لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۹:۱۵

صالحی: کشورهای غربی در برابر ايران عقب نشينی نکرده اند


علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران
در حالی که وزير نفت ايران می گويد تحريم عليه صنعت نفت ايران شکست خورده است، علی اکبر صالحی، وزير امور خارجه جمهوری اسلامی گفته است که مستثنی کردن ۱۱ کشور برای معامله نفتی با ايران از سوی آمريکا «عقب نشينی تاکتيکی» است.

آقای صالحی در گفت و گو با خبرگزاری ايرنا اظهار داشت: «کشورهای غربی در برابر کشورمان عقب نشينی نکرده اند و بايد در برابر اقدامات اين کشورها بيش از گذشته هوشيار باشيم.»

وی افزوده است: «اقدام اخير آمريکا در برداشتن تحريم از ۱۱ کشور برای معاملات نفتی (با ايران)، عقب نشينی آمريکا نيست. غرب در جايی عقب نشينی تاکتيکی می کند و در عين حال برای رسيدن به هدف خود تلاش خواهد کرد.»

وزير امور خارجه ايران خواستار «تقويت انسجام ملی در برابر غرب» شده و گفت: «اين انسجام را بايد وسيع تر کرده و با هوشمندی تصور نکنيم که غرب در برابر ايران عقب نشينی کرده است.»

به گفته وی، «آمريکا زمانی عقب نشينی می کند که مايوس شود و همه روزنه ها را بسته ببيند.»

آمريکا که تحريم طرف های معامله نفتی با ايران را در دستور کار خود قرار داده است، ۱۱ کشور شامل ژاپن، بلژيک، بریتانیا، جمهوری چک، فرانسه، آلمان، يونان، ايتاليا، هلند، لهستان و اسپانيا را از فهرست تحريم های خود مستثنی کرده است.

هيلاری کلينتون، وزير امور خارجه آمريکا روز اول فروردين ماه اظهار داشت: «در راستای اعمال تحريم بر صنعت نفت ايران، ۱۱ کشور واردات نفت خود از ايران را به شدت کاهش داده اند. اين کشورها اگرچه با دشواری هايی برای کاهش واردات نفت روبرو بوده‌اند، ولی با اين اقدام، تعهد بين‌المللی خود به مسئله ايران را نشان دادند.»

چين و هند که از بزرگترين خريداران نفتی ايران هستند از اين تحريم ها مستثنی نشده اند و در صورتی که تا دهم تيرماه ميزان خريد نفتی خود از ايران را کاهش ندهند مشمول تحريم های آمريکا شده و از دسترسی به سيستم مالی اين کشور محروم خواهند شد.

خبرگزاری ها و سايت های دولتی ايران در روزهای گذشته تاکيد کرده بودند که مستثنی شدن ۱۱ کشور از تحريم ها آمريکا به مفهوم شکست تلاش های اين کشور برای اعمال فشار بر ايران است.

رستم قاسمی، وزير نفت جمهوری اسلامی ايران، نيز روز دوشنبه گفت که «تحريم های اعمال شده عليه صنعت نفت ايران شکست خورده و تحريم مانع رشد و توسعه اين صنعت نخواهد شد.»

وی اظهار داشت: «امروز تحريم صنعت نفت از ديدگاه مخالفان "تحريم سخت" تلقی می شود ولی با اطمينان و شناخت از توانمندی های داخلی می گويم صنعت نفت با تحريم خداحافظی کرده است.»

آقای قاسمی افزود: «سال ۹۱ با پيش بينی های صورت گرفته و حمايت های رييس جمهوری، دولت و ساير مسئولان سالی خواهد بود که با مشکلات مالی کمتری مواجه خواهيم بود و با منابع مالی جديد و نيز مصوبه های مجلس از توانمندی های داخلی بيشتر استفاده کنيم.»

ايران به دليل ادامه برنامه هسته ای خود تحت فشارهای شديد بين المللی قرار دارد و علاوه بر قطع ارتباط های مالی آن با بانک های بين المللی و قطع همکاری سويفت با آن، در زمينه های صادرات نفت خود نيز با دشواری های تازه روبرو شده است.

به دنبال تصميم باراک اوباما، رييس جمهوری آمريکا، برای اجرايی کردن تحريم طرف های معامله نفتی با ايران، کشورهای مختلف اعلام کرده اند که واردات نفت از ايران را کاهش داده يا متوقف کرده اند.

آفريقای جنوبی که در گذشته از برنامه هسته ای ايران دفاع می کرد روز دوم فرودين ماه اعلام کرد که اين کشور طبق درخواست آمريکا، هرگونه خريد نفت از ايران را به حال تعليق درآورده و در حال حاضر، هيچ ارتباط نفتی با ايران ندارد.

دولت مالزی نيز روز چهارم فروردين‌ماه اعلام کرد که بزودی واردات نفت خام خود از ايران را متوقف می کند.

همچنين شرکت ملی نفت ترکيه، توپراش، روز جمعه اعلام کرد که تا ۲۰ درصد از وارادت نفت خام از ايران کاسته است.

به گزارش خبرگزاری رويترز، يک شرکت مشاوره نفتی با نام «پترولوجيستيکس» در سوييس و نيز يک شرکت بزرگ نفتی در گزارشی گفته اند که صادرات نفت ايران در ماه مارس شاهد کاهش چشمگيری بوده است.

برپايه اين گزارش، صادرات نفت خام ايران در اين ماه، ۳۰۰ هزار بشکه در روز (۱۴ درصد) کاهش نشان می دهد.
XS
SM
MD
LG