لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷ تهران ۲۱:۱۳

گزارش های ضد و نقيض درباره کاندیدای ايران برای دبيرکلی اوپک


در حالی که خبرگزاری مهر روز سه شنبه، ۱۶ خرداد، از نامه وزير نفت ايران به سازمان کشورهای صادرکننده نفت، اوپک، و معرفی غلامحسين نوذری به عنوان نامزد پيشنهادی ايران برای دبيرکلی اوپک خبر داد، خبرگزاری فارس از قول نماينده ايران در اوپک اعلام کرد که انتخاب نامزد برای دبير کلی اوپک هنوز قطعی نشده است.

محمد علی خطيبی در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس گفته است که تا کنون گزينه های مختلفی برای اين سمت در نظر گرفته شده است، اما انتخاب فرد مناسب پروسه ای دارد که هنوز اين پروسه به اتمام نرسيده به طوری که بايد مناصب بالاتر از وزير و وزارت نفت نيز بر روی فرد انتخابی نظر موافق داشته باشند.

آقای نوذری که در گزارش قبلی روز سه شنبه خبرگزاری فارس با استناد به گفته های يک مقام نفتی نيز به عنوان نامزد ايران برای دبير کلی اوپک معرفی شده بود، در گفت و گو با اين خبرگزاری گفته است که از «نامه وزير نفت و معرفی وی به عنوان نامزد بی خبر است».

از طرفی، خبرهای ضد و نقيض از اعلام نامزدی غلامحسين نوذری وزير اسبق نفت در دولت نهم و مدير عامل اسبق شرکت ملی نفت ايران برای تصاحب کرسی دبيرکلی اوپک در حالی است که روز ۱۳ خرداد، حسين الشهرستانی معاون نخست وزير عراق گفته بود که وزير نفت ايران قول داده است تا از نامزدی ثامر غضبان برای پست دبير کلی اوپک حمايت کند.

آقای شهرستانی در گفت و گو با خبرگزاری بلومبرگ گفته بود که رستم قاسمی وزير نفت ايران در جريان مذاکرات با مقامات عراقی طی سفر به بغداد اعلام کرده است که تهران از نامزد بغداد برای دبير کلی اوپک حمايت خواهد کرد.

دبير کل کنونی سازمان کشورهای صادرکننده نفت، عبدالله سالم البدری نماينده ليبی است که طی دو دور از سال ۲۰۰۷ ميلادی تا کنون در اين سمت فعاليت دارد.

البدری دبير کلی ليبيايی اين سازمان پست دبير کلی سه ساله اوپک را آخر سال جاری به اتمام خواهد رساند، به همين خاطر، وزاری نفت ۱۲ کشور عضو اوپک در ديدار ۱۴ ژوئن، ۹ روز ديگر، در وين پايتخت اتريش موضوع دبير کلی آينده اوپک را مذاکره خواهند کرد.

هم اکنون به غير از عراق، مجيد المنيف نامزد عربستان و ويلسون پاستور نامزد اکوادور رقيب ايران برای دريافت کرسی دبيرکلی اوپک هستند.

اگرچه ايران دومين توليد کننده عمده نفت در اوپک است، تنها دبير کل ايرانی اوپک، فواد روحانی بود که از سال ۱۹۶۱ تا ۱۹۶۴ ميلادی، يک سال بعد از تشکيل اوپک، اين مقام را در اختيار داشت.

ايران طی سی سال گذشته چندين بار از جمله با معرفی هادی نژادحسينيان و حسين کاظم پور اردبيلی، برای پست دبير کلی اوپک نامزد شده است، اما موفقيتی در رقابت به ديگر اعضا نداشته است.

عراق نيز تجربه چندانی در امور اجرايی اوپک ندارد.

عراق که هم اکنون رياست دوره ای اوپک را نيز در اختيار دارد، ششم مارس سال جاری، ثامر غضبان ۶۷ ساله را که طی سال های ۲۰۰۴ و ۲۰۰۵ وزير نفت عراق بوده است، به عنوان نامزد خود برای دريافت پست دبير کلی اوپک معرفی کرد.

اهميت پست دبيرکلی اوپک

اگرچه تصميمات اوپک با اجتماع رای کشورهای عضو گرفته می شود، با اين همه پست دبيرکلی برای ايجاد هماهنگی ميان اعضا برای تصميمات سازمان، اتخاذ سياست های اجرايی و تنظيم گزارش های اين سازمان از توليد نفت کشورهای عضو و تحليل وضعيت بازار نفت بسيار مهم است.

از غلامحسين نوذری به عنوان نامزد پيشنهادی ايران برای دبيرکلی اوپک نام برده می شود.
از غلامحسين نوذری به عنوان نامزد پيشنهادی ايران برای دبيرکلی اوپک نام برده می شود.
ايران که ظاهرا تحت تاثير تحريم ها با افت «شديد» توليد نفت مواجه است، از چندی پيش همواره گزارش های سازمان اوپک را رد کرده است.

برای نمونه سازمان اوپک اواسط ماه آوریل گزارشی پيرامون وضعيت توليد نفت کشورهای عضو منتشر کرد که بنا بر اين گزارش، توليد نفت ايران در ماه آوريل، فروردين-ارديبهشت، نسبت به ماه قبل آن، ۱۳۴ هزار بشکه کاهش يافته و به رقم سه ميليون و ۱۹۶ هزار بشکه در روز رسيده است.

این آمار با گزارش رسمی وزارت نفت ايران که اتفاقا در اختيار سازمان اوپک قرار داده و در گزارش اوپک نيز به آن اشاره شده است، اختلاف ۵۰۰ هزار بشکه ای دارد.

طبق آمار وزارت نفت ايران، توليد نفت خام اين کشور در ماه آوريل سه ميليون و ۷۵۸ هزار بشکه در روز بوده است، موضوعی که نه کارشناسان اوپک و نه آژانس جهانی انرژی آن را تاييد نکرده اند.

سقوط قيمت نفت و سهميه اوپک

موضوع ديگری که رستم قاسمی وزير نفت ايران روز سه شنبه برآن تاکيد کرد، لزوم پايبندی کشورهای عضو اوپک به سهميه توليد نفت توافق شده برای هر کشور در اين سازمان است که به گفته وی، موضوع توليد مازاد بر سقف توليد اوپک نيز در جلسه ۱۴ ژوئن مطرح خواهد شد.

۱۲ عضو اوپک که يک سوم نفت خام جهان را توليد می کنند، ۲۳ آذر سال گذشته در يکصد و شصتمين نشست خود در وين درباره سقف توليد گروهی ۳۰ ميليون بشکه در روز به توافق رسيدند، اما آمارهای اوپک نشان می دهد که اعضای این سازمان در ماه آوريل سال جاری، روزانه ۳۱ ميليون و ۶۲۱ هزار بشکه توليد نفت داشته اند.

قيمت جهانی نفت نسبت به سه ماه قبل به شدت کاهش يافته و بهای هر بشکه نفت کشورهای اوپک به زير ۱۰۰ دلار رسيده است.

هم اکنون عربستان و عراق به ترتيب ۹,۸۹۷ ميليون و ۳,۰۲۵ ميليون بشکه در روز نفت تولید می کنند که نسبت به سال ۲۰۱۰ عربستان توليد نفت خود را ۱,۶۲۱ ميليون و عراق ۶۲۴ هزار بشکه افزايش داده است.

این در حالی است که توليد نفت ايران از سال ۲۰۱۰ تا کنون، بنا بر گزارش اوپک ۵۱۰ هزار بشکه کاهش داشته است.

از طرفی، عراق اعلام کرده است که تا پايان سال جاری ميلادی توليد نفت خود را ۴۰۰ هزار بشکه در روز افزايش خواهد داد.

افزايش سقف توليد اوپک همواره مورد اعتراض ايران بوده است، چرا که افزايش توليد نفت در جهان باعث کاهش قيمت نفت می شود، موضوعی که هم اکنون با فروکش کردن قيمت های جهانی نفت نسبت به چند ماه گذشته، درآمدهای نفتی ايران را که به شدت وابسته به صادرات نفت است، کاهش داده است.
XS
SM
MD
LG