لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۱۶:۳۱

«قالیباف» شهردار تهران باقی ماند


با وجود آنکه شورای شهر تهران سه ماه فرصت داشت تا شهردار پایتخت را انتخاب کند ولی این شورا با برگزاری تنها سه جلسه به تصمیم گیری در این زمینه رسید.

اعضای شورای شهر تهران روز چهارشنبه پس از دو روز بحث و بررسی با اکثریت آراء تصمیم گرفتند که محمد باقر قالبیاف را در سمت شهردار پایتخت ابقاء کنند.


به گزارش خبرگزاری های ایران، چهارشنبه صبح برای انتخاب شهردار تهران دو بار رای گیری صورت گرفت که در مرحله اول محمد باقر قالیباف، شهردار فعلی و رسول خادم عضو شورای شهر هرکدام با هشت رای به دور دوم راه یافتند.


اعضای شورای ۱۵ نفره شهر تهران برای انتخاب شهردار پايتخت به صورت مجزا به چهار نامزد معرفی شده رای دادند که در نهايت رسول خادم و محمد باقر قاليباف به مرحله نهايی راه يافتند.


در رای گیری مجدد برای انتخاب شهردار تهران هرکدام از دو نامزد هفت رای بدست آوردند و یک نفر از اعضای شورای شهر تهران نیز رای سفید داد.


به دلیل عدم اجماع اعضای شورای شهر تهران در انتخاب شهردار تهران، رای گیری قطعی به ساعت دو عصر روز چهارشنبه موکول شد که در نتیجه، شهردار فعلی تهران در سمت خود ابقاء شد.


با وجود آنکه شورای شهر تهران سه ماه فرصت داشت تا شهردار پایتخت را انتخاب کند ولی این شورا با برگزاری تنها سه جلسه به تصمیم گیری در این زمینه رسید.


از نخستين روزهای کاری دور سوم شورای شهر تهران در اوايل ارديبهشت سال جاری خورشيدی، انتخاب شهردار و اين که آيا محمد باقر قاليباف در سمت خود باقی خواهد ماند يا نه، به بحث اصلی اين شورا تبديل شده بود.آقای قاليباف که از دو سال پيش و پس از انتخاب محمود احمدی نژاد به مقام رياست جمهوری به مقام شهرداری انتخاب شده بود در ماه های اخير تحت فشار زيادی از سوی طرفداران دولت روبرو بود که وی را متهم می کردند برخلاف جهت گيری محمود احمدی نژاد عمل می کند.

اگرچهپيشتر به نظر می رسيد که آقای قاليباف بار ديگر به راحتی در مقام خود ابقاخواهد شد، اما انتخابات رييس شورای شهر تهران آغازگر ترديدهايی در اينباره بود.


رويارويی مهدی چمران و مرتضی طلايی به نفع آقای چمران تمام شد. ۱۰ رای آقای چمران نشان داد که شهردار آينده، می تواند کسی به جز شهردار کنونی باشد.


تغيير آرايش سياسی اعضای شورای شهر تهران نیز بر پيچيدگی های موجود برای انتخاب شهردار تهران افزود.


اگر چه پيشتر در يک تقسيم بندی کلی اعضای شورای شهر به اصولگرايان (طرفداران دولت و اصول گرايان مستقل) و اصلاح طلبان تقسيم می شدند، ولی به نظر می رسد اين صف بندی در درون جريان اصول گرايان دستخوش تغييراتی شده باشد.


روزنامه اعتماد ملی در شماره روز سه شنبه خود از «اراده رييس دولت نهم برای حذف رقيب سياسی خود از شهرداری پايتخت» يعنی آقای قاليباف خبر داده بود و اين در حالی بود که برخی رسانه های ديگر خبر از «پشت پا زدن سياسی» بعضی از متحدان آقای قاليباف داده بودند.


آقای قاليباف که از دو سال پيش و پس از انتخاب محمود احمدی نژاد به مقام رياست جمهوری به مقام شهرداری انتخاب شده بود در ماه های اخير تحت فشار زيادی از سوی طرفداران دولت روبرو بود که وی را متهم می کردند برخلاف جهت گيری محمود احمدی نژاد عمل می کند.


برپايه برخی گمانی زنی ها گفته می شد که ائتلاف حاميان قاليباف با نام هايی چون مهدی چمران، رسول خادم، معصومه آباد، مرتضی طلايی، حسن بيادی، حبيب کاشانی، شيبانی و عليرضا دبير به پيروزی رسيده است.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG