لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ تهران ۰۳:۰۱

چرا ايران بايد از ملاقات کلينتون با مخالفان رژيم سوريه نگران باشد؟


دیدار هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا با گروه کوچکی از مخالفان حکومت سوریه در سوئیس.
روزنامه آمریکایی «کريستين ساينس مانيتور» در مقاله ای نوشته است که موضوع ملاقات اخير هيلاری کلينتون، وزير امور خارجه آمريکا با مخالفان رژيم سوريه که روز سه شنبه در شهر ژنو برگزار شد انتقال قدرت در اين کشور و گذار به دمکراسی بود.

به نوشته این روزنامه، ولی دولت آمريکا خواهد کوشيد که در اين مسير به اتحاد استراتژيک ايران و سوريه پايان دهد و مخالفان رژيم سوريه نيز اعلام کرده اند که حکومت آينده اين کشور به روابط نزديک خود با تهران و حزب الله لبنان پايان خواهد داد.

به اعتقاد بسياری از کارشناسان منطقه يکی از اهداف استراتژيک دولت آمريکا، کاهش نفوذ ايران در سطح منطقه خاورميانه است و حوادثی که هم اکنون در جهان عرب اتفاق می افتد بهترين زمينه را برای پيشبرد اين استراتژی فراهم کرده است.

در اين ميان نقش رژيم حاکم بر سوريه بسيار کليدی است. اين کشور با ايران روابط گسترده تجاری، نظامی و امنيتی دارد و می توان گفت که عامل اصلی در گسترش نفوذ منطقه ای ايران پس از جنگ عراق بوده است.

«کريستين ساينس مانيتور» يادآوری می کند که خانم کلينتون در سخنان علنی خود در حاشيه ملاقات با مخالفان رژيم سوريه ( شورای ملی سوريه) به مسئله روابط با ايران اشاره ای نکرد.

وی گفت: «انتقال قدرت در سوريه فقط به معنای برکنار کردن رژيم بشار اسد نيست بلکه بايد يک نظام سياسی دمکراتيک را بنا کند که در آن حقوق و آزادی تمامی شهروندان اين کشور از هر قوم، مذهب و جنسيت را تضمين کند.»

کارشناسان امور سوريه و خاورميانه معتقدند که ديدار وزير امور خارجه آمريکا با شورای ملی سوريه يک گام مهم و اقدامی نمادين در نشان دادن حمايت آمريکا از مخالفان رژيم بشار اسد بود. اما در عين حال بايد گفت که اقدامات حمايتی دولت آمريکا از مخافان رژيم بشار اسد چندان گسترده نبوده و خود مخالفان نيز در حال حاضر از وحدت و نيروی لازم برای سرنگون کردن حکومت سوريه برخوردار نيستند.

با اين همه «برهان غليون»، رهبر شورای ملی سوريه اعلام کرده است که پس از سرنگونی رژيم فعلی سوريه اين کشور مناسبات نظامی و امنيتی خود را با ايران و گروه حزب الله لبنان قطع خواهد کرد.

روزنامه «کريستين ساينس مانيتور» از قول کارشناسان امور سوريه می نويسد که مسلما چنين وعده هايی برای قطع مناسبات و همکاری های نظامی با ايران موجب خوشنودی دولت آمريکا خواهد شد ولی در شرايطی که هنوز تا انتقال قدرت در سوريه راه طولانی باقی مانده است این وعده ها فعلا ارزش عملی زيادی ندارند.

حمايت نمادين و ديپلماتيک اخير دولت آمريکا از مخالفان رژيم سوريه با شدت گرفتن اختلاف بين جامعه عرب و دولت سوريه همزمان شد. طی روزهای گذشته اتحادیه عرب با شروط دولت سوريه برای لغو تحريم های اقتصادی و معلق کردن عضويت آن کشور در اين نهاد مخالفت کرد.

همزمان گروه های بين المللی مدافع حقوق بشر و مخالفان رژيم سوريه می گويند که در روزهای اخير نيز سرکوب و کشتار مخالفان در نقاط مختلف اين کشور ادامه داشته است.

مخالفان حکومت سوريه می گويند که حدود ۸۰ نفر از ساکنان «حمص» که طی روزهای گذشته در جريان موجی از آدم ربايی توسط ماموران امنيتی مفقود شده بودند، همگی به قتل رسيده اند.

«کريستين ساينس مانيتور» می افزايد، سفير آمريکا در سوريه که پس از ملاقات با چهره های مخالف حکومت در ماه اکتبر از دمشق اخراج شده بود اکنون در تدارک بازگشت به آن کشور است.

برخی از نمايندگان جمهوری خواه درمجالس قانونگذاری آمريکا با بازگشت سفير اين کشور به دمشق مخالف اند و می گويند دولت آمريکا برای اعتراض به وضعيت موجود در سوريه بايد سطح روابط ديپلماتيک خود را با دمشق کاهش دهد.
XS
SM
MD
LG