبارت است از: «آغاز بدون تاخير و بدون پيش شرط مذاكرات در باره معاهده منع توليد مواد اتمى با هدف توليد سلاح هسته اى و همچنين، به اجرا در آوردن ضرب الاجل فورى در خصوص توليد اين مواد.»

ايران از سوى كشورهاى غربى متهم شده كه به دنبال دستيابى به سلاح اتمى است ولى مقام هاى اين كشور چنين ادعايى را رد مى كنند.


در نامه رييس دوره اى اتحاديه اروپا همچنين پيشنهاد شده است كه «مشورت ها در باره معاهده اى با هدف ممنوعيت توليد موشك هاى كوتاه برد و ميان برد آغاز شود.»


خبرگزارى رويترز گفته است كه اين بند از نامه نيكلا سركوزى مى تواند برنامه پيشرفته موشكى ايران را تحت فشار قرار دهد كه يكى از موارد نگرانى غرب از ايران است.


روزنامه فرانسوى «فيگارو» كه نسخه اى از اين نامه را پيش از انتشار آن به دست آورده است نيز در ستون يادداشت خود، برنامه موشكى ايران را هدف اين بخش از نامه رييس جمهورى فرانسه ارزيابى كرده است.


اين روزنامه مى نويسد: «اگر چه نامه نيكلا سركوزى در باره خلع سلاح به طور مشخص به برنامه اتمى ايران اشاره نكرده است، (اما) تهديد مطرح شده از سوى تهران در لابلاى برخى از سطور آن ديده مى شود.»


در اين نامه همچنين موارد ديگرى چون تصويب جهانى پيمان ممنوعيت فراگير آزمايش هاى هسته اى و نابودى پايگاه هاى موجود آزمايش بمب اتمى پيشنهاد شده است.


آقاى سركوزى اظهار اميدوارى كرده است كه جامعه جهانى براى حمايت و اقدام در اين زمينه با اتحاديه اروپا همراهى كند.


در حال حاضر، فرانسه و بريتانيا تنها كشورهاى عضو اتحاديه اروپا هستند كه زرادخانه هسته اى در اختيار دارند. در خارج از اتحاديه اروپا نيز كشورهاى آمريكا، روسيه، چين، پاكستان و هند نيز داراى توانايى اتمى و سلاح هسته اى هستند.


اسرائيل نيز تنها كشور خاورميانه است كه گفته مى شود بيش از ۲۰۰ كلاهك هسته اى در اختيار دارد .


XS
SM
MD
LG