لینک‌های قابلیت دسترسی

جمعه ۳۱ شهریور ۱۳۹۶ تهران ۱۷:۵۲

گمبری خواستار پايان دادن به دستگيری ها در ميانمار شد


ابراهیم گمباری اميدوار است در اواسط ماه نوامبر يا زودتر بتواند بار ديگر از ميانمار ديدار کند.


ابراهيم گمباری، نماينده ويژه سازمان ملل متحد در امور ميانمار روز دوشنبه از دولت اين کشور خواست که فورا به دستگيری طرفداران دمکراسی که مخالفان دولت محسوب می شوند، پايان دهد.


آقای گمباری که از روز دوشنبه، سفر دوره ای خود به کشورهای آسيايی برای جلب کمک دولت های منطقه و پايان بخشيدن به موج دستگيری مخالفان دولت ميانمار را آغاز کرده است، اين درخواست در تايلند و پس از ديدار با وزير امور خارجه اين کشور ابراز کرد.


وی گفت که اميدوار است در اواسط ماه نوامبر يا زودتر بتواند بار ديگر از ميانمار ديدار کند.


به گفته سازمان عفو بين الملل با وجود درخواست های جهانی از حکومت ميانمار برای متوقف کردن موج دستگيری های مخالفان دولت، تنها در تعطيلات آخر اين هفته شش نفر از معترضان دولت بازداشت شده اند.


به گفته سازمان عفو بين الملل با وجود درخواست های جهانی از حکومت ميانمار برای متوقف کردن موج دستگيری های مخالفان دولت، تنها در تعطيلات آخر اين هفته شش نفر از معترضان دولت بازداشت شده اند.

اين دستگيری ها پس از آن صورت می گيرد که در ماه سپتامبر جمعی از مخالفان حکومت نظامی ميانمار در اعتراض به افزايش قيمت سوخت و مواد غذايی دست به تظاهرات چند روزه در خيابان های ميانمار زدند.


اين تظاهرات با رهبری راهبان بودايی شدت گرفت تا جايی که برخی ناظران از احتمال سقوط حکومت نظامی ميانمار سخن گفتند.


تظاهر کنندگان در ادامه اعتراضات خود خواهان برقراری حکومتی بر پايه دمکراسی و آزادی زندانيان سياسی شدند که در جريان شورش های خيابانی در سال ۱۹۸۸ و پس از آن دستگير شده بودند.


تظاهرات تازه مخالفان نظاميان ميانمار با دخالت پليس و ارتش اين کشور و با دستگيری صدها نفر از راهبان و مخالفان و کشته شدن چندين نفر سرکوب شد.


اما با وجود سرکوب شورش ها، موج دستگيری مخالفان و يورش به خانه های مردم ادامه دارد.


روز دوشنبه نماينده ويژه سازمان ملل متحد در امور ميانمار اعلام کرد که نحوه بازداشت رهبران دانشجويی ، بازجويی از آنها و ارعاب آنها، از يک سو به شدت «نگران کننده» و از سوی ديگر «در تضاد با توافقاتی است که حکومت ميانمار با سازمان ملل متحد داشته است.»


به گفته آقای گمباری، « در وهله اول اين روند بايد خاتمه يابد.»


ايالات متحده آمريکا، بريتانيا و فرانسه تلاش های سازمان ملل برای محکوم کردن حکومت ميانمار و اعمال فشار برای آزادی زندانيان سياسی را رهبری می کنند.


اما حکومت ميانمار کشورهای غربی را متهم می کند که سعی دارند يک دولت دست نشانده بر ميانمار يا برمه سابق مسلط کند.


XS
SM
MD
LG