لینک‌های قابلیت دسترسی

دوشنبه ۳ مهر ۱۳۹۶ تهران ۰۲:۴۸

اعلام آمادگی مخالفان بشار اسد برای شرکت در نشست ژنو – ۲


احمد جربا، نفر وسط
رييس تشکيلات اپوزيسيون سوريه در نامه‌ای به شورای امنيت سازمان ملل از اعلام آمادگی مخالفان بشار اسد برای شرکت در نشست ژنو -۲ خبر داد ولی گفت که هدف اين نشست بايد تشکيل يک دولت انتقالی با اختيارات کامل باشد.

اين نخستين بار است که تشکيلات اپوزيسيون سوريه برای شرکت در نشستی که قرار است با حمايت آمريکا و روسيه برگزار شود، اعلام آمادگی می‌کند. گروه ياد شده همواره حضور در چنين نشستی بويژه پس از حمله شيميايی روز ۲۱ اوت به حومه دمشق را رد کرده بود.

خبرگزاری رويترز گزارش می‌دهد: احمد جبرا، رييس تشکيل مخالفان سوريه، در نامه خود به تاريخ ۱۹ سپتامبر که يک نسخه از آن را به دست آورده است، گفته که اپوزيسيون «آمادگی خود را برای دستيابی به توافق در نشست آتی ژنو اعلام می‌کند».

وی افزوده است: اما «همه طرف‌ها بايستی... موافقت کنند که هدف از برگزاری چنين نشستی تشکيل يک دولت انتقالی با اختيارات کامل خواهد بود» همان‌گونه که در نخستين نشست ژنو در سال گذشته بر چنين خواسته‌ای تاکيد شد.

شورشيان و مخالفان سياسی رييس جمهوری سوريه همچنين تاکيد کرده‌اند که بشار اسد نبايد هيچ نقشی در دولت انتقالی داشته باشد. اين در حالی است که حکومت سوريه هر گونه انتقال قدرت را رد کرده است.

احمد جبرا در نامه خود از شورای امنيت خواسته تا توافق روسيه و آمريکا درباره خلع سلاح شيميايی سوريه را با تاکيد روی بند هفتم منشور سازمان ملل تبديل به قطعنامه کند، که راه را برای استفاده از زور در صورت همراهی نکردن دمشق با آن هموار می‌کند.

وی همچنين از اين شورا خواسته است که «اقدامات ضروری» برای ايجاد آتش بس در سوريه و آزادی هزاران فعال صلح طلب را در دستور کار خود قرار دهد.

شورشيان و متحدان آنها يعنی آمريکا و برخی از کشورهای غربی در يک ماه گذشته دولت بشار اسد را متهم کرده‌اند که در حمله شيميايی به حومه دمشق دست داشته‌اند. ولی سوريه و متحدان اصلی آن يعنی روسيه و ايران، شورشيان را به دست داشتن در اين حمله متهم کرده‌اند.

حمله ياد شده بيش از ۱۴۰۰ کشته بر جای گذاشته است که ۴۰۰ نفر آنها کودک بوده‌اند.
XS
SM
MD
LG