لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۷ تهران ۰۸:۲۶

نا آرامی در شهر «آناهایم» کالیفرنیا پس از کشته شدن یک جوان لاتین تبار


حادثه روز شنبه که با اعتراض اهالی محل روبرو شده بود به تدريج به تظاهرات خيابانی و برخورد پليس با معترضين منجر شد.
شهر ۳۴۰ هزار نفری آناهايم در نزديکی لس آنجلس و مرکز ديسنی لند، نخستين پارک تفريحی بزرگ آمريکا، در روزهای اخیر شاهد ناآرامی های خيابانی و تظاهرات صدها تن از اهالی این منطقه بوده است.

اين حرکت های اعتراضی با کشته شدن مانوئل دياز ۲۵ ساله توسط پليس شهر «آناهايم» آغاز شد و به کشته شدن يک نفر دیگر، تظاهرات خيابانی، ضرب و شتم ساکنان محل، غارت اموال عمومی، تخريب مغازه ها و بازداشت دستکم ۲۴ نفر از معترضين و تظاهرکنندگان منجر شد.

شنبه گذشته پليس در يک محله نسبتا فقير نشين آناهايم به سوی مانوئل دياز لاتين تبار تيراندازی کرد و او را به قتل رساند.

ریيس پليس و شهردار آناهايم هنوز از تاکنون ابراز نظری درباره دليل تيراندازی پليس به سوی مانوئل دياز خودداری کرده اند ولی به نوشته روزنامه نيويورک تايمز، کری کاندون، ریيس اتحاديه ماموران پليس آناهايم گفته است که به نظر می رسيد مانوئل چيزی را زير پيراهن خود مخفی کرده است. او از دست پليس فرار کرد و دست به زير پيراهن خود برد و به سوی پليس ها برگشت.

يک مامور پليس هم که فکر می کرد مانوئل به طرف آنها تيراندازی خواهد کرد وی را هدف گلوله قرار داد.

اما پس از اين حادثه اسلحه ای در محل پيدا نشد.

روز سه شنبه وکيل خانواده دياز شکايتی را تسليم دادگاه کرد. در اين شکايت نامه گفته می شود که مانوئل مسلح نبوده است. مادر مانوئل دیاز روز چهارشنبه در يک کنفرانس خبری گفت که او خواهان انتقام گيری و حرکت های خشونت آميز نيست.

نفر دومی هم که يکشنبه گذشته کشته شد جوانی ۲۱ ساله و لاتين تبار بود. به گفته پليس او که در حال فرار بوده است، به سوی ماموران شليک کرده و بر اثر تيراندازی متقابل پليس کشته شد. پليس ادعا می کند که هر دو جوان کشته شده از اعضای باندهای تبهکار محلی بودند.

حادثه روز شنبه که با اعتراض اهالی محل روبرو شده بود به تدريج به تظاهرات خيابانی و برخورد پليس با معترضين منجر شد.

در روز سه شنبه نیز درجلسه شورای شهر آناهايم که برای بررسی اين حادثه برگزار شده بود، صدها نفر از اهالی محل که در داخل و خارج ساختمان شورای شهر تجمع کرده بودند عليه پليس و حوادث خشونت آميز روزهای اخير شعار دادند.عده ای هم با پرتاب سنگ و بطری های خالی به سوی پليس عصبانيت خود را نشان دادند. یک گروه کوچک نيز يکی از خيابان های اصلی شهر را به مدت کوتاهی مسدود کردند.

حدود ۳۰۰ پليس مسلح به گاز اشک آور و ديگر سلاح های مقابله با شورش تلاش می کردند تا معترضينی را که گاهی دست به حرکت های خشونت آميزی می زدند پراکنده کنند.

ریيس پليس آناهايم هم گفته است که نيروهايش اجازه نخواهند داد به مردم عادی، اموال عمومی و مغازه ها آسيبی برسد.

در همين حال، «راستی کندی» يکی از مسوولين محلی به روزنامه لس آنجلس تايمز گفته است که حادثه شنبه گذشته و ماجراهای بعد از آن بازتاب مشکلات عمده تر در محله های فقير نشين آناهايم است که از درصد بالای بيکاری، تراکم جمعيت و فعاليت باندهای تبهکار رنج می برند.

شهردار آناهايم از مقامات ايالت کاليفرنيا و دولت فدرال خواسته است تا در باره حادثه شنبه گذشته تحقيق کنند.

شهر ۳۴۰ هزار نفری آناهايم روز چهارشنبه آرام گزارش شده است.
XS
SM
MD
LG