لینک‌های قابلیت دسترسی

چهارشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۶ تهران ۱۹:۱۱

انتخاب شهردار تهران به تعویق افتاد


اعضای شورای ۱۵ نفره شهر تهران برای انتخاب شهردار پايتخت به صورت مجزا به چهار نامزد معرفی شده رای دادند که در نهايت رسول خادم و محمد باقر قاليباف به مرحله نهايی راه يافتند.

پس از دو روز بحث و بررسی برای انتخاب شهردار تهران، رای گیری در این زمینه بار دیگر با تاخیر روبرو شد و تصمیم گیری به بعد ازظهر چهارشنبه موکول شد.


براساس گزارش های ارسالی از سوی خبرگزاری های ايران، در رای گيری اوليه شورای شهر تهران در روز چهارشنبه، آقای قاليباف به همراه رسول خادم، عضو شورای شهر پايتخت هر کدام با هشت رای به دور دوم راه يافتند.


اعضای شورای ۱۵ نفره شهر تهران برای انتخاب شهردار پايتخت به صورت مجزا به چهار نامزد معرفی شده رای دادند که در نهايت رسول خادم و محمد باقر قاليباف به مرحله نهايی راه يافتند.


در رای گیری مجدد برای انتخاب شهردار تهران هرکدام از دو نامزد هفت را بدست آوردند و یک نفر از اعضای شورای شهر تهران رای سفید داد.


به گزارش خبرگزاری فارس، رای گیری قطعی به ساعت دو عصر روز چهارشنبه موکول شده است.


«بودن يا نبودن قاليباف»


از نخستين روزهای کاری دور سوم شورای شهر تهران در اوايل ارديبهشت سال جاری خورشيدی، انتخاب شهردار و اين که آيا محمد باقر قاليباف در سمت خود باقی خواهد ماند يا نه، به بحث اصلی اين شورا تبديل شده است.از نخستين روزهای کاری دور سوم شورای شهر تهران در اوايل ارديبهشت سال جاری خورشيدی، انتخاب شهردار و اين که آيا محمد باقر قاليباف در سمت خود باقی خواهد ماند يا نه، به بحث اصلی اين شورا تبديل شده است.

اگرچه پيشتر به نظر می رسيد که آقای قاليباف بار ديگر به راحتی در مقام خود ابقا خواهد شد، اما انتخابات رييس شورای شهر تهران آغازگر ترديدهايی در اين باره بود.


رويارويی مهدی چمران و مرتضی طلايی به نفع آقای چمران تمام شد. ۱۰ رای آقای چمران نشان داد که شهردار آينده، می تواند کسی به جز شهردار کنونی باشد.


تغيير آرايش سياسی اعضای شورای شهر تهران بر پيچيدگی های موجود برای انتخاب شهردار تهران افزوده است.


اگر چه پيشتر در يک تقسيم بندی کلی اعضای شورای شهر به اصولگرايان (طرفداران دولت و اصول گرايان مستقل) و اصلاح طلبان تقسيم می شدند، ولی به نظر می رسد اين صف بندی در درون جريان اصول گرايان دستخوش تغييراتی شده باشد.


روزنامه اعتماد ملی در شماره روز سه شنبه خود از «اراده رييس دولت نهم برای حذف رقيب سياسی خود از شهرداری پايتخت» يعنی آقای قاليباف خبر داده بود و اين در حالی بود که برخی رسانه های ديگر خبر از «پشت پا زدن سياسی» بعضی از متحدان آقای قاليباف داده بودند.


آقای قاليباف که از دو سال پيش و پس از انتخاب محمود احمدی نژاد به مقام رياست جمهوری به مقام شهرداری انتخاب شده بود در ماه های اخير تحت فشار زيادی از سوی طرفداران دولت روبرو بود که وی را متهم می کردند برخلاف جهت گيری محمود احمدی نژاد عمل می کند.


برپايه برخی گمانی زنی ها گفته می شد که ائتلاف حاميان قاليباف با نامهايی چون مهدی چمران، رسول خادم، معصومه آباد، مرتضی طلايی، حسن بيادی، حبيب کاشانی، شيبانی و عليرضا دبير به پيروزی رسيده است.


اما با تغييراتی که از زمان انتخابات تاکنون رخ داده است به نظر می رسد که طرفداران آقای قاليباف با ريزش مواجه بوده اند.


XS
SM
MD
LG