لینک‌های قابلیت دسترسی

سه شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۶ تهران ۰۸:۵۸

کنفرانس اسلامی گفت گوهای بين المذاهب با حضور دهها روحانی بلند پايه مسلمان روز شنبه گذشته در دوحه يايتخت شيخ نشين قطر کار خود را آغاز کرد.
در آغاز کار اين کنفرانس، يک روحانی بلند پايه سنی، شيعيان و ايران را به خاطر ادامه درگيری های فرقه ای، خشونت و آدمکشی در عراق مورد حمله قرار داد و از ايران خواست در خاموش کردن آتش درعراق بيکار ننشيند.
شيخ يوسف قرضاوی، روحانی مصری در سخنرانی خود در اين کنفرانس، شيعيان عراق و ايران به عنوان کشور همسايه عراق را متهم کرد که به چريک های خشونت گرا، که به گفته او، هرروزه در عراق سنی های عرب را می کشند و يا مجبور به ترک عراق می کنند، پناه می دهند.
شيخ قرضاوی گفت: سنی ها در عراق از خانه و کاشانه خود رانده می شوند و اکنون بغداد هدف پاکسازی سنی ها قرار گرفته است. ما ديگر نبايد ساکت بنشينيم.
اين روحانی سنی در آغاز کار کنفرانس بين المذاهب در دوحه از شيعيان خواست اين جوخه های مرگ را که هرروزه ساکنين عراق را در خانه های خود به قتل می رسانند، از خود طرد کنند.
آقای قرضاوی که رييس فدراسيون بين المللی علمای مسلمان است گفت: وی از رهبران شيعی در عراق و از آيت اله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی خواسته است که برای پايان دادن به کشتار در عراق ساکت ننشينند.
وی افزود: ايران درعراق نفوذ دارد و می تواند آتش خشونت های فرقه ای در اين کشوررا خاموش کند، آتشی که به گفته او می رود که همه چيز را نابود کند.
اين روحانی مصری گفت: روا نيست فرقه ای تلاش کند که مومنين فرقه ديگر را وادار به قبول باورهای دينی خود کند.
آيت اله محمد علی تسخيری، رييس دارالتقريب بين المذاهب در ايران که در اين کنفرانس حضور داشت در پاسخ به اين روحانی سنی گفت: شدت يافتن تنش ميان سنی ها و شيعيان نتيجه اغفال مسلمانان از سوی، به گفته او، دشمنان واقعی شان يعنی اسرائيل و آمريکا است.
به گفته آقای تسخيری، «اين يک توطئه حيله گرانه ای است که می خواهد مسلمين را از شناخت دشمنان واقعی شان منحرف کند.»
عبداله بن حمـــد آل عطيه، معاون نخست وزير قطر نيز گفت: مسلمانان بايد از دامن زدن به اختلاف های مکتبی پرهيز کنند و واقعيت اين است که اختلاف های موجود ميان فرق اسلامی، سياسی است و ربطی به مذهب ندارد.
در کنفرانس سه روزه رهبران مذهبی مسلمانان در دوحه حدود ۲۰۰ روحانی بلند پايه از ۴۰ کشور مسلمان شرکت دارند. مفتی اعظم قاهره و رييس کنفرانس کشورهای اسلامی از جمله شرکت کنندگان در اين کنفرانس هستند.


XS
SM
MD
LG