لینک‌های قابلیت دسترسی

جمعه ۳۱ شهریور ۱۳۹۶ تهران ۰۵:۲۱

آمريکا خواستار فضای باز سياسی در آستانه انتخابات جمهوری آذربايجان شد


انتظار می رود که الهام علی‌اف (نفر اول از راست) برای بار سوم در انتخابات ماه اکتبر ریاست‌جمهوری شرکت کند.
کميسيون امنيت و همکاری اروپا موسوم به «کمیسیون هلسینکی» آمريکا جلسه‌ای به منظور شنيدن ديدگاه‌های حزب حاکم و اپوزيسيون در جمهوری آذربايجان، همچنين بيان ديدگاه‌های آمريکا نسبت به وضعيت حقوق بشر در آستانه انتخابات رياست جمهوری آذربايجان برگزار کرد.

پائول کارتر، مشاور ارشد وزارت خارجه آمريکا در «کمیسیون هلسينکی آمریکا»، با اشاره به همکاری‌های تنگاتنگ آمريکا و دولت آذربايجان در زمينه‌های امنيتی، انرژی و روابط دوستانه واشنگتن با مردم و دولت آذربايجان، همچنين با تاکيد بر رويکرد مثبت دولت باکو نسبت به اسرائيل و عمل به تحريم‌های وضع شده عليه ايران اظهار داشت که با اين‌همه، نگرانی‌های زيادی درباره ايجاد فضای دمکراتيک و باز در انتخابات رياست جمهوری ماه اکتبر اين کشور وجود دارد.

به‌ گفته وی، امروز بعد از گذشت ۲۲ سال از استقلال آذربايجان از اتحاديه جماهير شوروی، اين کشور در دو راهی حساسی قرار گرفته است، حرکت به سوی دمکراسی و پيشرفت اقتصادی، يا حرکت به سمت اقتدارگرايی، فساد مالی و تنزل.

آقای کارتر اظهار داشت بايد در انتخابات رياست جمهوری که در ماه اکتبر سال جاری برگزار می‌شود، جناح‌های مختلف بدون ترس از تعقيب، تضييق و در فضای باز تبليغات انتخاباتی مشارکت کنند.

نماینده آمریکا لزوم مهيا کردن فضايی امن برای روزنامه نگاران، فعالين مدنی، دينی و سازمان‌های غير دولتی را خواستار شده تا به گفته وی، «مردم جمهوری آذربايجان مطمئن شوند که دولت آينده نماينده گروه خاصی در کشور نيست و مشروعيت حمايت اکثريت مردم و انتخاباتی دمکراتيک را پشتوانه خود دارد.»

توماس مليا، معاون مشاور وزير خارجه آمريکا در امور دمکراسی، حقوق بشر و کار، نيز طی سخنرانی در اين جلسه گفت انتخابات آزاد و منصفانه در روز برگزاری انتخابات رخ نمی‌دهد بلکه در همين ماه‌های پيش از انتخابات بايد برای ايجاد آن اقدام کرد.

وی با تاکيد بر لزوم تکثرگرايی، خواستار تامين وعده نظارت بر انتخابات توسط هيات‌های خارجی و خصوصا آزادی ايلقار ممداف سياستمدار مخالف دولت باکو شد.

در اين جلسه همچنين خانم ميريام لانسکوی مدير شعبه روسيه و يورو-آسيای موسسه بنياد ملی دمکراسی که موسسه‌ای غير دولتی در آمريکا است، اظهار داشت که بسياری از دولت‌های اقتدارگرا، مخالفين خود را به جاسوسی و همکاری با کشورهای خارجی متهم می‌کنند، از جمله روسيه. مايه تاسف است که اين نوع اتهامات در آذربايجان هم ديده می‌شود.

به گفته وی، در سال ۱۹۹۰ آذربايجان و گرجستان در وضعيت مشابهی بودند، اما حالا اگر نظری به گزارش‌های سازمان «خانه آزادی» انداخته شود، وضعيت آذربايجان نه تنها شبيه به گرجستان و اتحاديه اروپا نيست، بلکه بيشتر مشابه وضعيت ازبکستان است.

در اين جلسه نمايندگان حزب حاکم و اپوزيسيون دولت جمهوری آذربايجان نيز حضور داشتند. احزاب «مساوات» و «جبهه خلق» که دو جبهه عمده اپوزيسیون در جمهوری آذربايجان هستند، برای انتخابات پيش رو از کانديداتوری رستم ابراهيم بيگ اف، فيلمنامه نويس و ریيس مجمع روشنفکران آذربايجان حمايت می‌کنند.

ابراهيم بيگ‌اف، هم اکنون تابعيت روسيه را دارد اما ساکن جمهوری آذربايجان است. با این حال، کميسيون انتخابات از ثبت نام وی امتناع می‌کند.

ائلدار نمازاف، نماينده اپوزيسيون در جلسه کميسيون هلسينکی اظهار داشت که ابراهيم بيگ اف اگرچه تابعيت روسيه را دارد، اما شهروند آذربايجان است و در اين کشور زندگی می‌کند. به گفته وی، دولت باکو در تلاش است که وی را به عنوان عامل روسيه معرفی کند.

اما عاصم ملازاده، ریيس حزب «اصلاحات دمکراتيک آذربايجان» طی سخنرانی در اين جلسه اظهار داشت که اگر نظری به انتخابات اخير ليتوانی و گرجستان انداخته شود، در هر دو اين کشورها کسی برنده انتخابات شد که شهروندی روسيه را داشت.

به گفته وی، روسيه دوباره می‌خواهد امپراتوری شوروری را احيا کند.

آقای ملازاده در ادامه گفت که (سال گذشته) ده‌ها تن به اتهام تلاش برای ترور شهروندان غربی و اسرائيلی در جمهوری آذربایجان دستگير شدند که خود را «حزب‌اللهی» می‌ناميدند، اما در گزارش‌های نهادهای حقوق بشری، برخی از اين افراد به عنوان فعالين حقوق بشری قلمداد شده‌اند.

صمد سيد اف، نماينده پارلمان جمهوری آذربايجان نيز گفت: زمانی که آذربايجان عضو رسمی شورای اروپا می‌شد (سال ۲۰۰۱) ليستی ۷۱۶ نفری از کسانی که ادعا می‌شد زندانی سياسی هستند به آذربايجان تحويل داده شد. آذربايجان همه آنها را آزاد کرد. بعد دوباره ليستی ۵۰۰ نفری تقديم آذربايجان شد و آنها هم آزاد شدند.

به گفته وی، دولت آذربايجان با اعتماد به اين شورا، درخواست آزادی همه افراد را اجرا کرد.
آقای سیداف گفت که بند ۱۰۰ قانون اساسی جمهوری آذربايجان اجازه کانديداتوری شهروندان خارجی را برای رياست جمهوری نمی‌دهد.

انتظار می رود الهام علی يف، ریيس جمهوری فعلی آذربايجان برای سومين بار متوالی در انتخابات رياست جمهوری اين کشور شرکت کند.
XS
SM
MD
LG