لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ تیر ۱۴۰۱ تهران ۱۰:۲۲

وزیر حمل‌ونقل فرانسه: معامله بزرگ ایران و ایرباس در مراحل نهایی است


آلن ویدالی، وزیر حمل‌ونقل فرانسه (راست) در تهران با عباس آخوندی، همتای ایرانی‌اش.

وزیر حمل‌ونقل فرانسه روز دوشنبه ۳۰ فروردین در تهران گفت قرارداد خرید ۱۱۸ هواپیمای مسافربری شرکت ایرباس از سوی ایران وارد مراحل نهایی شده و هفته آینده ممکن است قطعی شود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، آلن ویدالی به خبرنگاران گفت این قرارداد که ارزش آن حدود ۲۵ میلیارد دلار است باید از سوی دفتر دارایی‌های خارجی دولت آمریکا تایید شود و مذاکرات آتی در مورد این قرارداد برای هفته آینده برنامه‌ریزی شده است.

از زمان توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی و لغو بخش عمده‌ای از تحریم‌های بین المللی علیه برنامه‌های هسته‌ای تهران، در ماه ژانویه امسال این بزرگ‌ترین قرارداد تجاری ایران با کشورهای خارجی است.

آلن ویدالی که با اولین پرواز ایرفرانس پس از هشت سال توقف پروازهای این شرکت به ایران، غروب یکشنبه وارد تهران شد، گفت: «ما در مراحل نهایی مذاکرات هستیم و در نتیجه ملاقات‌ها برای اتخاذ تصمیم نهایی هفته آینده انجام می‌گیرد».

وزیر حمل‌ونقل فرانسه در کنفرانس خبری مشترک با عباس آخوندی همتای ایرانی خود گفت چون بیش از ۱۰ درصد از قطعات هواپیماهای ایرباس در آمریکا تولید می‌شوند دفتر دارایی‌های خارجی آن کشور باید این قرارداد را تایید کند.

توافق اولیه در مورد خرید هواپیماهای مسافربری شرکت ایرباس در جریان سفر حسن روحانی رییس جمهوری ایران به فرانسه در ماه ژانویه امسال و چند روز پس از لغو تحریم‌های بین الملی صورت گرفت.

شرکت‌های غربی بیش از دو دهه حق فروش هواپیماهای مسافربری، قطعات یدکی و تجهیزات این هواپیما‌ها به ایران را نداشتند.

این تحریم‌ها یکی از دلایل اصلی عقب ماندگی صنعت هواپیمایی ایران محسوب می‌شود. در حال حاضر ایران در مجموع حدود ۱۴۰ هواپیمای مسافربری در اختیار دارد. عمر متوسط اکثر آن‌ها حدود ۲۰ سال و بسیاری از آن‌ها به شدت فرسوده و به سرعت باید جایگزین شوند.

با وجود لغو تحریم‌های مربوط به برنامه‌های هسته‌ای ایران در ژانویه امسال، هنوز تحریم‌های دیگر آمریکا که به خاطر نقض حقوق بشر و یا حمایت ایران از تروریسم وضع شده‌اند، به جای خود باقی است. تحت تاثیر این دسته از تحریم‌ها شرکت‌ها و موسسات آمریکایی بدون دریافت جواز مخصوص از وزارت خزانه‌داری آن کشور نمی‌توانند با ایران معامله کنند.

دیدن نظرات (۵)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG