لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۷ تهران ۲۳:۳۱

آغاز روند رای‌گيری کاردينال‌های واتيکان برای انتخاب پاپ جديد


کاردينال‌های واتيکان روز سه شنبه، ۲۲ اسفند، گردهم آمدند تا از امروز برای انتخاب پاپ جديد که رهبری يک ميليارد و ۲۰۰ ميليون مسيحی کاتوليک را برعهده خواهد داشت رای‌گيری کنند.

گزارش خبرگزاری رويترز حاکی است که ۱۱۵ کاردينال واتيکان از ۴۸ کشور جهان که سن اغلب آنها حدود ۸۰ سال است بامداد روز سه شنبه وارد هتل سانتا مارتا در واتيکان شدند، جايی که قرار است در روزهای رای‌گيری برای انتخاب پاپ جديد آنجا اقامت کنند.

کاردينال‌ها قرار است از ساعت ۱۶ و ۳۰ دقيقه به وقت اروپای مرکزی برای تصميم‌گيری در زمينه انتخاب جانشين پاپ بنديکت شانزدهم وارد کليسای سيستين شوند. آنها تا زمانی در اين محل خواهند ماند که بتوانند دويست و شصت و ششمين پاپ تاريخ دو هزار ساله کليسا را انتخاب کنند.

پاپ جديد که در پی استعفای پاپ بنديکت بر سر کار خواهد آمد با مشکلاتی چون رسوايی‌های جنسی در کليسا و همچنين کاهش تعداد معتقدان مواجه خواهد بود.

بنديکت شانزدهم ماه گذشته اعلام کرد که به دليل ناتوانی از انجام وظايف پاپی خود از مقامش استعفاء می‌دهد.

آنجلو اسکولا از ايتاليا و اوديلو شِرِر از برزيل دو نامزدی هستند که گفته می‌شود از بيشترين اقبال برای به دست آوردن ۷۷ رای لازم برای تصدی سمت پاپ برخوردارند. در صورت انتخاب کاردينال ايتاليايی اين نخستين بار ظرف ۳۵ سال گذشته خواهد بود که مقام پاپی به فردی از ايتاليا می‌رسد.

اگر کاردينال برزيلی به عنوان رهبر کاتوليک‌های جهان انتخاب شود اين نخستين بار طی ۱۳۰۰ سال گذشته است که يک پاپ غير اروپايی انتخاب می‌شود.

با اين حال، از کاردينال‌های ديگری چون تيموتی دولان و شان او مالی از آمريکا، مارک اولت از کانادا و لئوناردو ساندری از آرژانتين به عنوان نامزدهای بالقوه ديگر نام برده می‌شود.

ويلفريد فاکس ناپير، کاردينال آفريقای جنوبی روز دوشنبه به خبرنگاران گفت که «ما آماده‌ايم که وارد شور شويم و روند این کار بيش از دوره قبلی طول خواهد کشيد.» اشاره وی به رای‌‌گيری برای انتخاب پاپ بنديکت شانزدهم در سال ۲۰۰۵ است که پروسه ياد شده شاهد تنها چهار دور رای گيری بود و بيشتر از ۲۴ ساعت به طول نيانجاميد.

اين کاردينال آفريقای جنوبی افزود: «اين پروسه چندين روز طول خواهد کشيد، شايد چهار يا پنج روز.»

خبرگزاری رويترز می نويسد که ميانگين زمان انتخاب ۹ پاپ گذشته سه روز بوده است و تاکنون پيش نيامده است که اين روند بيش از پنج روز ادامه داشته باشد.

در صورتی که در هر دور از رای‌گیری برای انتخاب پاپ، کسی نتواند ۷۷ رای لازم را کسب کند از دودکش کلیسای سیستین دود سیاه به نشانه عدم اجماع بیرون خواهد آمد. بیرون آمدن دود سفید و به صدا در آمدن زنگ‌های کلیسا به معنای انتخاب پاپ جدید است.

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG