لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۸ تهران ۰۳:۱۸

دونالد ترامپ دوباره به آمازون حمله کرد؛ اين بار در مورد مراسلات پستی


شرکت آمازون مرتبا هدف حملات دونالد ترامپ بوده است.

دونالد ترامپ، رئيس‌جمهوری آمريکا، بار ديگر به شرکت تجارت اينترنتی «آمازون» حمله کرد و گفت قرارداد آن شرکت با اداره پست آمريکا برای ارسال بسته‌های پستی زیان‌ده بوده و به ماليات‌دهندگان آمريکايی ضربه می‌زند. اين در حالی است که طبق تحقيقات اداره فدرال ناظر بر قراردادهای تجاری، معامله اداره پست با شرکت آمازون سودآور است.

آقای ترامپ روز شنبه ۱۱ فروردین در پيامی روی شبکه توئيتر نوشت: «اداره پست آمريکا برای هر بسته‌ای که برای شرکت آمازون حمل می‌کند به طور متوسط ۱.۵ دلار ضرر می‌دهد. روی هم رفته ميلياردها دلار می‌شود».

او افزود: «اگر اداره پست نرخ انتقال بسته‌ها را افزايش دهد هزينه انتقال بسته‌های شرکت آمازون به ۲.۶ ميليارد دلار افزايش خواهد يافت. اين کلاهبرداری از اداره پست بايد متوقف شود. آمازون بايد نرخ واقعی و ماليات بپردازد».

شرکت آمازون مرتبا هدف حملات دونالد ترامپ بوده است. يکی از دلايل دلخوری آقای ترامپ اين است که جف بزوس بنيانگذار و از سهامداران اصلی آمازون در عين حال مالک روزنامه «واشینگتن‌پست» است. آقای ترامپ اين روزنامه را به خاطر پوشش انتقادی اخبار کارزار انتخاباتی‌اش به نشر «اخبار جعلی» متهم کرده است.

خود آقای ترامپ در پيام‌های روز شنبه به اين ارتباط اشاره کرد و شرکت آمازون را متهم کرد که از «واشینگتن‌پست دغل‌کار» برای لابی‌گری استفاده می‌کند.

روزنامه واشینگتن‌پست در گذشته به اتهامات آقای ترامپ در مورد لابی‌گری پاسخ داده و تاکيد کرده است که جف بزوس در تصميمات سردبيری اين روزنامه دخالتی ندارد.

انتقال بسته‌های پستی برای شرکت آمازون جنبه حياتی دارد و اگر هزينه انتقال بسته‌ها افزايش يابد مسلما متضرر خواهد شد. آمازون علاوه بر اداره پست آمريکا بسته‌های مشتريان خود را بوسيله شرکت‌های ديگری مثل فِد اِکس و يو اس پی ارسال می‌کند.

با وجودی که اداره پست آمريکا در ۱۱ سال گذشته ضرر کرده ولی انتقال بسته‌ها يکی از منابع خوب درآمد اين اداره بوده و دليل ضرر دادن آن نيست.

در عین حال، رونق خريدهای اينترنتی در سال‌های اخير درآمد اداره پست آمريکا از محل ارسال بسته‌ها را چند برابر افزايش داده ولی اين برای پرداخت هزينه‌های بازنشستگی و بيمه درمانی کارمندان کافی نبوده و در عين حال هر سال از درآمد حاصل از ارسال نامه و يا برگه‌های تبليغاتی کاسته می‌شود. اين در حالی است که ارسال نامه و برگه‌های تبليغاتی تقريبا دو سوم درآمد اين اداره را تامين می‌کند.

به نظر می‌رسد دونالد ترامپ برای اثبات ادعای خود در مورد ضرر دادن اداره پست به استدلال‌های برخی کارشناسان بازار مالی آمريکا تکيه می‌کند که معتقدند فرمولی که برای محاسبه هزينه انتقال بسته‌ها توسط اداره پست مورد استفاده قرار می‌گيرد منسوخ شده است.

گروه مالی «سيتی‌گروپ» سال ۲۰۱۷ در تحلیلی به اين نتيجه رسيد که کارمزدی که اداره پست برای انتقال تمامی بسته‌ها دريافت می‌کند زير قيمت بازار است. با وجود این، اداره فدرال ناظر بر قراردادهای تجاری هر سال قرارداد اداره پست آمريکا با شرکت آمازون را بررسی، و تایيد کرده که اين قرارداد سودآور است.

سخنگوی اداره پست آمريکا حاضر نشد در مورد اين خبر واکنش نشان دهد. اداره پست آمريکا يک نهاد مستقل است و برای تامين هزينه‌های خود از محل ماليات عمومی پولی دريافت نمی‌کند.

شرکت آمازون در سال‌های اخير در راستای خودکفايی در حمل‌ونقل گام‌هايی برداشته و سال گذشته اعلام کرد يک شبکه حمل‌ونقل هوايی جهانی خواهد ساخت که مرکز آن در کنتاکی خواهد بود.

بر اساس گزارش خبرگزاری آسوشيتدپرس/ش.ر /ک.ر

دیدن نظرات (۱۱)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG