لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۰ تهران ۰۴:۳۳

تعهد ۹.۳ ميليارد دلاری به «صندوق آب و هوای سبز» سازمان ملل متحد


اعضای صندوق «آب و هوای سبز» سازمان ملل که در برلین گردهم آمده بودند.

تعدادی از کشورهای جهان روز پنج شنبه وعده دادند که برای مبارزه با پيامدهای تغييرات جوی کره زمين در کشورهای در حال توسعه ۹.۳ ميليارد دلار به صندوق سازمان ملل متحد کمک کنند. اما فعالان محيط زيست می گويند اين رقم جوابگوی نيازها نيست.

به گزارش خبرگزاری رويترز، «صندوق آب و هوای سبز» (جی سی اف) سازمان ملل متحد بخش اصلی يک برنامه زيست محيطی است که سال ۲۰۰۹ مورد توافق قرار گرفت.

بر اساس اين برنامه، کشورهای ثروتمند موافقت کردند که با تخصيص منابع مالی از بخش دولتی و خصوصی از سال ۲۰۲۰ هر ساله ۱۰۰ ميليارد دلار به کشورهای در حال توسعه کمک کنند تا خود را با تغييرات جوی منطبق کرده و توليد گازهای گلخانه‌ای را کاهش دهند.

سازمان ملل متحد مبلغ ۱۰ ميليارد دلار را به عنوان يک هدف اوليه و غير رسمی تعيين کرد. آلمان ميزبان نشست کشورهای اهدا کننده، گفت که اين هدف در حال حاضر دست يافتنی است با اين حال کشورهای در حال توسعه خواهان مبلغ بيشتری شدند.

سازمان صلح سبز اين کمک مالی را به عنوان «اولين گام مهم» تحسين کرده و از روسيه، استراليا و تعداد ديگری از کشورها برای عدم مشارکت انتقاد کرد.

اشتفان کروگ، ریيس بخش سياسی سازمان صلح سبز آلمان، گفت: «با اينکه تغييرات جوی زمين سريعتر از آنچه تصور می کرديم روی می‌دهد، کمک مالی به کسانی که از اين تغييرات بيشترين صدمه را می‌بينند با سرعت لاک پشتی جلو می‌رود».

خبرگزاری رويترز می‌افزايد که اين کمک مالی به اقتصادهای در حال توسعه کمک می‌کند که توليد گازهای گلخانه‌ای را کاهش داده و خود را با تغييراتی مانند موج هوای گرم، رانش زمين و بالا آمدن سطح آب دريا منطبق کنند.

اين برنامه يکی از گام‌های مقدماتی برای دستيابی به توافق همه جانبه است که قرار است سال ۲۰۱۵ در نشست پاريس مورد بحث قرار گيرد.

هدف اين توافق محدود نگاه داشتن افزايش دمای کره زمين به دو درجه سانتيگراد بيشتر از دوران قبل از صنعتی شدن جهان است. دمای کره زمين تاکنون ۰.۹ درجه سانتيگراد افزايش يافته است.

کمک مالی که روز پنج شنبه ۲۰ نوامبر (۳۰ آبان) اعلام شد ۱.۵ ميليارد دلار توسط ژاپن، سه ميليارد دلار توسط آمريکا و همچنين وعده ۱.۱ ميليارد دلاری بريتانيا و تعهد ايتاليا، نيوزيلند، مغولستان و پاناما با مبالغ اعلام نشده است.

مديرعامل «صندوق آب و هوای سبز»، نشست برلين را پرثمر توصيف کرد و گفت: «اين يک روز مهم و تاريخی است».

مقامات سازمان ملل متحد اميدوارند که کانادا، اتريش و بلژيک نيز به جمع کشورهای اهدا کننده بپيوندند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG