لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷ تهران ۱۸:۲۰

«کشف ذرات اورانیوم با غلظت بالا در مصر»


آژانس بين المللى انرژى اتمى در حال تحقيق بر روى ذرات اورانيوم غنى شده با غلظت بالا است كه از يك مركز تحقيقات اتمى مصر كشف شده است.

خبر كشف اين ذرات در یک گزارش محرمانه آژانس بين المللى انرژى اتمى منتشر شده است كه خبرگزارى رويترز مى گويد به متن آن دست يافته است.

اين گزارش حاكى است: با اين حال هنوز مشخص نيست آيا ميزان غلظت ذرات كشف شده از سوى بازرسان آژانس بين المللى به اندازه اى است كه براى ساخت يك بمب اتمى مورد استفاده قرار گيرد.

بازرسان آژانس در حال تحقيق بيشتر براى روشن كردن اين موضوع هستند.

دو ديپلمات نزديك به آژانس بين المللى انرژى اتمى مى گويند: ذرات كشف شده اورانيوم بيش از ۲۰ درصد غنى شده اند ولى با ميزان غنى سازى تا حد تسليحاتى كه ۹۰ درصد است فاصله دارد.

خبرگزارى رويترز مى گويد: راكتورهاى تحقيقاتى قديمى ساخت اتحاد جماهير شوروى و آمريكا در بسيارى از كشورهاى در حال توسعه در حال كار هستند كه مى توانند بين ۳۰ تا ۹۰ درصد اورانيوم را غنى كنند.

گزارش آژانس كه ۸۲ صفحه بوده و به مرور اقدامات جهانى در زمینه برآورده كردن معاهده منع گسترش سلاح هاى هسته اى پرداخته است، مى گويد: ذرات اورانيوم غنى شده با غلظت بالا در مجموعه تحقيقاتى «اينشاس» مصر در نزديكى قاهره بين سال هاى ۲۰۰۷ تا ۲۰۰۸ پيدا شده است.

مصر در توضيح اين مسئله به آژانس گفته است كه اين ذرات غنى شده «مى تواند از طريق ظروف راديو ايزوتوپ وارد اين كشور شده باشد.»

آژانس در گزارش خود با اشاره به اينكه تحقيقات در جريان است مى گويد: «اگر چه آژانس نشانه هاى خلاف توضيحات مصر ندارد ولى هنوز منبع اين ذرات مشخص نيست.»

اين گزارش مى افزايد: ذرات غنى شده با غلظت بالا، همراه با نمونه هایی با غلظت پايين كشف شده است كه به ميزان كمتر از ۲۰ درصد غنى شده و معمولا به عنوان سوخت اتمى مورد استفاده قرار مى گيرد.

آژانس در فوريه سال ۲۰۰۵ نيز با مشكلى دیگر در ارتباط با مصر روبرو شده بود و اين كشور را براى اعلام نكردن پايگاه ها و مواد اتمى خود مورد سرزنش قرار داده بود. با اين حال آژانس گفته بود كه بازرسان نشانه اى مبنى بر برنامه توليد سلاح اتمى در اين كشور پيدا نكرده اند.
XS
SM
MD
LG